Suriye’de PKK’ya ordu mu kuruyorlar?

Pentagon Başmüfettişliği’nin hazırladığı bir rapor ABD’nin Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütü YPG/PKK’ya ne büyüklükte bir ordu kurdurduğunu gözler önüne serdi. Rapora göre, ABD Suriye’de 12 bin 500 civarında terör örgütüne bağlı militana askeri eğitim veriyor.

Geçen yılın Ekim-Aralık aylarını kapsayan Başmüfettişlik raporunda ABD’nin Suriye’deki asker sayısını dört kat artırarak 2 bin seviyesine çıkardığı açıklanırken ABD’nin Suriye’de toplam 12 bin 500 civarında asker eğittiği ve bunun 11 binden fazla bölümünün (YPG/PKK paravanı) SDG örgütü kuvvetlerinden oluştuğu belirtildi.

Raporda ayrıca, “Savunma Bakanlığı, ABD ordusunun SDG’yi teçhizatlandırdığı ancak özellikle de YPG’nin kendilerine verilen silahları doğru amaçlarla kullandığından emin olmak için YPG’ye verilmek üzere işaretlenen ekipman ve malzemeleri takip ettiğini bildirdi.” ifadelerine yer verildi.

Pentagon’un YPG/PKK’nın paravan örgütü olan SDG güçlerini DEAŞ’tan alınan bölgelerin güvenlik ve istikrarını sağlamak üzere eğitimden geçirdiği açıklanan raporda şu ifadeler yer aldı:

“SDG iç güvenlik kuvvetleri, sınır güvenlik kuvvetleri, patlayıcı uzmanları eğitmeye başladı ve terörle mücadele kuvvetlerini tekrar yapılandırmak üzere planlar yaptı.” Raporda SDG adını kullanan YPG/PKK’nın 3 binden fazla sözde Rakka İç Güvenlik Kuvveti eğittiği belirtildi.

ABD, PKK ordusu mu kuruyor? ABD’nin Suriye’de YPG/PKK militanlarının öncülüğünde 30 bin kişi civarında bir “Sınır Koruma Birliği” ve “Kuzey Suriye Ordusu” kurmaya hazırlandığı bilgisini ilk defa Anadolu Ajansı (AA) dünyaya duyurdu.

Kısa bir süre sonra, AA muhabirine açıklama yapan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Ryan Dillon söz konusu kuvvetin Sınır Güvenlik Gücü olarak planlandığını ve şu aşamada 430 kişinin eğitildiğini açıkladı.

Dillon ayrıca toplam rakamın 30 bini bulacağını ve (YPG/PKK’nın paravanı) SDG’nin bu projeye öncülük edeceğini söyledi.

Ancak bu açıklamanın Türkiye ile ABD arasında krize neden olmasından dolayı Pentagon eğitilen gücün konvansiyonel bir sınır koruma birliği olmadığını eğitilen grubun “İç İstikrar ve Güvenlik Gücü” olacağını açıkladı.

Oysa bugün açıklanan bütçe talep tasarısında da Muhtemel Dış Operasyonlar çerçevesinde DEAŞ’a karşı operasyonlara yönelik Suriye’de sınır güvenliği ihtiyaçları için 250 milyon dolar talep edilmesi de Pentagon’un sadece isimler üzerinde oynayarak Türkiye’nin tepkisini boşa çıkarma eylemine rağmen ilk duyurulan projenin devam ettiği yorumlarına sebep oldu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir