Türk Hava Kuvvetleri Afrin harekatına başladı

Hızır İlyas / Pertev Ajans
***
Türk Ordusuna bağlı savaş uçakları, terör örgütü PYD/PKK’nın işgalindeki Minnig askeri havaalanını ve PKK-PYD’nin kontrolündeki 108 hedefi 72 uçakla vurdu.

Tarihte benzeri görülmemiş Hava Harekatının başlangıcında 7 bölgede daha önceden tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları tarafından imha edildi.

“Zeytin Dalı Harekatı” harekatı kapsamında, Hava Harekatına katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık amacıyla emniyetle üslerine döndü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptıkları açıklamaların ardından Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı” başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup terörist grupları etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bu terör gruplarının baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında Bazı birliklerden sevk edilen 14 Fırtına Obüs topların ve tankların yüklü olduğu 7 tır, Hatay’ın Hassa ilçesine ulaştı.

Askeri birliklere takviye olarak gönderilen obüs ve tankların Suriye sınırına sevkiyatı sürüyor. Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’nin Azez bölgesine askeri araç sevkiyatı yapılıyor. Şehir merkezinden eskort araçlar eşliğinde Öncüpınar Sınır Kapısı’na yönlendirilen askeri araçlar, Halep’in Azez ilçesine doğru geçiş yapıyor.

Harekatın başlaması ile birlikte Afrin’deki terör örgütü mensuplarının Kilis-İslahiye-Hatay hattında hududun ötesindeki bazı bölgelerden zaman zaman taciz ateşi açtığı, sınırda konuşlu bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de Fırtına obüsleri atışlarıyla misliyle karşılık verdiği görüldü.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden Afrin operasyonuna yönelik açıklama yapıldı.

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şu hususlar vurgulandı:

“Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir