Referandumda burun farkıyla “Evet”

2017 Anayasa değişikliği referandum sonuçları açıklandı. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Türkiye ve Dünya genelinde referandum sonuçları ‘Evet’ yönünde çıktı. Vatandaşlar Türkiye’nin Siyasi sistem değişikliğini ve bu yönde Türkiye’nin geleceğini oylamak için 16 Nisan 2017 Pazar günü sandık başına gitti. Başkanlık sistemini getiren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yapılan Değişikliklere dair Kanun için AK Parti ve MHP vatandaşlardan ‘Evet’ oyu isterken, yasa değişikliğine muhalif partiler CHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve HDP ise vatandaşlara ‘Hayır’ oyu vermeleri çağrısında bulundu. Oy sayımı yapılırken Türkiye’nin doğusundan gelen oylarla ‘Evet’ oyları açık farkla önde çıkarken, batı illerinden gelen oyların sayılması ile bu defa ‘Hayır’ oyları yükselişe geçti. Sona gelindeğinde adeta kafa kafaya bir sonuç ortaya çıktı. Evet ve Hayır seçenekleri arasında çok az fark oluşurken, referandum sonucu, resmi olmayan sonuçlara göre ‘Evet’ oldu. 2017 referandum sonuçları, il ve ilçe bazında sonuçları Yukselentv.com 2017 Referandumu sayfasından takip edilebiliyor.

Türkiye’de 2017 Referandumu halk oylamasıçerçevesinde 81 ilde bulunan 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda Dünya genelindeki Türk vatandaşı seçmenler dahil 58 milyon 366 bin 647 kişi seçmen oy kullandı. Referanduma katılım oranı %85,32 olurken, 49 milyon 798 bin 920 seçmen sandık başına gitti. Kullanılan oyların 48 milyon 933 bin 874’ü geçerli sayılırken, 865 bin 46 oy geçersiz sayıldı. Sandıklardan çok sayıda geçersiz oy çıkması referandumda, vatandaşlardan bir çoğunun kararsız kaldığı ve boş oy kullandığı şeklinde yorumlanıyor.

Resmi olmayan referandum sonuçlarına göre; seçmenlerin %51,41’i “Evet” oyu verirken, %48,59 oranında vatandaş “Hayır” oyu kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, 2017 Referandumunda oylanması sürecinde siyasi partiler, verecekleri oyun ne olacağını halka ilan ederken, vatadaşları da bu yönde oy kullanmaya çağırdılar. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP) referandumda ‘Evet’ oyu kulanırken, oylamada muhalif tavır alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Vatan Partisi ve Saadet Partisi ise referandumda ‘Hayır’ oyu verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir