YASAK KALKTI FAİLLER AÇIKLANDI !

Haber Servisi / yukselentv.com

Yayın yasağı kaldırıldı ! Ankara’daki canlı bombanın kimliği açıklandı !

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Garı önündeki terör saldırısına ilişkin olarak, “Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.
Emre Alagöz’ün Suruç’taki canlı bomba eylemini gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz’ün de kardeşi… İkinci canlı bomba eylemcisinin ise fotoğrafla teşhisinin yapıldığı ve açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Açıklamada, olayla ilgili yayın yasağı sürerken yapılan sorumsuz yayınlar nedeniyle, olayla irtibatlı olduğu düşünülen 9 zanlının da kaçtığı ifade edildi.

Yapılan aramalarda şüphelilerin deposunda 10 intihar yeleği ve patlayıcıların bulunduğu da açıklanan bilgiler içinde yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Ankara Garı önünde yaşanan ve 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, 10 Ekim’de Ankara Garı civarında meydana gelen terör saldırısı kapsamında yürütülen soruşturma ve gelinen aşamayla ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan açıklamada, “Ankara Garı civarında meydana gelen eyleme dair bazı twitter içerikleri ile ilgili olarak 4 kişi hakkında gözaltı işlemleri uygulanmış, bu kişilerden 3’ü Başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 1’i hakkında talebimiz üzerine mahkemece yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol kararı verilmiştir. Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir. İki canlı bomba eylemcisine yardım ettikleri ve bu eyleme katıldıkları düşünülen toplam 20 şüpheli hakkında adli işlem başlatılmış olup, bunlardan 11’i gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan 11 şüpheliden 4’ü Başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 6 şüpheli tutuklanma talebi ile 1 şüpheli de adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiştir. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüphelilerden 4’ü tutuklanmış, 3’ü hakkında adli kontrol karan verilmiştir” denildi.

“SORUMSUZCA YAYINLAR NENENİYLE 9 KİŞİ KAÇTI”

Açıklamada ayrıca, “Şüphelilerin yerlerinin tespit edilip, yapılacak operasyonlarla gözaltına alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesine çaba gösterildiği sırada, bazı basın yayın organları sorumsuzca davranarak, bir kısım şüphelilerin ad – soyadlarının baş harflerini yayınlamak suretiyle haber yapmaları sonucunda, bombalama eylemi ile kuvvetli irtibatları olduğu düşünülen 9 kişinin kaçmasına sebep olmuşlardır. Kaçan kişiler hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden ‘Gıyabında tutuklama” kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

“GAZİANTEP’DE HÜCRE EVİNDE YAPILAN ARAMADA 10 İNTİHAR YELEĞİ DAHA ELE GEÇİRİLDİ”

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Yakalanan şüphelilerin Gaziantep ilindeki evlerinde, iş yerlerinde, araçlarında, depo olarak kullandıkları alanlarda ve hücre evi olarak kullandıkları evde yapılan aramalarda;
a) Şüpheliler tarafından kullanılan ve soruşturmamızda 1 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, Ankara’daki patlama olayında kullanılan 34 DM 8574 plaka sayılı Ford Focus marka araç,
b) Şüpheliler tarafından kullanılan ve soruşturmamızda 2 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 400 kg amonyum nitrat,
c) Şüpheliler tarafından kullanılan ve soruşturmamızda 3 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 1100 kg amonyum nitrat,
d) Şüpheliler tarafından kullanılan ve soruşturmamızda 4 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, 10 adet intihar yeleği, 150 metre Kortex patlayıcı, 60 kg TNT patlayıcı, 15 kg demir bilye, 5 kg civata somunu, 2000 adet 9 mm çaplı tabanca mermisi, 10 paket kimyasal patlayıcı, çuvallar içerisine konulmuş kükürt ve amonyum nitrat, canlı bomba yeleği dikiminde kullanılan dikiş makinası, 27×16 ebatlı fünyesi takılı olmayan TNT düzeneği, 1 adet boş TNT kalıbı, bomba yapımmda kullanıldığı düşünülen sair malzemeler,
e) Şüpheliler tarafından kullanılan ve soruşturmamızda 5 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 1000 kg amonyum nitrat,
f) Şüphelilerden birinin evinde yapılan aramada, 3 adet el bombası, 1 adet av tüfeği, Ankara’da meydana gelen patlama bölgesinde bulunan funye ile aynı tipte 1 adet el bombası fünyesi,
g) Bir diğer şüphelinin evinde yapılan aramada, 6 adet AK-47 kalaşnikof marka silah, 1 adet susturucu aparatı olan tabanca, 22 adet Fİ tipi el bombası, 1683 adet değişik çap ve markalarda mermi, 8 adet fünye ele geçirilmiştir.”
Savcılık açıklamasında dökümü yapılan çok sayıda silah, el bombası, bomba yapımında kullanılan materyaller ile tonlarca amonyum nitratın, şüphelilerce başka bombalama eylemlerinde kullanılacağı ihtimaline dikkat çekilerek, “İş bu soruşturma çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucu bu kişilerin gelecekte planladıkları muhtemel eylemlerin de önüne geçildiği düşünülmektedir.

Olayı gerçekleştiren terör örgütü ile ve saldırı ile bağı ve katkısı olabileceği düşünülen diğer terör örgütleri hakkındaki soruşturma derinleştirilerek sürdürülmektedir.

Açıklamada, “Başsavcılığımızca yürütülen sürecin en kritik anlarında bazı basın yayın organlarının yaptıkları sorumsuz yayıncılık anlayışı sebebi ile soruşturmamız bir miktar akamete uğramış ise de; en kısa zamanda kaçan şüphelilerin de yakalanması suretiyle elde edilecek yeni bilgi ve belgeler ışığında eylemin diğer planlayıcılarına da ulaşılacaktır.
Başsavcılığımızın talebi üzerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla yayın yasağı bugün itibari ile kaldırılmıştır. Bu vesileyle devamı süresince yayın yasağı kararma saygı gösterip, sorumlu yayıncılık örneği sergileyen diğer basın yayın organlarına da özellikle teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerine de yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir