Türk kargo uçağı Kırgızistan’da düştü

Türk kargo uçağı, Manas Havalimanı’na inişi sırasında yerleşim bölgesi üzerine düştü. Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhammetkali Abulgaziev yaptığı açklamada, uçağın büyük ihtimalle “mürettebat hatası” sebebiyle düştüğünü açıkladı.

İstanbul merkezli ACT Havayolları’na ait kargo uçağı, Türkiye saati ile 04.20’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Manas Havalimanı’na inişi yaptığı sırada düşmüştü. Kırgız yetkililer, kazada, ikisi pilot dört mürettebatla birlikte en az 37 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yetkililer, kaza sırasında dondurucu sis nedeniyle görüş mesafesinin oldukça düşük olduğunu ancak kazanın kesin sebebini açıklamak için erken olduğunu ifade ediyorlar. Ulaştırma Bakanlığı, B744 model kargo uçağında hayatını kaybeden dört kişilik mürettebatın Türk vatandaşı olduğunu açıkladı.

Açıklamada, kazanın incelenmesine dair her türlü desteğin verileceği vurgulanarak “Bu kapsamda Bakanlığımıza bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’ndan iki uzman konuyla ilgili olarak Kırgızistan’a gitmek üzere görevlendirilmiştir” denildi.

Kazadan hemen önce, havalimanına 11 uçağın iniş yaptığını söyleyen Abulgaziev, “Şu an hatanın kimde olduğunu söylemek için erken ancak uzmanlar kazanın büyük ihtimalle mürettebat hatasından kaynakladığını düşünüyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Abulgaziev havalimanının şu an sorunsuz çalıştığını da belirtti.

Kazada düşen TC-MCL tescilli Boeing 747-400F Jumbo Jet, 2001 yılında imal edilmişti. Singapur Havayolları’nın siparişi ile üretilen uçak 6 Eylül 2001 tarihinde uçularına başladı. 2016 yılı başına kadar uçak Singapur Havayolları filosunda uçtu. Daha sonra ACT tarafından kiralanan ve TC-MCL tescili verilen uçak, filoya Mart 2016’da katıldı. Toplam 124 ton yük taşıyabilen dört motorlu kargo uçağının maksimum kalkış ağırlığı 396 ton. Saatte 922 kilometre hıza çıkabilen 747-400F Jumbo Jet’in menzili 5 bin 230 kilometreydi. İstanbul merkezli kargo şirketi ACT’nin filosunda toplam 6 adet 747-400F tipi uçak bulunuyordu. Yavuz Çİzmeci tarafından kurulan havayolu şirketi, 2011’de Çin merkezli Hainan Grubu tarafından satın alınmış, Şirketin resmi adı da MyCargo olarak değiştirilmişti.

Uçağın neden düştüğü sorusunun cevabını, Kırgız Havacılık Otoritesi’nin yapacağı araştırma ortaya çıkartacak. İnceleme çalışmalarına, Kırgızistan’ın yanı sıra, uçağın Türk bayrağı taşıması sebebiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ekipleri ile imalatçı Boeing firmasından da uzmanlar katılacak.

Uzmanlar, ilk elde edilen bilgiler doğrultusunda bildirilen bir teknik arıza olmadığına vurgu yaparak, “Düşük görüş şartlarında inişe ısrar mı edildi” sorusunu ortaya attı. Anlık gelişen bir arızanın da sebep olabileceği ifade edilirken bunun kontrol kaybına sebep olup olmadığı da araştırmalar sonrasında ortaya çıkacak. Kargo uçaklarında yaşanan bir başka risk de yük kayması… Gövde içine ve altına konteynerler ile yüklenen kargo yükü, bazen yerinden kayarak uçağın dengesini bozabiliyor. Benzer bir kaza Amerikan kargo şirketlerinden National’ın başına gelmiş ve uçak kalkış sırasında dengesinin bozulması sonucu düşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir