MUHALEFETİN CUMHURBAŞKANI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

Muhalefetin cumhurbaşkanlığı için çatı adayı ekmelettin ihsanoğlu

Hızır İlyas / yukselentv.com ..

Cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladığı şu günlerde, Muhalefetin çatı aday arayışı sonuçlandı. MHP lideri Devlet Bahçeli’yle görüşen Kemal Kılıçdaroğlu cebinde önemle sakladığı flaş ismi sonunda açıkladı. İslam Konferansı Örgütü eski başkanı Prof. Ekmelettin İhsanoğlu.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından MHP’ye çatı aday olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdiklerini resmen açıklarken:

“Bir süredir sizler de biliyorsunuz eğilimlerini aldık, sayın genel başkanla bunları paylaştım. Herkesin kabul edebileceği saygınlığı dürüstlüğü olan bilgisi birikimiyle herkese örnek olacak bir ismi öneriyoruz, Ekmeleddin İhsanoğlu. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak. Şunu ifade edeyim demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Kavgadan uzak barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.” şeklinde konuşmuştu

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise:

“CHP’nin değerli genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ikinci kez görüşme imkanını bularak bir aya aşkın süredir yapılmış olan çalışmaları değerlendirerek, bugün hayırlı bir adım atılmak üzere MHP’nin, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir evladını, sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önermişlerdir. Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştı.

MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, seçimi herhangi bir kaosa dönüştürmeden, demokrasimizi güçlendirmek açısından sonuçlandırma arzusu olacaktır. Sayın CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının Türkiye’de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir ismi önermesi bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında da çalışacağımızı belirtmek istiyoruz. Artık bunun çatısı penceresi kalmadı. O suali sormanıza gerek yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Muhalefetin çatı aday olarak gösterip desteklediği Ekmelettin İhsanoğlu ise:

“Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük bir teveccühün eseridir. Şüphesiz ki Türkiye gibi büyük bir ülkede bu yüce makama layık, görevini hakkı ile ifa edecek çok sayıda üstün vasıflı şahsiyetlerin varlığı muhakkaktır. CHP ve MHP’nin bu konudaki ortak kararını saygı ve teşekkür ile karşılıyorum.” şeklinde görüşlerini açıklamıştı.

PEKİ, MUHALEFETİN CUMHURBAŞKANI ADAYI, EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

1943 yılında Kahire’de doğan İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında farklı dillerde çok sayıda Kitap, makale ve tebliği yayınlandı.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili eğitim ve araştırma çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.

İhsanoğlu’nun Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda kitabı yayınlandı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası Müderris İhsan Efendi, İbtidai ve İdari mekteplerinden mezun olduktan sonra bir süre Yozgat’ta Mekteb-i Sultani ve medreselerde okudu. Yozgat’taki dönemin alimlerinden eğitim gördükten sonra, ilim tahsilini daha ileri seviyelere götürmek için önce İstanbul’a, ardından da 1924 yılında Kahire’ye gitti.

İhsan Efendi Kahire’deki Ezher Üniversitesi’nde ilim tahsili alıp, bu ülkeye yerleşti. 1938 yılında Kahire’de Rodos Adası Türklerinden Hacıoğlu ailesinden Seniye hanım ile evlenen Mehmet İhsan Efendi’nin Yahya ve Hüman adlı çocukları küçük yaşta vefat etti. 1943 yılında dünyaya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası İhsan Efendi ise 1961 yılında Kahire’de hayatını kaybedip, Gafir Kabristanlığı’nda toprağa verildi.Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) genel direktörlüğünü yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ve Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini iki dönem yürüttü. Sonradan İslam İşbirliği Teşkilatı (İKT) adını alan örgütün iki dönem en tepesindeki isim olarak yer aldı ve bu göreve tarihinde seçimle gelen ilk genel sekreter oldu. İhsanoğlu, bu görevi 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ye devretti.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıklandı.

Eşi Füsun İhsanoğlu, merkez saha siyasetin ‘’Koca Reis’’ lakaplı Saadettin Bilgiç’in kardeşi Prof.Emin Bilgiç’in kızı.

İhsanoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır. İleri derecede İngilizce ve Arapça dillerinin yanı sıra orta düzeyde Fransızca ve Farsça bilmektedir.

Bozok Üniversitesi’nde ‘Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin temeli ise 20 NHisan 2013’de TBMM Başkanı Cemil çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile dönemin İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteriolan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Bu törende bir konuşma yapan İhsanoğlu’nun, 100 yıl önce Kahire’de babası tarafından başlatılan kitap koleksiyonunu kendisinin sürdürdüğünü ve bunları babasının vasiyeti üzerine üniversiteye bağışladığını söylemişti.

Terörü gaspedilen meşru hakların sahiplerine iade edilmesi bitirir!

Usame bin Ladin’in öldürülme haberlerini basın mensuplarına değerlendirirken terör ve İslam konusunda söylediği sözler hafızalarda kalmıştı. Ekmeleddin İhsanoğlu, bu konuda şunları söylemişti :

“Bu durumu terörizmle mücadele konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olarak görmek isteriz. Tabi Usame bin Ladin ve kendisine bağlı olan grup, bir çok masum insanın ölmesine sebep olmuştur. Biz teşkilat olarak ve ben genel sekreter olarak terör aktivitelerini telin ettik, kınadık. Bizim bu konudaki ilkeli pozisyonumuz bellidir. İslamiyet hiçbir zaman bu gibi cinayetlere cevaz vermediği gibi, bunları reddeden bir değer olduğunu söylüyoruz. Buna bağlı olarak şunu belirttik. Terörizmle mücadele, teröristi öldürmekle bitmez. Terörizmle mücadele, terörizmin sebeplerini, terörizme sebebiyet veren faktörlerin ortadan kaldırılması, bunlar arasında da siyasi haksızlıkların giderilmesidir. Gasp edilen meşru hakların sahiplerine iade edilmesi şeklindedir. Bunlar bir bütün olarak ele alınmadığı zaman, terörizm hadisesi teröristleri tek tek öldürmekle halledilmeyecektir. Tabu bu benim söylediğim sözlerden, terörizmle güvenlik mücadelesi ve askeri müdahale yapmayalım manası çıkmamalı. Bunlar devam ederken bu olaya bir bütün olarak bakmayı da ihmal etmeyelim.”

AK Parti’yle arası Mısır darbesi sebebiyle bozuldu!

İslam Konferansı Başkanlığı görevi yürüttüğü dönemde Ak Parti iktidarıyla çok yakın ilişkiler içinde olan Eklemettin İhsanoğlu’nun hükümetle arası Mısır’daki darbe sonrası bozulmuştu. Mısır’da askerin iktidara el koymasını ‘darbe’ olarak nitelendirmeyen ve gelişmelere karşı sessiz kalmaya tercih eden İhsanoğlu, Erdoğan ve kurmaylarını açık hedefi haline gelmişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, o dönemde “İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ne iş yaptığını bilen var mı? Bu zat, darbeden sonra Mursi’yi suçlamıştı. Prof. Dr. İhsanoğlu’nun İİT Genel Sekreteri seçilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın büyük çabalarını hatırladıkça yazık diyorum” eleştirilerinde bulunmuştu. İhsanoğlu’na yüklenen bir diğer isim de Adalet Bakanı bekir bozdağ olmuştu. Bozdağ, İhsanoğlu’nu istifaya çağırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir