ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ İLİŞKİLERİ DÜZELTECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi Konstantin Sarayı’nda görüştü.

Rusya Devlet başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı odada ayakta karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Konstantin Sarayı’nda yapılan görüşmenin basına açık bölümünde açıklama yapan Putin, uçak krizinden önce iki ülke ilişkilerinin benzersiz bir seviyede olduğunu, bu olaydan sonra ilişkilerde düşüş yaşandığını dile getirdi.

“Normalleşme, iki ülke halklarının yararına olacaktır.” şeklinde görüş açıklayan Rusya başkanı Putin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin her iki ülke halklarının yararına olacağını söyledi.

Putin, “Bugün Türkiye’nin iç siyasetinde yaşanan zor duruma rağmen buraya gelmeniz hepimizin ikili ilişkilerin normalleşmesini istediğinin bir göstergesidir. Bu da her iki ülke halklarının yararına olacaktır” dedi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin, “Burada bizim ilkesel tutumumuzu tekrar hatırlatmak istiyorum. Biz anayasaya aykırı olan her türlü girişimin karşısındayız. Sizin yönetiminizde Türk halkının bu sorunun üstesinden geleceğini umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

Putin, hem baş başa hem de heyetler arası görüşmeler yapılacağını belirterek, bu görüşmelerde ekonomik ve ticari ilişkilerin yeniden kurulması ve terörle mücadele konularının da ele alınacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme imkanı bulduğu için memnun olduğunu vurguladı.

“Türkiye-Rusya ilişkileri çok farklı bir olumlu sürecin içerisine girmiştir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da görüşme öncesi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğine ilişkin olarak, “İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı sürecin içerisine gireceğiz” dedi.

Erdoğan konuşmasında, Putin’e böyle hassas bir dönemde verilen randevudan dolayı teşekkür etti.

“Aslında planlanan malum G20 Zirvesi’ydi. Tabii o nahoş olaydan sonra, bunun böyle süratle bir araya gelmemize vesile olması sebebiyle bundan dolayı gerçekten teşekkür ediyorum.” ifadesini kullanan Erdoğan:

“Çünkü Türkiye-Rusya ilişkileri çok farklı bir olumlu sürecin içerisine girmiştir. Önümüzde büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminde, ertesi gün sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de tüm halkımızı mutlu etmiştir.” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Yenikapı’da yapılan dev mitingin, halkın demokrasiyi sahiplenişi ve darbelere karşı durmaları konusunda çok anlamlı olduğunu da söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var. Bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır. Ben tekrar çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da iştirak etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir