Çin’den başlayan Korona Virüsü Salgını Dünyayı sardı

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs salgını tüm dünyayı sardı. Yüzden fazla ülkede çok sayıda hastada görülen yeni tip corona virüs (Covid-19) can kaybı 10 binin üzerine çıktı. Virüsten etkilenen ve hastalığa yakalananların sayısı Dünya genelinde: 213 binden fazla vaka tespit edidi. Corona virüs nedeniyle kaç kişinin hayatını kaybettiği oldukça merak ediliyor.. Hastalığa yakalanan 84 binden fazla kişinin sağlığına kavuştuğu Corona Virüs ölüm sayısı ve oranını derledik..İşte son olarak ülkemizde de 98 vatandaşımıza bulaştığı açıklanan Corona virüste son durum ve hakkında bilinmesi gerekenler… Ayrıca Covid-19 nedeniyle enfekte olan 66 bin 894 kişi de iyileşti. Çin’den başlayan Korona Virüsü Salgını Dünyayı sardı.

Türkiye ve pek çok ülkede yeni tip korona virüs vaka sayısı giderek artıyor. Hastalığın ilk ortaya çıktığı Çin’den sonra İtalya, İspanya ve İran’da yeni tip corona virüs nedeniyle binlerce kişinin daha hayatını kaybetmesiyle hastalığın kontrolden çıkmasından korkuluyor. Bu ülkelerde sağlık sisteminin çökme noktasına geldiği ifade ediliyor.

Söz konusu ülkelerde Spor salonları, fuar merkezleri ve bazı oteller hastaneye dönüştürüldü.  Almanya’da ise corona virüs nedeniyle çok sayıda can kaybının yaşandığı Bavyera eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ukrayna’da toplu etkinlikler yasaklanırken, okullar da 3 hafta süreyle tatil edildi.

TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜS VAKA SAYISI ARTTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vatandaşların sokağa çıkmamalarını ve evde kalıp, Korona virüsü salgınını önlemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları olarak yaptıkları çalışmalara destek olunmasını istedi.

Sağlık Bakanı Koca, “Hastaların virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Tespit ettiğimiz hastalar artık bulaşıcı hastalık anlamında risk ifade etmemektedir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmektedir” dedi. Bakan Koca, Test sonucu pozitif çıkan hastaların karantinaya alındığını ve artık diğer insanlar için bir risk oluşturmadığını söyledi.

Corona virüs şu ana kadar tüm kıtalara dağılmış halde, Dünyada 100’ü aşkın ülkeyi etkiliyor.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
İştahsızlık ve kilo kaybı
Yüksek Ateş
Görme bozukluğu sorunları, gözde sulanma ve renk değişimi
Solunum zorluğu sorunları ve nezle
Denge bozukluğu problemi
Genel psikolojik durumda bozulma, yüzde mutsuz ifade

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir