Afrin’de “Kara harekatı” başladı

Hızır İlyas / Pertev Ajans
***
TSK’nın başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında, Milli silahlardan olan, çok namlulu roket atarlarla Afrin’deki terör hedeflerini vurdu. Afrin’e gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nda PYD/YPG mevzileri ile terörist hedefler Türkiye’de yerli imkanlarla üretilen “T-122 Sakarya Çok Namlulu 122 milimetrelik roketatar füzeleri” ile vuruldu.

Harekatın planlamasında ve icrasında yani sahada sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alındığı ve sivillerin harekat sırasında zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterildiği bildiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tespit edilen teröristlere ait aktif merkezler bile, yakınında sivil yerleşimler, okul, hastane gibi yapılar olması sebebiyle sivil ve masum kişilerin zarar görmesini önlemek amacıyla özellikle vurulmuyor.

Kara harekatı başladı

Zeytin Dalı Harekatı’nın ikinci gününde Türk savaş uçakları terörist hedefleri vururken, Kara kuvvetleri birlikleri de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’deki hedef alınan noktalara ilerleyişini sürdürdü.

Harekatın ikinci gününde İstanbul’da medya temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, kara harekatının başladığını, Türk askerinin Afrin’e geçtiğini açıkladı. Başbakan Yıldırım, “Zeytin Dalı Harekatı 4 safhada gerçekleştirilecek. 30 kilometrelik güvenli alan oluşturulacak.. Şu ana kadar yaralımız yok. Operasyon başlayana kadar 700 taciz ateşinde bulunuldu. Afrin’de 8-10 bin civarında terörist olduğunu sayıyoruz. DEAŞ’a Rakka’da yol verildi Afrin’e kaçtılar, operasyon onlara da yapılıyor.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı’nın son olarak, Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattı. Harekat’ın 3. gününde TSK’nın Afrin’in doğusundaki Azez’den de operasyon başlattığı, kara birliklerinin hedef topraklara girdiği açıklandı.

Operasyonda çok sayıda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları da yer alıyor. Çok stratejik bir konumda bulunan ve Afrin için fiziki korunma sağlayan Burseya Dağı’nda yuvalanan terör hedefler, TSK’ya ait savaş uçakları, tarafından vuruldu.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, harekat kapsamında sınırın Afrin tarafında tespit edilen terör örgütü mevzilerini yaptıkları sortilerle bombaladılar. Şiddetli bombardıman sesi, Kilis-İslahiye-Hatay hudut hattındaki köylerden dahi duyuldu. Azez’den başlatılan harekatla ilerleyen TSK unsurları, Afrin’in stratejik önemdeki Burseya Dağı’nı ele geçirdi.

15 bölge terör örgütü PYD-PKK elinden kurtarıldı. Diğer koldan, Afrin’in kuzeyinden giren TÜrk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu unsurları, Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de terörist unsurlardan arındırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir