Reina gece kulübüne terörist saldırı

Uzun namlulu tüfekle Ortaköy’deki Dünyaca ünlü gece kulübü Reina’ya giren terörist, yeni yılı kutlaması yapan kalabalığı taradı. 39 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin 25’i yabancı. Yaklaşık 7 dakika süren saldırının ardından silahını bırakıp üstünü değiştiren terörist olay yerinden kaçtı.

DAVETLİ TOPLULUĞU YAYLIM ATEŞİNE TUTTU

İstanbul Ortaköy’deki Eğlence merkezi Reina’ya gece 01.15 sıralarında taksiyle gelen siyah giyimli, sırt çantalı ve bereli kimliği belirsiz bir terörist, uzun namlulu Kalaşnikof silahıyla katliam yaptı. Terörist ilk gelişi sırasında kulübün önünde görev yapan polis memuru Burak Yıldız’ı (21) şehit etti. Ardından süratle kapıya yönelen terörist, kapıdaki güvenliği sağlayan bodygard ve sigara içmek için dışarı çıkmış bulunan müşterilere yaylım ateşi açarak içeri girdi. Açıklamalara göre, terörist içeri girdiği ilk anda sis bombası attı ve ardından göz gözü görmeyen bir ortamda 700’den fazla davetlinin eğlence mekânını elindeki kalaşnikof silahla taramaya başladı. Fırsat bulabilen bazı kişiler denize atlayıp kurtulmaya çalışırken, saldırgan kalabalığın üzerine ateş etmeye devam etti. 6 şarjör dolusu mermiyi davetliler topluluğunun üzerine sıkan (yaklaşık 180 adet mermi) terörist üzerindeki kıyafetleri değiştirip, salondan ayrıldı. Güvenlik güçlerinin açıklamalarına göre terörist saldırıyı 7 dakika içinde düzenledi. Saldırının ardından bölgeye 100’e yakın ambulans ve çok sayıda polis Özel Harekât timleri sevk edildi. Polis hem karadan hem denizden bölgeyi abluka altına aldı ve inceleme başlattı.

Terörist, saldırıyı gerçekleştirdiği dünyaca ünlü eğlence mekânında ikinci kattaki davetlilere ulaşamadı. Olaya şahit olanların ifadelerine göre tuvalette, masa altlarında ve diğer bölümlerde saklanan panik halindeki insanları, Özel Harekât ve Çevik Kuvvet polisleri güvenliği sağlayarak dışarıya çıkardılar. Olayın yaşandığı ilk dakikalarda polis, teröristin mağdur kalabalığa karışma ihtimaline karşı, çevredeki çok sayıda kişiyi emniyete götürerek, el swap’larını aldı. Sabah saatlerine kadar ekipler olay yeri incelemesi devam etti. Teröristin kullandığı Silah olay yerinde bulundu. Reina önünde bulunan ve teröristin olay yerine geldiği düşünülen taksi ise çekici aracına yüklenerek incelenmek üzere polis merkezine götürüldü. Taksinin şoförü ifadesi alınmak üzere emniyete sorguya alındı. Polis ekipleri, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin bu taksi ile mekâna gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde çalışıyor. Terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin cenazeleri ambulanslarla İstanbul Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürüldü. Saldırının ardından trafiğe kapatılan Muallim Naci Caddesi olaydan 15 saat sonra yeniden trafiğe açıldı. Saldırının gerçekleştiği Reina’ya itfaiye ekipleri Türk bayrağı astılar.

Reuters’ın son dakika olarak geçtiği haberde; İstanbul Ortaköy’de Reina gece kulübüne düzenlenen saldırıyı terör örgütü DEAŞ’ın üstlendiği açıklandı. Dünyaca ünlü gece kulübü Reina’ya düzenlenen terör saldırısında, 39 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi de yaralandı. Güvenlik güçlerinin eşkalini belirlediği ve resmi basına dağıtılan saldırganı yakalamak için başlattığı geniş çaplı çalışmalar devam ediyor.

TERÖRİSTİN ADIMLARI SİMETRİK DEĞİL

Saldırıya ait güvenlik kamerası görüntülerini analiz eden Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar olayla ilgili enteresan tespitlerde bulundu. Saldırıya ait görüntüleri analiz eden Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, teröristin eğitimli bir saldırgan olduğunun anlaşıldığına vurgu yaparak, “terörist yakın mesafe ve/veya meskun mahallerde tecrübeli. Bir de sağ tarafından mermi yemiş gibi, Adımları simetrik değil” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir