DOĞU’NUN MAVİ RÜYASI HAZAR GÖLÜ – SİVRİCE BELGESELİ

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com …
***
Elazığ’a 22 km. uzaklıkta, Elazığ – Diyarbakır karayolu ve demiryolu güzergahında, Hazar Baba ve Mastar Dağları arasına sıkışmış tektonik bir göldür Hazar Gölü… Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ender görülen, kendine has plajları olan, su sporları ve balık avcılığı yapılan iki plajına ise, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından  Mavi Bayrak verilen en önemli gölüdür. Doğu’nun mavi rüyası Hazar Gölü – Sivrice Belgeseli haberinde konuya detaylarıyla yakından bakılıyor. Göl, günün her saatinde farklı bir portre görümü kazanarak mavinin ve yeşilin her tonunu gösterir. Çevresinde 25’e yakın kamu kurum ve kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme tesislerinin yanı sıra; Turizm Bakanlığı‘ndan belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık restoranları bulunmaktadır.

Hazar Gölü ve Sivrice Belgeselini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Göl kıyısında yer alan Elazığ’ın şanslı ilçesi Sivrice’de, Güney Köyü, Hacıbey mevkiinde faaliyette bulunan Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Tur-Pol Turistik Tesisleri bünyesinde: 300 araç, 200 çadır, 50 karavan kapasiteli, yine İlçe belediyesine ait Kampta 200 araç, 100 çadır kapasiteli kamp yerinin yanı sıra; Hazar Gölü kıyısında halka açık olarak 25’e yakın tesis, kamp ve konaklama hizmeti veriliyor.

Hazar Gölü kıyısında bulunan kamp yerlerinde yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Çadır kurarak kamp yapanların sayısı oldukça artarken; burada tatil yapanlara bölgedeki devlet kurumları tarafından çeşitli hizmetler sunulmaktadır.

hazar-golu-sivrice-ilcesi-elazig

Hazar gölünde yaklaşık 20’den fazla balık türünün bulunduğu bilinmektedir ve bu balık çeşitleri arasında en fazla rağbet gören ve avlanan Aynalı Sazan balığıdır. Sınırları içinde doğal ve yapay göller bulunan Sivrice’de özellikle Hazar gölü ve Karakaya Baraj gölü kıyılarında sportif amaçlı olta balıkçılığı da yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütçülüğü
İlçede turizm zenginliği ve güzel doğasıyla yamaç paraşütçülüğüne gönül verenlerin hayranlık duyduğu nadide yerlerindendir. Hazar Baba Dağı ve Hazar Gölü ile bütünleşen ilçenin harika görüntüsü yamaç paraşütü ile uğraşanların objektiflerine unutulmaz görüntüler sunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir