Erdoğan’dan beklenmeyen, “Erken seçim kararı”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında, birlikte yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos 2018 tarihine çekilmesi önerisinin ardından gözler, Tayyip Erdoğan-Devlet Bahçeli görüşmesine çevrilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığıa açıklamada, 3 Kasım 2019’daki seçimlerin erkene alınmasını öneren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisini kabul ettiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyeleriyle görüşmeler yaptı. Erdoğan erken seçim konusunun ele alındığı bu görüşme trafiğinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Bahçeli’nin Salı günü meclis grup toplantısında gündeme getirdiği erken seçim önerisini AKP’nin yetkili kurullarında görüşerek değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, “Seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik” dedi. Konuyla ilgili yasal sürecin başlatılacağını belirten Erdoğan “Yüksek Seçim Kurulu da seçim hazırlıklarına şüphesiz derhal başlayacaktır” şeklinde konuştu.

“Zorunlu hâle geldi”

16 Nisan referandumu ile Türkiye’de yönetim sisteminin değiştiğini vurgulayan Erdoğan, “Anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili hükümleri yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. Türkiye hâlâ 16 Nisan’dan sonra artık eski diye ifade edebileceğimiz sistemle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanıyla hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor” dedi.

“Bizim tercihimiz hep milletimize verdiğimiz taahhüde uygun bir şekilde 2019 Kasım’ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur” diyen Erdoğan, “Ancak gerek Suriye’de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hâle getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kazanmaktadır”.

“Sonuçta ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık” şeklinde sözlerini sürdüren Erdoğan, ekonomi konusunda önemli kararların alınması gereken bir dönemden geçilmesinin de erken seçim tercihinde önemli etken olduğunu şu sözlerle vurguladı:

“Bir kez daha tekrarlayacak olursak Türkiye’nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Suriye’deki gelişmelerin hızlandığı, makroekonomik dengelerden büyük yatırımlara kadar her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Bunun için önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulunduğumuz Sayın Bahçeli ile de yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik.”

CHP: Seçimlere hazırız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu erken seçimin 24 Haziran 2018’de yapılması kararına ilk yanıtını partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında verdi. Hürriyet gazetesinin haberine göre Kılıçdaroğlu, MYK üyelerine “Biz seçimlere hazırız. Yaptığı açıklama Erdoğan’ın kaybedeceğini gösteriyor. Zaten millet bunlardan bıktı. 2018 demokrasinin yılı olacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da hükümetin erken seçim kararıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz dün çok açık biçimde çıktık ve söyledik. Hodri meydan. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz seçime hazırız. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Bunu her sorulduğunda söylüyorduk. Bunu erken seçim tartışmaları gündeme geldiğinde söylüyorduk. Biz seçimden kaçmayız, kaçmadık. Dün hodri meydan dedik bugün de hodri meydan diyoruz.”

“Bu hükümet yönetme özürlüdür. Bu erken seçim çağrısı yönetememenin ikrarıdır” diyen Tezcan “Türkiye’nin bütün temel meselelerinin sebebi ve sorumlusu tek adam rejimidir” şeklinde konuştu.

Akşener: İYİ Parti seçime girecek, cumhurbaşkanı adayıyım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası İYİ Parti lideri Meral Akşener “İYİ Parti seçime girecek. Bu konuda herkesi ayağını denk almaya davet ediyorum” dedi. “An itibarı ile seçim çalışmalarına başlıyoruz” diyen Akşener “Ben cumhurbaşkanı adayıyım. Arkadaşlarımızın isteği ve talebiyle 100 bin imzayla aday olacağım. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar, siyaset simsarlarına şunu söylemek istiyorum: Korkunun ecele faydası yok” dedi.

HDP Sözcüsü Bilgen: Seçimlere her tarihte hazırlıklıyız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen ise “Seçimlere, yetişebileceği her tarihte hazırlıklıyız. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Toplumdan kaçırılan bir sandık var. Halkın hiç olmazsa bu süreci tartışması, partilerin, milletvekillerinin, iktidar partisinin milletvekillerinin bu süreci tartışmasını bile istemediler. Sandık yoluyla otoriter bir rejimi kurumsallaştırma, kalıcılaştırma girişimidir” dedi.

Seçim Süreci başladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bugün itibarıyla başlattıkları seçim takvimi hazırlıklarını 1-2 gün içinde tamamlayacaklarını açıkladı. Güven, “Sürecin işletilmesi konusunda YSK açısından herhangi bir süre sıkıntısı yoktur” dedi.

AKP ve MHP’nin, seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına yönelik ortak önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Başbakan Yıldırım, erken seçim sürecinin işleyişine dair şu açıklamada bulunmuştu:

“Süreç hemen başlayacak. Mecliste teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul’da görüşülecek. Memleketin işlerinin durmaması, konunun ülkenin gündeminden bir an önce düşmesi açısından en kısa tarih, ülke için, memleket için en güzel, en iyi tarihtir. O bakımdan 24 Haziran tarihi, güzel bir tarihtir.”

Yıldırım daha sonra Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarına, “Seçimlerin erkene alınması yönündeki beklenti, zaman içerisinde azalmamış artmaya devam etmiştir. Gelişmeleri dikkate aldığımızda böyle bir karar alınma yoluna gidilmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir