KIRIM RUSYA’YA İLHAK EDİLDİ

Hızır İlyas / Yukselentv.com …
***
Kırım Meclisi’nin oy birliğiyle Rusya’ya bağlanma kararı aldığı duyuruldu. Ukrayna’da muhalefetin haftalar süren eylemlerinin ardından Devlet Başkanı Yanukoviç’in görevden alınması Kırım’ı karıştırmıştı. Rus toplumunun çoğunlukta olduğu Kırım’da meclis 25 Mayıs’ta bağımsızlık için referandum yapılacağını açıklamıştı. Rus asıllı Ukraynalıların çoğunlukta olduğu Kırım Meclisi daha sonra referandum tarihini 30 Mart’a çekti. Böylece Kırım Rusya’ya ilhak edildi.

Ajanslar Kırım Başbakan Yardımcısı Rustam Temirgaliev’in bölgenin statüsü ile ilgili olarak yapılacak referandum tarihinin 16 Mart’a çekildiği açıklamasını son dakika olarak geçtikten bir kaç dakika sonra Rusya’ya katılma açıklaması geldi.

ukrayna yeni bir rus işgali ile karşı karşıya. bölge gergin

Referandumda halka Ukrayna’dan ayrılıp Kırım bağımsız devlet olsun mu diye sorulacaktı ilk açıklamaya göre… Son yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’dan ayrılmak ve bağımsızlık bir yana doğrudan bölgenin Rusya’ya ilhak edileceği belirtildi. Daha önce karar alınan Bağımsızlık referandumu, Meclis tarafından alınan son kararla değiştirildi ve “Kırım özerk bölgesinin Rusya’ya ilhak edilmesi” konusunda yapılacağı açıklandı.

KIRIM RUSYA’YA İLHAK EDİLDİ

Ukrayna sınırları içersinde yer alan Kırım’da son günlerde yaşanan Rus askeri operasyonlarına dahi ABD ve Avrupa Birliği tarafından şiddetli tepki gelmiş ve yapılanlar uluslararası hukukun ihlali olarak değerlendirilmişti. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri sadece Kırım halkının katılacağı bir referandumla Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya bağlanma konusunda yapılacak referandumun Ukrayna anayasasına ve uluslar arası hukuka aykırı olduğunu belirterek, referandum sonuçlarını da tanımayacaklarını açıkladılar. Rusya’nın tatbikat başlatmasının ardından Nato’da Norveç’in kuzeyinde son yılların en geniş katılımlı tatbikatını başlattı. Ayrıca Amerika’ya ait Dünya’nın en büyük savaş gemisi Antalya açıklarına demirledi. Son gelişmelerin ardından savaş çanlarının çaldığı bölgede gerilim tırmanırken diplomatik çözüm çabaları da hız kazanıyor.

Rus toplumundan hiç kimsenin burnu dahi kanamadığı halde Rusya’nın, “Rusça konuşan toplumun güvenliğini sağlamak” fikrini öne sürerek işgal ettiği Kırım’da, Rus askerlerinin ve bölgedeki fanatik Rusların tehditkâr davranışları karşısında Ukraynalı ve Tatarların can güvenliği ciddi risk altında…

Ayrıca yapılacağı açıklanan referandumun sonuçları da güvenilir olmaktan uzak görünüyor; Rus askerlerinin istila ettiği Kırım’da uluslar arası seçim gözlemcilerinin seçimi izlemesi bir yana, gazeteciler dahi yakalandıklarında derhal tutuklanıyor ve belirsiz yerlere götürülüyorlar.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da “Rusya’ya bağlanma Referandumu” Rus askerleri ve bölgedeki fanatik Rusların silahları gölgesinde yapılıyor. Rusya’ya bağlanma Referandumunda “Hayır oyu” kullanması muhtemel olan bölgedeki Ukraynalı ve Tatarların yanı sıra Putin Fanatizmini benimsemeyen demokrat ve Avrupa Birliği’ne katılmayı destekleyen Rusların da işgal altındaki Kırım’da can güvenliği riski bulunuyor. Bölgede daha önceleri Tatar soykırımını yaşamış Kırım tatarlarının son günlerde evlerinin işaretlenmiş olması gibi tehditkâr faaliyetler yeni bir etnik temizlik ve soykırım endişesini artırıyor. Ayrıca sandıktan “Hayır” oyu çıksa bile, Rus işgali altındaki ülkede sandık güvenliğini sağlamak da mümkün görünmüyor.

ABD ve Batı dünyasının Putin yönetimindeki Rusya’nın Kırım’ı Rusya’ya ilhak eden bu son hamlesi karşısında nasıl yanıt verecekleri Dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir