TSK’dan PKK’ya hava operasyonu

Haber kaynaklarından alınan bilgilere göre, Karlıova ilçesi Hacılar ile Su Durağı köyleri arasında sabah saatlerinde kırsaldan gelerek karayolunu kesen PKK’lı grup, kimlik kontrolü yapmaya başladı.
Durumu haber alan güvenlik güçleri, PKK’lıların yakalanması ve kanunsuz eylemin bitirilmesi için helikopterlerle operasyon başlattı. Helikopterler, kaçan PKK’lı teröristlerin geçiş güzergahlarını tararken, bölgede operasyon sürüyor.

Geçtiğimiz dönemde PKK lıların polis ve askere yaptığı hain saldırıların ve şehit cenazelerinin ardından Ağrı’daki Tendürek Dağı’nda yapılan hava destekli operasyonda 12 terörist etkisiz hale getirildi. Güvenlik güçleri, bölücü terör örgütü PKK mensuplarına yönelik Tendürek Dağı kırsalında hava destekli operasyon başlattı, Operasyonda 7 PKK’lı terörist etkisiz hale getiril.

Ağrı Valiliği’nden konuya ilişkin açıklamada, “Bölücü terör örgütü PKK mensuplarına yönelik Tendürek Dağı kırsalında düzenlenen hava destekli operasyonda 7 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Diğer taraftan Ağrı Dağı eteklerindeki Pamuk Geçidi’nde 5 PKK’lının etkisiz hale getirildiği bildirildi. Sabah saatlerinde bir grup PKK’lının Iğdır-Ağrı karayoluna doğru hareket ettiği tespit edilerek operasyon başlatılmıştı. Iğdır’ın Erhacı köyü ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak köyü yakınlarında bölgede çıkan çatışmada, 5 PKK üyesinin ise etkisiz hale getirildiği bildirildi. Bölgede hava destekli operasyon sürüyor. Tendürek Dağı’nda PKK’lılar tarafından yol kesilmiş, 5 tır ateşe verilmişti.

PKK teröristlerinin son günlerde artan eylemleri, asker ve polisleri hain saldırılarda şehit etmelerinin ardından başlatılan operasyonlarda çok sayıda PKK hedefi imha edildi. Diyarbakır’dan kalkan savaş uçakları Kuzey Irak’ta ve yurtiçinde belirlenen hedefleri imha ediyor. Bazı insansız hava araçları ve F-16 savaş uçakları devriye uçuşu ve gözetleme için sınıra ve kandile doğru uçuşa devam ediyor.

Kilis’te Suriye sınırında geçtiğimiz günlerde devriye faaliyeti yürüten Mehmetçiğe yapılan hain saldırı sonrası saat 03:30 sularında DAİŞ hedeflerini bombalanmasının ardından aynı akşam  20’nin üzerinde uçak havalanmış ve DAİŞ ile PKK kamplarını bombalamaya başlamıştı. Operasyonlar belirlenen DAİŞ, PKK ve DHKC vurulması suretiyle halen devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), PKK terör örgütünün Irak’ın kuzeyindeki kamplarına yaptığı hava operasyonları, örgütün üst düzey yöneticilerinin bir kısmının Kandil kampını terk etmesine ve örgüt yönetiminin üçe bölünmesine neden oldu.

İlk operasyonların ardından Kandil’de bulunan terör örgütü mensuplarının üçte biri kaçarak kampı terketti. Üst düzey yönetim ise üçe bölündü; Yöneticilerden bir kısmı kampta kalırken, aralarında Murat Karayılan’ın da bulunduğu bir bölümü ise İran topraklarına geçti, geri kalan örgüt yöneticileri ise Suriye’nin Cizire bölgesine saklandı.

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan savaş uçakları, bölücü terör örgütünün yurtiçinde ve yurtdışında belirlenen hedeflerine nokta atışları yapmaya devam ediyor.

İnsansız hava araçları, keşif ve gözetleme uçakları ile yapılan hedef tespitlerinin ardından savaş uçakları, yüksek teknolojiye sahip bombalarla PKK’nın Kandil, Zaho, Zap, Metina ve Hakurk kamplarına hava operasyonları düzenledi.

Askeri kaynaklara göre, Türk uçakları Suriye’de yapılan operasyonu Suriye Hava Sahası’na girmeden yaptı. GBU-12 model 500 librelik lazer güdümlü bombalar, yaklaşık 10 bin feet yükseklikten fırlatıldı. Uçakların üzerinde bulunan ‘Lantırn’ sisteminin hedefleme podu da aynı anda hedefi lazerle işaretledi. Lazer güdümlü bomba, lazer izini takip ederek ve üzerindeki kanatçıklarla seyir ayarlarını düzenleyerek hedefi imha etti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir