TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİ EBEDİ MAKAMINA UĞURLADI

Haber servisi / yukselentv.com …
Son günlerde artan PKK ve DHKC terörü Türkiye’nin ve Dünya’nın kınama ve lanetini üzerine çekerek kirli eylemlerini sergilemeye devam ediyor. İstanbul ve Siirt’te düzenlenen saldırıdaşehit düşen polis memurları için memleketlerinde törenler düzenlendi. Şırnak Silopi’deki saldırıda şehit düşen polis memurlarından Şahin Polat Aydın için Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tören düzenlendi.
İstanbul, Sultanbeyli’de Fatih Polis Merkezi’ne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının ardından saldırı ile ilgili olarak olay yerinde inceleme yapılırken, polis yeleği giyerek kamufle olmuş teröristlerce açılan ateş sonucu şehit olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürü Beyazıt Çeken, memleketi Konya’da toprağa verildi. Üçüncü sınıf emniyet müdürü rütbesindeki şehit Beyazıt Çeken’in cenaze törenine İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk ve Adalet Bakanı Kenan İpek’in de aralarında bulunduğu 5 binden fazla vatandaş katıldı.
Cenazeye katılan vatandaşlar ve polis eşleri, ‘Polise uzanan eller kırılsın’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı. Emekli polis memuru olan şehidin babası Mehmet Çeken, akrabaları ile birlikte hastane bahçesinde taziyeleri kabul etti.Şehidin babası Mehmet Çeken, “En son görüştüğümüzde nasıl olduğunu sordum ve kendisine tedbir almasını istedim. Teyakkuzda ol dedim. ‘Tamam baba’ dedi. Kendim polis olduğum için polislerin sıkıntısını biliyorum. Ama takdiri ilahi. Kader böyleymiş. Acımız büyük. Oğlum daha genç yaşta şehitlik mertebesine yükseldi, vatan sağ olsun” dedi.‘TÜRK- KÜRT KARDEŞLİĞİNİ KİMSE BOZAMAYACAK’

Şehit emniyet müdürü Beyazıt Çeken’in amcası Mahmut Çeken, saldırının Türk- Kürt kardeşliğini bozmak için yapıldığını söyledi ve Bu kardeşliğin kesinlikle bozulamayacağını açıklarken Mahmut Çeken şunları söyledi :

“Özellikle Cihanbeylili olması seçilmiştir. Buradaki insanları görüyorsunuz. Yarısı Türk yarısı Kürt’tür. Hepimiz Türk- Kürt olarak birbirimizle kaynaşmışız. Bu vatana hainlik yapmak isteyenler, bu vatana bölücülük yapmak isteyenler, bu kardeşliği kesinlikle bozamayacaktır. Bizim kardeşliğimiz şehidin annesi Kürt, babası Türk’tür. Biz birbirimize kenetlenmiş insanlarız. Bunların özellikle bu Cihanbeyli’yi seçmesi, Türk-Kürt kardeşliğine sıkılan bir kurşun olarak görülmelidir. Ama bu oyun tutmayacak, bu plan tutmayacak. Bu insanlar birbirine düşmeyecek.”

Dua edilirken ambulansın yanına gelen şehit emniyet müdürü Beyazıt Çeken’in eşi diş hekimi Kübra Çeken’in, yakınlarının yardımıyla ayakta durabildiği gözlendi.

Öğle namazının ardından Musalla Mezarlığı içindeki tarihi Namazgah’ta Şehit emniyet müdürü Beyazıt Çeken’in cenaze namazı kılındı. Burada düzenlenen törene şehidin ailesi, yakınları, İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk ve Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanı sıra eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, polis arkadaşları ve binlerce vatandaş katıldı.

DÜĞÜN TARİHİNİ BEKLERKEN ŞEHADET…
ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde PKK’lı teröristlerce yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit edilen 4 polisten 22 yaşındaki Savaş Akyol, memleketi Yozgat’ın Şefaatli İlçesi’nde gözyaşı ve dualarla uğurlandı. Ankara’nın Sincan İlçesi’nde oturan Fatma Nur ile nikahını kıydırıp, 23 Ağustos’ta evlenmek için bastırdıkları düğün davetiyelerini yakınlarına gönderen şehit polis Akyol’un şehadeti herkesin farklı duygular yaşamasına neden oldu.Cenaze törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, Yozgat İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Parti Yozgat Milletvekilleri Abdülkadir Akgül, Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal da katıldı.Cenaze töreninde resmi nikahla evlendiği ancak 23 Ağustos’ta düğün yaparak yaşamını birleştireceği Fatma Nur, annesi Gülsever ve babası Doğan Akyol şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesine sarılıp, gözyaşı döktü. Büyük bir kalabalığın katıldığı cenaze töreninde gözyaşları sel olup, aktı; şehidin bazı yakınları fenalık geçirdi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çelenk gönderdi. Şefaatli İlçesi Türk Bayrakları ile donatıldı. Şehidin cenaze namazı Yeşilyurt Caminde kılındı ve Şefaatli İlçe Mezarlığına defnedildi.

HELİKOPTERE DOÇKA’LI SALDIRIŞIRNAK’ın Beytüşşebap ilçesinde komando er olarak vatani görevini tamamlayıp tezkeresini aldıktan sonra, memleketine gitmek üzere bindiği helikopterde PKK’lı teröristlerin açtığı ateşle şehit olan 21 yaşındaki Doğan Acar, memleketi Denizli’de 5 bin kişinin katılIdığı törenle ebedi makamına uğurlandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı cenaze töreninde şehidin ağabeyi Şahin Acar, kardeşinin tabutuna dokunarak “Ağlamayın, kimseyi sevindirmeyin. Hiç kimse senin gibi kahraman olamaz. Kimse senin gibi kendini kurşunun önüne atmaz” dedi.Beytüşşebap’taki 8’inci Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda görev yapıp, terhis olan ve izne giden askerleri Beytüşşebap’tan Şırnak’a götürmek üzere havalanan Sikorsky helikoptere, alçak irtifadayken doçka adlı uzun namlulu silahla yapılan saldırıda er Doğan Acar şehit olurken bazı askerler de yaralanmıştı.

Askeri törenle karşılanan şehit erin cenazesi, 100 araçlık konvoyla Pamukkale İlçesi’ne bağlı Akhan Mahallesi’ndeki evinin önüne getirildi. Cenaze evin önüne geldiğinde gözyaşları sel olurken, şehidin yakınları ve toplanan yaklaşık 10 bine yakın topluluk terörü lanetleyen sloganlar attı.

Şehidin babası Mehmet Acar, annesi Fatma Acar ve diğer yakınları cenaze aracındaki tabuta sarılıp, gözyaşı döktü. Şehit ailesi ve yakınlarının ağıtları yürekleri burktu. İzdiham nedeniyle izdihamda fenalaşan anne Fatma Acar, buradan uzaklaştırılıp, evinin yakınındaki bir yere götürüldü. Şehit er için hep birlikte dua edildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de şehit erin evini ziyaret ederek, babası Mehmet Acar’a başsağlığı diledi.

Şehit er Doğan Aca’ın bayrağa sarılı tabutu, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun PKK’, ‘PKK mecliste’ sloganları ve alkışlar arasında Akhan Mezarlığı’na götürüldü. Şehit er için mezarlıkta düzenlenen törene, Bakan Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Ak Parti Denizli milletvekilleri Bilal Uçar ve Mehmet Yüksel, CHP Denizli milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan, MHP Denizli milletvekili Emin Haluk Ayhan, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Murat Kırkaya, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun ile çok sayıda protokol üyesi ve yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

ÇANKIRILI ŞEHİT, ŞİMDİ ADINI ALDIĞI ŞEHİT DAYISININ YANINDA 

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından yola döşenen mayının patlatılması sonucu şehit düşen 4 polisten biri olan Yahya Mertcan, Çankırı’nın Eldivan İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Eldivan’daki şehit cenazesine Çankırı Milletvekilleri Emin Akbaşoğlu ile Hüseyin Filiz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, İçişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticileri, özel harekatçılar ve binlerce Çankırılı katıldı.

Helallik almak için annesinin evine götürülen şehit Yahya Mertcan’ı cenazesi, aile yakınlarına gösterildi. Bu sırada anne Hatice Coşkuner ve kız kardeşi Şule fenalık geçirdi. Birlikte görev yaptığı özel harekat polisleri de gözyaşlarına boğuldu.  Cenaze töreninde konuşan İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, “Ülkenin bölünmez bütünlüğü için binlerce şehit verdik. Yahya da yeminine sadık kaldı ve bu uğurda şehit oldu. Hepimiz şehit olmaya hazırız. Şehidimizin kanı yerde kalmayacak” dedi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da konuşmasında, Yahya Mertcan’ın 25 yıl önce şehit olan Dayısı Murat Yahya Coşkuner’le aynı kaderi paylaştığını belirterek, “Bu vatan için şehit olanları asla ve asla unutmayacağız. Çankırı 160 şehit, 39 gazi verdi. Vatanın bölünmez bütünlüğü için tüm güvenlik güçlerimiz terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir” şeklinde konuştu.

“BU VATANDA SİZE YER YOK”

PKK’nın 25 yıl önce Van’daki düzenlediği hain saldırıda şehit olan oğlu Jandarma Astsubay Çavuş Yahya Coşkuner’i terör yüzünden şehit veren Ali Yavuz Coşkuner, bu kez de torunu Yahya Mertcan’ı terör sebebiyle şehit verdi. Resmi tören sırasında konuşmak isteyen ve mikrofonu eline alan şehit polisin dedesi Ali Yavuz Coşkuner metaneti ile dikkat çekerken, yaptığı konuşmada, sunları söyledi:

“25 yıl önce oğlum Yahya Coşkuner’i şehit verdim. Bugün torunum Yahya’yı. Bu teröristler hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacak. Bütün malımı mülkümü bu uğurda feda etmeye hazırım. Beni de askere alın ben de şehit olmak istiyorum. Teröristler şunu bilsinler ki bu vatanda size yer yok. Allah Türk milletini ebedi payidar etsin.” Şehit dedesinin sözleri topluluğun tekbir sesleri ve terörü lanetleyen sloganlarla kesildi.

Şehidin cenazesi kılınan cenaze namazı ardından Eldivan Mezarlığı’nda 25 yıl önce şehit olan dayısı Yahya Coşkuner’in yanına gözyaşları arasında defnedildi. Cenaze törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da aileye taziyede bulundu.

SİLOPİ’DE ŞEHİT OLAN POLİS MEMURU ELAZIĞ’DA GÖZYAŞLARIYLA DEFNEDİLDİ

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde PKK tarafından zırhlı araca düzenlenen mayınlı saldırıda şehit olan polis memurlarından 29 yaşındaki Resul Kayaoğlu’nun cenazesi, memleketi Elazığ’da gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin annesi Saime Kayaoğlu gazetecilere dönerek, “Çekin ağlamayacağım. O şerefsizleri sevindirmeyeceğim” dedi.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde zırhlı araca PKK’lıların düzenlendiği mayınlı saldırıda şehit düşen 4 polis memurundan Resul Kayaoğlu için memleketi Elazığ’da İl Emniyet Müdürlüğü önünde cenaze töreni düzenlendi. Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, şehit polis memurunun babası Ali Kayaoğlu, annesi Saime Kayaoğlu ile kardeşleri, yakınları ve çok sayıda kişi katıldı. Şehit polis memuru Resul Kayaoğlu’nun cenazesi omuzlarda tören alanına getirilirken, anne Saime Kayaoğlu gazetecilere “Çekin ağlamayacağım. O şerefsizleri sevindirmeyeceğim” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, aileye başsağlığı dileğinde bulundu.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, polis memuru Resul Kayaoğlu’nun vatanın bekası ve milletin birliği, beraberliği için şehit olduğunu belirterek, “Silopi’de alçakça bir saldırı neticesinde 4 fidanımızıdan bir tanesi; Resul evladımızı ebediyete uğurluyoruz. Hepimizin yüreği yanıyor, içimiz acıyor. Acımızı tarif edecek kelime bulamıyorum” şeklinde konuştu.

Elazığ Emniyet Müdürü Nihat İşlek de, acı ve öfkelerinin büyük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hain bir saldırı neticesinde vatanımızın değerli bir evladını daha şehit verdik. Acımız derin, öfkemiz büyüktür. Bu hain saldırı sonucu şehit olan Resul Kayaoğlu’nu rahmetle anıyorum. Bu cennet vatan bütün şehitlerimize minnettardır. Teşkilat mensuplarımız görevlerini yerine getirirken yeri geldiğinde görevi uğruna canını feda etmektedir. Bu vatan uğruna canını feda edecek bir çok vatan evladının bulunduğunu bu hain terör örgütü bilmelidir. Kanı yerde kalmayacak, bunun hesabı mutlaka sorulacaktır. Vatanın birlik ve bütünlüğünü bozarak kaos ortamı yaratmaya çalışanların bu tür eylemleri, bizleri asla yıldıramayacaktır. Terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

Konuşmaların ardından yapılan dualardan sonra şehit polis memuru Resul Kayaoğlu’nun cenazesi Mevlana Camii’ne götürüldü. Burada öğle namazı kılındıktan sonra şehit pols memurunun tabutu polis ve vatandaşların yanı sıra özel harekat polislerinin üniformasını giyen 3 erkek kardeşi tarafından cenaze aracına kadar taşındı. Bu sırada camide toplananlar, ‘Şehidim bize hakkını helal et’, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye slogan atarken, şehit yakınları ise ağıtlar yaktı. Daha sonra şehit polis memuru Resul Kayaoğlu’nun cenazesi konvoy eşliğinde götürüldüğü Kovancılar İlçesi’nin Köse Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

ŞEHİT POLİS ŞAHİN POLAT, EBEDİ MAKAMINA UĞURLANDI

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesinde teröristlerce yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan 22 yaşındaki Şahin Polat Aydın, son yolculuğuna memleketi Ankara’nın Güdül İlçesi’ne bağlı Türk bayrakları ile donatılan Akbaş Köyü’nde ailesi ve yakınlarının gözyaşları arasında uğurlandı.

Şehit polis Şahin Polat Aydın’ın cenazesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen tören ardından cenaze aracı ile toprağa verileceği babasının memleketi Güdül İlçesi Akbay Köyü’ne getirildi. Şehit polis Aydın’ın cenazesine, kendisi gibi Şırnak’ta görev yapan 25 yıldır özel harekat polisi olan babası Süleyman Aydın, annesi Hülya Aydın ve  yakınları ile çok sayıda kişi katıldı.

Cenazeye Ankara Valisi Mehmet Kılıç, Emniyet Genel Müdürü Celaleddin Lekesiz, eski ve yeni bakanlarla milletvekilleri Egemen Bağış, Ali Babacan, Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP’li eski milletvekili İzzet Çetin, Beypazarı Belediye Başkanı TuncerKaplan, Güdül Belediye Başkanı Havva Yıldırım ile birlikte yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Şehit polis Şahin Polat Aydın’ın cenazesi, Türk bayrakları ile donatılan köydeki evinin önüne. Burada imam tarafından şehit polis için  helallik istendi, dua edildi.

Omuzlarda taşınan şehit polis Şahin Polat Aydın’ın tabutu Akbaş Köyü’nde minaresine dev Türk bayrağı asılan cami yanındaki Musalla taşına kondu. Bu sırada şehit polisin özel harekatçı babası metanetini korumaya çalışırken, Matematik öğretmeni olan ve Bingöl’de görev yaptığı öğrenilen evli kız kardeşi Tuğçe, annesi Hülya ile yakınları göz yaşı döktü. Anne Hülya ise ağıtlar yaktığı şehit oğlunun acısına dayanamayıp baygınlık geçirdi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, okunan Kuran ve dua sonrası , şehit için helallik istedi. Cenaze, kılınan cenaze namazın ardından yine omuzlarda taşınıp, 3 kilometre mesafedeki mezarlığa götürülerek torağa verildi.

ŞEHİT ONBAŞI BARIŞ AYBEK’İN ANNESİ KÜRTÇE AĞITLAR YAKTI

ŞIRNAK’ın Güçlükonak İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından karakola düzenlenen saldırıda 21 yaşındaki onbaşı Barış Aybek’in şehit olduğu haberi, Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nde oturan ailesini üzerken, Şehit onbaşının annesi Feride Aybek, Kürtçe ağıtlar yaktı.

Teskeresine 2 ay kala şehit olan onbaşı Barış Aybek’in cenazesi Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’ne getirildi. Şehit askerin çiftçilik yapan babası Turabi Aybek ile annesi Feride Aybek üzüntüden bayılırken Anne Feride Aybek, Kürtçe ağıtlar yaktı, yakınları gözyaşı döktü.

Şehit onbaşı Barış Aybek, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Doğanşehir İlçesi’nde toprağa verildi.

Şehit onbaşı Barış Ayberk’in cenaze törenine Sanayi Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ak Parti Malatya milletvekilleri Mustafa Şahin, Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Mehmet Aktürek, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve yaklaşık bin kişilik cemaat katıldı.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir