Her yere bomba tuzakları koymuşlar

Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin kırsalı, ve pek çok yerleşim alanı terör örgütü YPG/PKK’lı teröristlerden arındırılıyor.

YPG/PKK’nın her yere tuzakladığı patlayıcılar kadın ve çocukları öldürmeye devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı özel birlikler ve Özgür Suriye Ordusu birlikleri, ele geçirilen belde ve köylerde temizlik çalışması yapıyor, tuzaklanan bombaları konuldukları yerde imha ediyor.

Adeta her taşın altına patlayıcı tuzaklanmış

Şeran beldesinde, örgütün sözde komutanlarından birinin kullanılırken ele geçirilen lüks evde arama tarama faaliyeti yapan güvenlik güçleri, odalar ve eşyalar arasına tuzaklanmış çok sayıda el yapımı patlayıcılar buldu. Daha sonra el yapımı patlayıcılar, bomba uzmanı görevliler tarafından etkisiz hale getirildi.

Evdeki patlayıcıların biri, yatağın üzerinde, battaniyenin arasına gizlenmiş bomba düzeneğiydi; diğer patlayıcı ise öteki odada ahşap dolabın üzerindeki Kur’an-ı Kerim’in altına tuzaklanmış bir bombaydı. Güvenlik güçlerinin dikkatli ve titiz çalışmaları sonucu tespit edilen patlayıcılar imha edildi.

Ele geçirilen yerleşim bölgelerinde güvenliği sağlayan ÖSO mensuplarından Muhammed İdris Alluş, halkın can güvenliğini sağlamak adına, binalara önce kendilerinin girdiğini ve patlayıcıları uzun uğraşlardan sonra etkisiz hale getirdiklerini, ve daha sonra halkın girişine izin verildiğini söyledi.

Her yere bomba tuzakları koymuşlar

Teröristlerin her tarafa bomba tuzakladığını vurgulayan Alluş, binalara girildiğinde detaylı bir bomba incelemesi yapmadan hiçbir eşyaya dokunulmaması gerektiğini şu sözlerle vurguladı:

“Yatağın içinde, halının altında her tarafta tuzaklar var. Yatağı kaldırdığımızda patlayıcılarla karşılaşıyoruz. Bu ev örgütün elebaşlarından bir kadına ait ve odada Kur’an-ı Kerim var. Bizim hassasiyetimizi bildiklerinden kutsal kitabın altına düzenek yerleştirmişler, onu kaldırdığınız anda patlayacak şekilde hazırlanmış.”

Muhammed İdris Alluş, gizli yerlere tuzaklanmış patlayıcıların tespit edildiği binalara karşı köye dönen sivillerin uyarıldığını, bomba düzenekleri ve mayınlı alanlardan köylüleri uzak tutmak için gayret ettiklerini söyledi.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir