DEVLET GÜVENLİĞİNDE “HACKER KUVVETLERİ”

Hızır İlyas / Yukselentv.com …
***
Dijital çağın, devletin vatandaşına sunduğu bir çok hizmeti elektronik ortamda sunmasına fırsat verdiğini söyleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tüm devletlerin bu imkânlardan yararlanmak istediğini ifade etti.  Devletler bu teknolojik ortamdan yararlanmak isterken, dijital dünyanın bazı tehditleri de içerdiğini sözlerine ekleyen Bakan Işık, şunları ekledi:

bilgisayar güvenli bir alan değil çünkü hackerler var. devlet bu işin çaresini memur hacker çalıştırarak bulmuş

“Siber saldırılar, sistemlerin çökertilmesi, bilgilerin çalınması gibi pek çok alanda tehditler oluşturuluyor. Bu tehditlerin ortadan kaldırılmasına da siber güvenlik diyoruz. Burada da dünyanın başarıyla geliştirdiği olay, hackerların sisteme zarar veren değil de sistemi koruyan hale geçirilmesi. TSE, beyaz hackerlar diyor ama iyi kalpli hackerlar da diyebiliriz bu arkadaşlara. Beyaz hackerların eğitimleri Mayıs ayında başlıyor ve bu arkadaşlarımız en kısa sürede hizmete başlayacak. Bu kapsamda TSE’ye 200 kişi başvurdu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve sertifikasını alan hackerlar sisteme girecek, açıkları tespit edecek ve bu açıkların kapatılması hususunda devlete hizmet sunacak. Biz de bu hizmetin bedelini ödeyeceğiz. Yani birisi bizim sistemimizi çökertmeden, riskli yerleri tespit edip, onaracağız.”

DEVLET GÜVENLİĞİNDE “HACKER KUVVETLERİ”

Devleti internet ortamında cirit atan kötü niyetli hackerlerin siber saldırılarından yeni görevlendirilen “Beyaz Hackerler” koruyacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “TSE onlara Beyaz Hacker adını vermiş, ancak biz onlara İyi kalpli hackerler de diyebiliriz.” diyor.

Bakan Işık TSE bünyesinde gerçekleştirilecek eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayabilen “İyi kalpli hackerlarla” sözleşme yapılacağını söylerken, “Bu hackerlar sayesinde güvenlik testi yaptıran resmi ve özel kurumlar, sistemlerindeki açıkların ve risklerin, yasa dışı sızmalar olmadan tespit edilmesi imkanına kavuşacak” şeklinde konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standardları Enstitüsü’nde verilecek eğitimle yetiştirilecek ve devletin siber güvenliği için hacker faaliyetlerine karşı savunma çalışması yapacak beyaz hackerların eğitimlerinin Mayıs ayında başlayacağını ve en kısa sürede içersinde istihdam edilerek hizmete başlayacaklarını, söyledi.

Etiket : hacker, beyaz hacker, devlet güvenliği, siber güvenlik, internet güvenliği, Fikri Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir