Anayasa değişikliği tartışmalı geçiyor

Anayasa Değişikliği Teklifi’nin ilk iki maddesi hararetli görüşmelerin ardından Meclis Genel kurulunda kabul edildi. İlk madde 347, ikinci madde 343 oyla kabul edildi. Yargı yetkisiyle ilgili olan ve görüşmelerin ardından kabul edilen birinci maddeye göre, Mahkemelerin bağımsızlık ilkesine tarafsızlık ilkesi de ekleniyor. İkinci madde ise Meclisteki milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkarıyor. Başbakan Binali Yıldırım, sonuçlarla ilgili yaptığı açklamada, “Allah bereketini versin dedik, bereketini verdi” yorumunu yaptı.

Anayasa değişikliği görüşmelerinde milletvekilleri tam kadro Meclis Genel Kurul’daydı. Parti Liderleri de isimleri okunduğunda oy kullandı. Görüşmeler esnasında tartışmalar yaşanırken, liderler arasında sürpriz bir buluşma oldu. Başbakan Binali Yıldırım muhalefet kulisinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. İki lider birlikte çay içti ve elektrikli ve tartışmalı konular üzerinde konuştular. Genel kurulda zaman zaman tansiyon bir hayli yükseldi. CHP’li Bülent Tezcan’ın sözlerine AK Parti’den yoğun tepki geldi. Tezcan, “Yargı yetkisinin tamamen tek bir kişinin iradesine ve insafına teslim edilmiş yapıyla karşı karşıyayız” sözlerine karşılık Mehmet Muş ise, “İhtirasla değil, Türkiye’nin sorunlarını çözecek akılla ilimle hazırlanmış tekliftir” cevabını verdi.

Tutanak tartışmaları da yaşandı görüşmeler esnasında… CHP’li katip üye Özcan Purçu’nun, gizli oylamanın ihlal edildiği gerekçesiyle tutanağa şerh koymasına AK Parti’li milletvekilleri tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir