Diriliş Ertuğrul Dizisi’nin kılıçları hangi şehirde üretiliyor?

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com..
Diriliş Ertuğrul Dizisi tozu dumana katarak yerleştiği reyting sıralamasında birincilik kürsüsünü kimselere kaptırmıyor. Halkımızın severek ve takdirle izlediği Diriliş Ertuğrul Dizisi Ülkemizde olduğu gibi 30’dan fazla ülkede aynı anda yayınlanıyor ve reyting listelerini altüst etmeye devam ediyor.

Sevilen dizinin “Ertuğrul Gazi” rolündeki başarılı başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a ödenen bölüm başı 100 bin liralık ücretle pek çok medya kuruluşunda spekülasyonlara yol açsa da dizi Türk sinema tarihindeki en başarılı dizi filmlerden biri olarak tarihe geçecek gibi görünüyor. Yayınlandığı ilk günlerden itibaren reyting rekorları kıran ve reyting zirvesini kimselere kaptırmayan dizi Senaryosundan Yönetmenine, kurgusundan oyuncu kadrosuna, dekordan kostümlere, Geleneksel çadırlardan kullanılan kılıç ve silahlara izleyiciden tam not alan bir performans sergiliyor.

Diriliş Ertuğrul dizinde kullanılan kılıçları ve üretildiği yeri yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kullanılan malzemelere özel itina gösterildiği ve gerçekçi olmasının sağlandığı filmde kullanılan kılıçlar ve diğer silahların nerede üretildiği de merak konusu olmuştu. İşte bu konuyu, Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan harika ve gerçeğine birebir uygun kılıç ve diğer silahların hangi ilimizde üretildiğini haberimizde ve videolarda açıklıyoruz.

Anadolu’muzun güzel ilinde işlenen diğer sanatlara ait videoları aşağıda izleyebilirsiniz.

Seramik Çömlek, küllük gibi eşyalar nasıl yapılır; Sanatçı Süleyman Sertkaya tezgahının başında canlı performans yapıyor.

Gümüş tel kırma sanatı hocası Sümeyra Çelik ile kentte üretilen Nadide Gümüş tel kırma sanatı eserleri üzerine konuştuk.

Dokumacılık hocası Selahattin Kaçanoğlu Buldan bezi dokuması ve dokumacılık sanatını anlatıyor.

Şehire ait kısa bir belgesel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir