Düğünde “Canlı bomba” dehşeti

Gaziantep’te Düğünde camlı bomba eylemi sonucu 54 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısının meydana geldiği Beybahçe mahallesinin IŞİD üyelerinin planladıkları saldırılar için istihbarat topladıkları bir bölge olduğuna dair bir belgenin Ankara Garı iddianamesinde yer aldığı ortaya çıktı.

Antep kent merkezinde 20 Ağustos günü saat 22.40’ta HDP üyesi bir kişinin düğünü sırasında patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Kürt kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bir bölge olan Akdere Mahallesi’nde yaşanan saldırının ardından açıklama yapan Gaziantep Valiliği Ölenlerin sayısı 54 kişinin hayatını kaybettiğini 90 dan fazla da yaralı bulunduğunu bildirdi.

10 Ekim Ankara Katliamı iddianamesinde IŞİD’in “Antep Emiri” Yunus Durmaz’ın örgütün “Sınır Emiri” İlhami Balı’ya, şehirdeki düğünlere bombalı intihar saldırısı düzenleyebileceklerini anlattığı bir yazışma da yer alıyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede yer alan ve IŞİD üyesi Yunus Durmaz’ın bilgisayarında ele geçirilen belgede ‘KCK’lı olduğundan bahsedilen bazı Kürtlerden ve düğünlere eylem ihtimalinden’ söz ediliyor.
10 Ekim ve Suruç saldırılarının planlayıcısı ve IŞİD’in ‘Türkiye emiri’ olduğu ifade edilen Yunus Durmaz, 20 Mayıs’ta kaldığı eve düzenlenen baskın sırasında evdeki patlayıcıları infilak ettirip yaşamına son vermişti.

Gaziantep saldırısı: hayatını kaybedenlerin sayısı 54’e yükseldi
Olayda ölen Durmaz’ın bilgisayarında bulunan belgeler Ankara Garı iddianamesine girdi. Bu belgelerden birinde, Durmaz’ın bir başka örgüt üyesine gönderdiği açıklanan mesajlara ilişkin notlar yer alıyor.
Bu notlarda, IŞİD’in saldırıya uğrayan düğünün yapıldığı Beybahçe Mahallesi’nde daha önce keşif çalışması yaptığı ve bazı kişilerle ilgili istihbarat topladığı anlaşılıyor. İddianamenin 348. sayfasında yer alan ifade şöyle:
“… KCK ve mahalle komisyonunda görevli Vanlı Çevresi tarafından parti adına çalışan biri olarak biliniyor. KCK çalışmalarından haberdar ve de organize işleriyle uğraşıyor. Beybahçe mah. oğlu berber hemen berber dükkanı yanında bakkalları var. Berber dükkânının adı berber…”
Ankara’da ‘şehadet eylemi’ için izin talebi
Notların ilerleyen bölümlerinde, belgeyi hazırladığı düşünülen Yunus Durmaz, notların alındığı sırada Ankara mitinginde saldırı düzenlemek için izin istediğinden bahsediyor ve ”Buraya Türk kardeşi istişhadi olarak göndereceğiz” diyor.
İstişhadi ifadesiyle ‘IŞİD’in şehadet eylemi’ olarak nitelediği intihar saldırısını kastettiği düşünülüyor.
İddianamede yer alan ve yine Durmaz’ın bilgisayarında bulunan notlarda, bu kez düğünlerin hedef alınmak istendiğine ilişkin ifadeler yer alıyor. Belgede, düğünlere katılanlar PKK’lı olarak niteleniyor ve bu düğünlerde, PKK bayrağı açılıp PKK şarkıları söylendiği belirtilerek, “Amel yapalım mı diye soruyorum, bugünlerde düğün var, tamam derseniz amel yapacağız inşallah” ifadesine yer veriliyor.
Aynı yazışmalarda ‘Antep’te suikast ve mıknatıslı bomba ameli’ için izin isteniyor ve artısını eksisini düşündükleri, ‘aralıklı ve kuvvetli vurulmazsa polisin üstünü çabuk kapatacağı’ öne sürülüyor.
BBC Türkçe, savcılık iddianamesindeki bu iddialarla ilgili olarak haftasonu meydana gelen saldırı öncesinde herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sormak için Gaziantep emniyeti ve valilikle ayrı ayrı görüşme taleplerinde bulundu. Valilik, herhangi bir açıklama yapılmayacağını bildirirken, emniyette ise, açıklama yapmaya yetkili bir kişiye ulaşılamadı. deniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir