Kayseri’de terörist saldırı, yürekleri dağladı

Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi yakınlarında saat 08.45’te çarşı iznine çıkan askerlerin içinde yolculuk ettiği özel halk otobüsüne bomba yüklenmiş bir araçla intihar saldırısı gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, 14 askerin şehit olduğu, 48 personelin ise yaralandığı bildirildi. İçişleri Bakanı Soylu, yaptığı açıklamada 6’sı ağır 55 yaralanın tedavisinin sürdüğünü söyledi.

KAYSERİ VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı da yaralılara yönelik hastane ziyareti sırasında yaptığı açıklamada şehit sayısının 14’e yükseldiğini söyledi ve “Maalesef şehit sayımız 14’e yükseldi. Diğer yaralılarımızın durumu gayet iyi. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor” dedi.

GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ SAYISI 15

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının, terör saldırısına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli sayısı 15’e çıktı.

TSK: ALÇAKÇA VE KALLEŞÇE

TSK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08.45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir. Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, TSK personeline ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah arkadaşlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAŞBAKAN YILDIRIM GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ı kabul ettİği ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşme saat 16.30’da başladı. Beştepe’de yapılan görüşme 2 saat 45 dakika sürdü.

BAKANLAR KAYSERİ’DE

Kayseri’de bakanlar incelemelerde bulundular. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada 4’ü ağır 56 yaralının tedavisinin sürdüğünü söyledi.

ŞANLIURFA’DAN ÇALINAN İKİZ PLAKALI ARAÇ
Bombalı saldırının yapıldığı aracın Şanlıurfa’dan çalındığı, üzerindeki plakanın ise aynı marka ve modeldeki Kırıkkale’de bir araca ait sahte “ikiz plaka” olduğu belirlendi.

Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bomba yüklü araca takılan “sahte ikiz” plakanın, Kırıkkale’de yaşayan A.T’nin üzerine kayıtlı hafif ticari araca ait olduğu belirlendi. Kırıkkale’deki aracın sahibi A.T’nin de bilgisine başvuruldu.

CANLI BOMBANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

İçişleri Bakanı Soylu, teröristin kimliğinin belirlendiğini açıkladı. İlk bilgilerde teröristin uzun saçlı olması nedeniyle ilk olarak kadın olabileceği değerlendirildiği ancak yapılan incelemelerin ardından erkek olduğunun anlaşıldığı ifade edilmişti.

GÜL VE ORGENERAL AKAR YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kriz Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılarak, yetkililerden saldırı ile bilgi aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Kayseri Valiliği’nde oluşturulan Kriz Koordinasyon Merkezinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul’dan özel uçakla memleketine gelen 11. Cumhurbaşkanı Gül ile Gaziantep ve Kilis’teki sınır birliklerinde iki gündür incelemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar da katıldı. Gül ve Akar, gerçekleşen saldırı sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

HAYDİ PROTESTOYA SESLERİ YÜKSELDİ!

Saldırıyı kınamak için toplanmak isteyen gruplar vardı saldırıdan sonra ancak bir çoğu “Acaba bir bomba daha var mıdır?”, “Bir şey olur mu?” kaygısı taşımıyordu adeta. Oysa terörün ve terör coğrafyasının adeta ortasında kalan ve yetkililerin dahi “Terörle yaşamaya alışmamız lazım” açıklamalarını yaptığı bir ortamda insanlarımızın “İkinci bir bombanın olma ihtimalini” hiç düşünmeden ortalık yerde toplantı ve protesto eylemi yapmaya kalkışmaları büyük bir tedbirsizlik olarak kameralara takıldı. Bölgeye toplanan insanlar, bu duygu tedbirsiz yaklaşım ile toplu bulundukları kan merkezlerinin önünden, Cumhuriyet Meydanına doğru harekete geçtiler. Büyük bir dayanışma, ve bir birlik ruhu vardı kalabalıkta ancak tedbirli ve temkinli davranılmaması teröristlerin ikinci hain planlarına fırsat verebilecek nitelikteydi. Toplanan terörü protesto eden kalabalık içersinde MHP’li ve AKP’lilerin yanında HDP’li, CHP’li vatandaşların da bulunduğu bilgisi ulaşması toplumsal tepki anlamında teröre karşı duruş anlamında umut verici bir gelişmeydi.

Birileri bu birlik ruhundan rahatsız olmuş olacak ki, toplanan kitleye, provokatif bir çağrıda bulunarak “Hadi HDP’yi yakmaya” çağrısı yapıldı. Küçük bir grup bu çağrıdan sonra kitleden koparak saldırıya başladılar. Emniyet yetkililerini yoğun çabaları sonucu bu provakatif saldırılar son buldu. Yetkililer birlik ve beraberliğe zarar verebilecek bu tür kışkırtma ve saldırılardan uzak durulması çağrısı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir