MEDYA OKUR YAZARLIĞINI ÇOCUKLAR BİLİYOR MU?

çocuk vakfı başkanı Mustafa ruhi şirin basın mensuplarının sorularını cevapladı

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Çocuk Vakfı işbirliğinde düzenlenen “Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi” programı boyunca beslenme, reklam, obezite, yoksul ülkelerdeki gıda pazarlaması gibi 30 civarında tema tartışıldı.

İstanbul’da, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen kongrede, 7 bölgeden 116 çocuk bildiri sundu.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, kongreyle “çocuk ve yetişkinlerin bir arada olabileceği, görüş açıklayabileceği süreçleri nasıl başlatabiliriz” sorusunun cevabını bulmaya çalıştıklarını ifade ederken şu görüşlerini de ifade ediyor:

“Önce çocukları bilgilendirdik. 9-10 yaş grubu çocuklar çocuk ve medya ilişkisi konusunda görüşlerini açıklasınlar istedik. Bu konuda hem sözlü hem yazılı görüş bildirebileceklerini posterle, karikatürle, filmle, fotoğrafla görüşlerini açıklayabileceklerini duyurduk. Bunu Türkiye genelinde yaptık. Çocuk ve medya hareketinin içinde çocuklar, yetişkinler, medya, meslek kuruluşları, medya meslek birlikleri, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve aynı zamanda her yaştan birey olsun istendi. Bu nedenle çocuk ve medya hareketi, sivil bir hareket olarak ilk kozasını örmeye başladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir