Rusya desteğinde Halep soykırımı

Suriye’de 19 Eylül’de ateşkesin sona erdiğini açıklayan Esad rejimi ve destekçisi Rusya Halep’e yönelik ağır bombardımanı sürdürüyor. Rejimin kuşattığı, muhaliflerin denetimindeki Halep’in doğu bölgelerinde bir haftada 444 masum insan hayatını kaybetti.

Suriye’nin Halep kentinde Esed örgütü ile Rusya savaş uçaklarının kuşatma altındaki mahallelere yönelik havadan yaptıkları saldırılarda son 24 saatte ölen sivillerin sayısı 85’e, ateşkesin sona ermesinden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı da 444’e yükseldi.

20 günden fazla süredir ekmek, su ve tıbbi malzemeler dahil hiçbir yardım malzemesinin Rusya ve Esed’e bağlı grupların uyguladığı kuşatma nedeniyle giremediği şehirdeki yüz binlerce insanı büyük bir soykırım bekliyor.

Rusya, İran ve Esed rejiminin, kuşatma altında tutmalarına rağmen Halep’e yönelik hem kara hem de havadan bombalı saldırıları tüm Dünyanın gözleri önünde devam ediyor.

“RUSYA SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR”

Halep’teki muhalifler, yaklaşık bir yıl önce Suriye’de Esed örgütü’nün yanında Suriye savaşına katılan Rusya’nın daha önce kullanmadığı yeni bir bomba türünü denemeye başladığını söylüyor.

Muhalifler, ölü sayısının bu kadar yüksek olmasının sebebi olarak, yer altında bulunan korunaklı sığınakları bile imha etme gücüne sahip bu bombanın olduğunu ifade ediyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Rusya’nın bu silahı kullanmasına ilişkin bir açıklama yaparak: Sığınakları tahrip eden bombaların Halep’te kullanılmasının şiddeti yeni bir barbarlık boyutuna taşıdığını söyledi. Ban Ki-mun, bu silahları kullanmanın savaş suçu olduğunu açıkladı:

“Okullar ve hastaneler çatışmalar nedeniyle bodrumlarda faaliyet yürütüyordu. Bu bombalar, sıradan insanların son sığınma noktasını da tahrip ediyor. Uluslararası hukuk açık, yoğun nüfusun bulunduğu alanlarda hedef ayırt etmeyen silahların sistematik olarak kullanılması savaş suçudur.”

Rusya Suriye’de savaş suçu işliyor; öldürülenler Müslüman olunca Amerika ve Dünya’nın geri kalanı stratejik sessizlik uygulayarak seyrediyor. IŞİD acımasız bir örgüt olarak Paris’te, İstanbul’da bombalar patlattı ve pek çok masum sivilin ölümüne sebep oldu. Patlattığı bombaların ardından neredeyse Dünya’nın tüm ülkeleri şimdilerde IŞİD hedeflerini bombalıyor; IŞİD’e saldırıyor. Sebebi sivil hedefleri acımasızca vurması ve savaş suçu işlemesi…

Oysa şimdilerde Esed rejimi, ve destekçisi Rusya bırakınız kafeleri, sığınak delen bombalar kullanarak sığınakları bile bombalıyor, oralara sığınmış masum çocukları ve kadınları öldürüyor. Kafelerdeki insanları bombalayan IŞİD haklı olarak tüm dünyanın nefretini üzerine çekti ve Dünya ülkelerinin kurduğu ittifakın bombalarına hedef oldu. IŞİD’den daha büyük katliam ve hatta soykırım yapan Rusya ve Esed Rejimi gibi “büyük teröristlere” kim haddini bildirecek? Osmanlı gibi gerçek adaleti temsil eden bir devletin yıkılışından beridir, insanlığın hasretle beklediği gerçek Adalet sahibi “Kurtarıcı” ortaya çıkana kadar sanırız onları bekleyen “İlahi adaletin koruyucu Meleklerinin” mahiyetini bilmediğimiz ağır silahları olacak!

BM adaletsiz yapısı ile bir kez daha aciz durumda…

Kuşatmayı ve sonrasında yaşanabilecek gelişmeleri Yeni Şafak’a değerlendiren Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı (SMDK) Enes Abdi, “Yüz binlerce insan zorba bir diktatör tarafından felakete mahkum ediliyor. Tüm dünya, alenen işlenen bu vahşete kör ve sağır” ifadelerini kullandı.

Abdi Halep’te yaşananlara ilişkin olarak da şunları kaydetti: “Halep devrimin hep lokomotifi oldu. Darbeyi takip eden günlerde tüm güçleriyle bu önemli merkezin düşmesi için saldırı başlattılar. Şu an Seken Şebabi, Leyramon, Beni Zeyd bölgelerini ele geçiren rejim, Handarat’ta bulunan güçleri ile bağlantıyı sağlayarak şehri tamamen kuşatma altına aldı. 20 günü aşkın süredir, Kastillo geçidinin risk oluşturması sebebiyle şehre hiçbir yardım malzemesi ve insan giriş ve çıkışı yapılmadı. Kent merkezinin halen % 55’lik kısmı muhaliflerde ve 50 bin aile bu mahallelerde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Stoklar bitti ve hayati tüketim ürünleri astronomik fiyatlara satılmaya başlandı” dedi.

Yermük, Madaya, Vear, Muaddamiye, Zebedani başta olmak üzere 25 bölgede kuşatma yoluyla katliam uyguladığına dikkat çeken Abdi, “Halep, katliam serisinin en korkunç sonuçlarına sahne olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Abdi, rejim, İran, Rus ittifakının kuşattığı Halep’te son 3 gündür PKK’nın Suriye kolu PYD’nin de bazı Türkmen ve Arap mahallelere saldırarak başta Eşrefiye olmak üzere bazı noktaları işgal ettiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir