Karanlık Kanyon’da uçmanın dayanılmaz heyecanı

Cihangir Yiğit / Pertev Ajans
***
Uçmak nasıl bir duygudur, nasıl bir heyecandır? Hani derler ya, “Bazı şeyler anlatılmaz, yaşanır!” Zira uçmak farklı bir duygudur ki anlatılmaz yaşanır! Hayatında bir kez uçağa binmeyen, veya haberin içeriğinde izleyeceğiniz videoda olduğu gibi yamaç paraşütü ile uçmayan uçmanın ne demek olduğunu bilemez, nasıl bir duygu olduğunu yaşayamaz. Tabi haberde sunduğumuz videoyu izlemek “uçmak zevkinin yarısını yaşamaktır!” diyebiliriz. Karanlık Kanyon’da uçmanın dayanılmaz heyecanı insanları cezbediyor kendisine her geçen gün daha fazla…

Erzincan-Kemaliye ilçesinde yer alan ve görüntüsüyle bile insanın içini ürperten, heybetli dağların ortasından geçen Karanlık Kanyon’da Fırat nehrinin yüzlerce metre üzerinde eşsiz ve ürpertici manzarayı izleyerek uçmak muhteşem anları yaşamaktır!

Videoyu seyrederken bile adeta uçuyormuşçasına heyecanlanıp, vücudunuzun adrenalin salgılamasına sebep olacak görüntüleri yukarıdaki “Karanlık Kanyon’da uçuş macerası” videosunda izlemeniz tavsiye olunur! Kanala abone olmayı unutmayınız…

Yamaç Paraşütü nasıl yapılır?

Yamaç Paraşütü sporu, neredeyse serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden hızla koşmak suretiyle havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce /saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik ( tandem ) kanatları da vardır.

İlk denemesi 1940’lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir. İlk yamaç paraşütü serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi. Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştü.

Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980 li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile meşhur olmaya başlamış, ilk olarak da üniversite kulüplerinde aktif olarak yapılmaya başlamıştır.

Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır.Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen Yamaç Paraşütü Sporu standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir.

Kaynakça : Kültür ve Turizm Bakanlığı- kulturturizm.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir