Hangi Üniversite Gümüş telkâri öğretiyor?

Kültür-Sanat Servisi / yukselentv.com
***
Gümüş telkari sanatı, ülkemizde geçmişten bugüne usta çırak ilişkisi içerisinde sanat atölyelerinde harika örnekleri üretilip satılarak gelen kadim takı tasarım sanatlarından biridir. Ustadan çırağa nesiller boyu devreden ve boynuz kulağı geçer misali çırakların ustalarını geçmeye ve daha güzel eserler ortaya koymaya çalıştığı bu sanat dalı artık Üniversite çatısı altında icra ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen İnovasyon Günleri etkinliğinde karşımıza çıkan Mardin Artuklu Üniversitesine ait stantta görüştüğümüz Gümüş telkari hocası Murat Aslan bize bu sanatın Mardin’de akademik bir çerçeve kazandığını söyledi. Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Yüksek Okulu bünyesinde açılan Gümüş telkari bölümünde öğretim görevlisi olan Murat Aslan Gümüş telkari sanatının, bölümün açılması ile Üniversite çatısı altında ve akademik disiplin içerisinde icra edildiğini anlattı.

Üniversite çatısı altında verilen eğitimde ne gibi farklılıklar yaşandığını, sanatın ne gibi yenilikler ve inovasyonlar ile yoluna devam ettiğini konuştuğumuz söyleşi sırasında Gümüş telkari hocası Murat Aslan izleyicilerimiz için kısa bir canlı performans yaptı. Sanatçı, bir çiçeğin Gümüş telkari sanatı ile nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gösterdi. Söyleşiyi ve Gümüş telkari tekniğini videoda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir