O ŞİMDİ UZAYDA: TÜRKSAT-4B UYDUMUZ

Cihangir Yiğit / yukselentv.com

Türkiye’nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu olan Türksat 4B, Cuma günü Türkiye saatiyle 23.40’ta Kazakistan Baykonur üssünden fırlatıldı. Türkiye’nin 50 derecede görev yapacak ilk uydusu olan Türksat 4B, yörüngeye yerleştirme ve yörünge testlerinin tamamlanmasının ardından Aralık ayında işletmeye alınacak.

Türksat 4B uydusu, Ka-Bant üzerinden internet erişimi için kullanılacak. Yeni uydunun kapsama alanı, Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ile Türk Cumhuriyetleri kuşatacak. Aynı zamanda uydunun uzaya gönderilmesiyle birlikte hem ülkemizin TV yayın kapasitesi artacak, hem de uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak. Tabi ki uydu üzerinden internet kullanımının ucuzlaması da önemli bir beklenti olarak kamuoyu tarafından paylaşılmakta…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B haberleşme uydusunun uzaya fırlatılmasıyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Ka-Bant ile uydudan sağlanan internetin hızında artış sağlanacağını bildiren Bakan Bilgin, “Türksat 4B uydusunda yer alan Ka-Bant ile daha uygun maliyetle yüksek hızlı internet erişimi ve toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesi artışı sağlanacak” dedi.

Bakan Bilgin, uydunun Ku frekans bandında sağlayacağı 792 MHz ilave kapasitenin televizyon kanallarının canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Türksat 3A, Türksat 4A haberleşme uyduları üzerinde veri haberleşmesi ve canlı yayın geçişleri için ayrılan kapasite Türksat 4B uydusuna aktarılarak, 42 derece Doğu yörüngesinde televizyon yayıncılığı için kapasite artışı sağlanacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir