ABD Suriye’de kimyasal silah üssünü vurdu

Suriye’nin İdlib şehrinde Esed rejimi tarafından, kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıya misilleme yapan ABD, Suriye’de rejime ait Şayrat Hava üssüne tomahawk füzeleri ile füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan bölge, İdlib’deki kimyasal saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı hava üssü olarak belirlendi. Suriye rejimi ordusu, ABD saldırısı sırasında 6 askerin öldüğünü, Suriye devlet televizyonu ise 4’ü çocuk 9 sivilin öldüğünü iddia etti. Askeri Üste büyük maddi hasar meydana geldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de üssün neredeyse tümüyle imha edildiğini açıkladı. Pentagon, saldırı öncesinde Rusya’nın bilgilendirildiğini açıklarken rejime yakın El Meyadin kanalına göre, üsteki uçaklar önceden tahliye edildi. Suriye Enformasyon Bakanlığı ise “Saldırı sınırlıydı ve bekleniyordu” açıklamasını yaptı.

ABD, Suriye’nin İdlib şehrinde Esed rejimine bağlı savaş uçakları tarafından düzenlenen kimyasal saldırıya, rejimin bu saldırıyı düzenlerken kullandığı hava üssünü vurarak karşılık verdi.

Humus şehrindeki Şayrat Hava Üssü, 59 Tomahawk Land füzesi ile vuruldu.

ABD Savunma Bakanlığı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Albay Jeff Davis, “Başkan’ın (Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45’te seyir füzeleri ile vurdu” dedi. Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti.

“Askeri Üs neredeyse tamamen imha edildi”

Suriye Enformasyon Bakanlığı, “Saldırı sınırlıydı ve bekleniyordu, Askeri gerilimin tırmanması beklenmiyor” açıklamasını yaparken, Suriye Rejimi Ordusundan yapılan açıklamada da 6 askerin öldüğü, üste büyük maddi hasar oluştuğu belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, vurulan hava üssünün “neredeyse tümüyle imha edildiğini” duyurdu.

Suriye Devlet Televizyonu ise saldırıda 9 sivilin hayatını kaybettiğini, bunlardan 4’ünün çocuk olduğunu iddia etti. Rejime yakın El Meyadin kanalı, üste bulunan uçakların saldırıdan önce tahliye edildiğini açıkladı.

Askeri Üste Rus askerleri de bulunuyordu. Rus Interfax Haber Ajansı da yaptığı açıklamada “saldırıdan hiçbir Rus askeri zarar görmedi”.

Saldırıyı, “Esed’in dehşet verici saldırısına karşı orantılı” olarak tanımlayan albay Davis, saldırıdan önce gün içerisinde Rusya’yı bilgilendirdiklerini ve Rus askerlerinin o üste bulunduğunu bildiklerini söyledi.

Rus askerlerinin füze saldırısından etkilenmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını anlatan Davis, hava üssünün binasını değil sadece üssünü işleyemez hale getirecek unsurları vurduklarını ifade etti.

Pentagon yetkilisi: “Yaptıklarımız ikinci bir talimata kadar bununla sınırlı olacak”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise vurulan üssün kimyasal saldırıda kullanıldığını düşündüklerini belirterek, “Bugün yaptıklarımız ikinci bir talimata kadar bununla sınırlı olacak.” dedi.

ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecek”

ABD’nin hava unsurları ile düzenlediği füze saldırısının Esed rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak yapıldığını söyleyen Davis, “ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir.” dedi.

Davis, “Bu füzelerle (hava üssündeki) uçaklar, hangarlar, yakıt ve lojistik destek depoları, güçlendirilmiş uçak sığınakları, mühimmat depoları, hava savunma sistemleri ve radarları vuruldu.” açıklamasını yaptı.

Sivil kayıplarını önlemek için mümkün mertebe can kaybının olmamasına dikkat ettiklerini ifade eden Davis, üssün 2013 yılı öncesinde Esed rejimi tarafından kimyasal silah deposu olarak kullanıldığını ve ABD’nin, radar izlerinin Han Şeyhun’daki kimyasal saldırıyı gerçekleştirmek üzere bu hava üssünden uçakların havalandığını tespit ettiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir