Kuzey Kore kaç Atom Bombası yapabiliyor?

Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan 2016 yılına ait beyaz kağıtlarda, Kuzey Kore’nin 10 tane nükleer silah imal etmeye yetecek 50 kilogram plütonyumu olduğu açıklandı.

Yayımlanan Beyaz kağıtlarda, Kuzey Kore’nin balistik füzelerin üzerine yerleştirilebilecek büyüklükte “minyatür” olarak adlandırılan nükleer savaş başlıkları konusunda ve uranyum üretme kapasitesi bağlamında kayda değer gelişme sağladığına vurgu yapıldı. Kuzey Kore hükumeti, iki yıldır devam eden savunma araştırmaları sonunda, Kuzey Kore’nin elinde bulunan kıtalararası balistik füzelerinin (ICBM) ve denizaltından fırlatılan balistik füzelerinin (SLBM) yarattığı tehlikeyi ilk kez doğrudan ifade etmiş oldu.

Kuzey Kore’nin sahip olduğu plütonyum miktarının 2014 yılında 40 kilogram olduğu ve iki yıl içinde 10 kilogram artış meydan geldiği kaydedildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde “kendilerinin belirleyeceği bir zamanda kıtalararası balistik füze fırlatılabileceğini” açıklamış, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da karşı açıklama yaparak, böyle bir durumda “Kuzey Kore füzesini düşürebileceklerini” vurgulamıştı.

Kuzey Kore hükumeti, 2006 yılında başlayan nükleer denemelerinin beşincisini 9 Eylül 2016 tarihinde yapmıştı. Güney Kore ordusu, bu nükleer denemenin Kuzey Kore’nin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediği açıklamasını yapmıştı. Amerikalı ve Güney Koreli yetkililer, son yaptığı nükleer deneme sonrasında Kuzey Kore devletine daha fazla yaptırım uygulanacağı açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir