Hindistan’da Müslüman katliamı! Dünya vahşete sessiz

Hindistan’ın birçok eyaletlerinde 31 Aralık 2014’ten önce ülkeye giren gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesine imkan tanıyan fakat aynı durumdaki Müslümanları kapsam dışı tutan yasal düzenleme, 9 Aralık 2019’dan bu yana protesto ediliyor. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, son yılların en kötü şiddet olaylarına sahne oluyor. Şehirdeki aşırı Hindu milliyetçilerinden oluşan terör gruplarının Müslümanlara karşı yaptıkları saldırılarında en az 35 kişi öldü, 200’den fazla kişi yaralandı. Hindistan’da Müslüman katliamı! Dünya vahşete sessiz …

Hindistan medyası: Delhi’de Hindular Müslümanları hedef alıyor. Hindular Müslümanların Evlerini ve dükkanlarını yakıyor. Hindu terör gruplarının Müslümanların dükkan ve evlerini hedef almasına, yakıp yıkmasına göz yuman polis, yakaladığı Müslüman protestocuları öldüresiye dövdü. Ajansların duyurduğu son haberlere göre; Son 4 günde 35 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, son yılların en kötü şiddet olaylarına sahne oluyor. Şehirdeki aşırı Hindu milliyetçilerinden oluşan terör gruplarının Müslümanlara karşı yaptıkları saldırılarında en az 35 kişi öldü, 200’den fazla kişi yaralandı.

31 Aralık 2014’ten önce ülkeye giren gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesine imkan tanıyan fakat aynı durumdaki Müslümanları kapsam dışı tutan yasal düzenleme, 9 Aralık 2019’dan bu yana protesto ediliyor.

Hindistan yönetiminin, Müslümanlara ayrımcılık uyguladığı yasa tasarısını protesto eden Müslüman topluma karşı Aşırı Hindu milliyetçisi terör gruplarının yaptığı vahşete varan saldırılarını görmezden gelmesi; Üstelik, Hindistan polisinin haksızlığa maruz kaldığı için demokratik eylem yapan Müslüman göstericilerden yakaladıklarını öldüresiye dövmesi tüm dünyadan tepki topladı.

Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan’daki Vatandaşlık Yasası protestolarında polisin Müslümanlara yönelik saldırılara duyarsız kalmasına ve Müslüman göstericilere orantısız şiddet uygulamasına tepki gösterdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, BM İnsan Hakları Konseyinin 43’üncü oturumunda yaptığı konuşmada, dünyanın farklı bölgelerinden insan hakları konularına dair bilgi verdi.

Hindistan’da, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten Hindistan’a gelen 6 farklı dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen ve Müslümanlara ayrımcılık uygulanan “Vatandaşlık Yasası”na karşı protestolara değinen Bachelet, yasanın büyük endişe kaynağı olduğunu söyledi.

 

Hindistan Polisi başkentteki Jamia Milli İslami Üniversitesi’ne yaptığı baskında demokratik gösteri yapan çok sayıda öğrenci sopalarla darp edilirken bir öğrenci gerçek mermi ile vuruldu.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de aşırı Hindu milliyetçilerinin Müslümanlara karşı yaptığı saldırılarından sonra ortalık savaş alanına döndü.

Camilerin hedef alındığı, Kuran-ı Kerimlerin yakıldığı aşırı Hindu milliyetçisi grupların terör saldırısı yaptığı olaylarda en az 35 kişi öldü.

Yeni Delhi’nin kuzeydoğusunda Müslümanların yoğunlukta yaşadığı bölgeleri hedef alan ve 4 gün süren şiddet olaylarında 200’den fazla kişi yaralandı.

Hindistan polisinden yapılan açıklamada; Uttar Pradeş eyaletindeki Muzeffarnagar’ı çevreleyen köylerde Hindular ve Müslümanlar arasında hafta sonu çatışmaların çıktığını, 28 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından bazı kişilerin kayıp olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.

Cep telefonları ve sosyal medyadan yapılan paylşımlarla yayılan söylentilerin şiddetin bastırılmasını sorlaştırdığını söyleyen polis yetkilileri, çatışmaların ardından bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini vurguladı.

Askerlerin evlerde silah araması yaptığı ve Muzaffernagar’daki iş yeri ve okulların bir gün kapalı olacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir