Google Plus Yakında Kullanıma Kapatılıyor

Cihangir Yiğit / hobitat.com
***
İnternetteki dev şirketlerden olan Google, Gmail ile senkronize olarak çalışan ve özellikle web ve seo kurtları tarafından aktif olarak kullanılan; Google Plus’u güvenlik açığı sebebiyle 10 ay içerisinde bireysel kullanıcılara kapatma kararı aldı. Yani, sosyal medya sitelerinden olan Google Plus Yakında Kullanıma Kapatılıyor uzun lafın kısası…

Mart ayı içerisinde kullanıcı verilerinin çalınmasına yol açan güvenlik açığı nedeniyle böyle bir kapatma kararının alındığı açıklandı.

Google Plus uygulamasının kayıt ve kullanım oranlarının hala çok düşük olduğu biliniyor; hatta çoğu sosyal paylaşım ortamlarında Google Plus hakkında “Hayalet kasaba” yorumlarının yapıldığı görülüyordu.

Yapılan devasa yatırımlara rağmen Facebook, Whatsapp ve Twitter platformlarında olduğu gibi yoğun kullanım sağlanamamış ve Google Plus, kullanıcılar tarafından aktif şekilde çok fazla kullanılmamıştı. Bu durum Google Plus hakkında “Hayalet kasaba” yorumlarının yapılmasına yol açmıştı.

Çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmese ve kullanım oranları düşük kalsa da; Google Plus uygulaması özellikle sosyal medya uzmanları, seo uzmanları ve sitelerinin hit rakamlarını yükseltmek isteyen web masterler tarafından yoğun olarak kullanılıyordu. Zira Google, yan kuruluşu olan Google Plus hesabı sahiplerinin, burada paylaştıkları sitelere ait linkleri öne çıkarıyordu. Yani Google arama motoru, Google Plus’ta paylaşılan linklerin bağlantılı olduğu siteleri bir nevi ödüllendiriyor ve Google sıralamalarında üst sıralara çıkmasını sağlıyordu.

Google tarafından böyle bir seo fırsatı ve seo sıralamasında yükselme imkanı verildiğini bilen sosyal medya uzmanları Google Plus uygulamasını son derece severek ve aktif biçimde kullanıyorlardı. Bu konuda internet ortamında çok sayıda makaleler yazıldı; Google seo teknikleri konusunda Google Plus’un önemini vurgulayan yazılardı bunlar… Yani Google sıralamasında üst sıralara çıkmak isteyenler sitelerindeki haber ve yazıları mutlaka Google Plus ortamında paylaşıyorlardı.

Gmail ve Android için de yeni tedbirler alınıyor

Ayrıca firmadan yapılan açıklamada, veri güvenliğini artırmak amacıyla dünyada bir çok kişinin “güvenli e-mail” olarak benimseyip kullandığı; e-posta uygulaması Gmail ve mobil işletim sistemi Android’e de yeni erişim kısıtlamaları getirileceği duyuruldu.

E-posta uygulaması Gmail’e sadece mesaj fonksiyonunu geliştiren uygulamalardan kullanıcı erişimi sağlanacağı belirtildi.

Android hakkında ise bundan böyle uygulama geliştiricilerin kullandıkları Uygulama Programlama Arayüzlerinin (API), kullanıcıların arama kayıtları, mesaj izinleri, irtibat ve etkileşim bilgilerine erişim sağlamasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

 

Alıntı

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir