“Doğu Kudüs Filistin Devleti’nin başkentidir” kararı

Hamdi Genç / Pertev Ajans

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlendi. İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi sonucunda İstanbul Deklerasyonu’nda İslam İşbirliği “Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan ediyor ve bütün devletleri Filistin Devleti’ni ve Doğu Kudüs’ün onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet ediyoruz” kararı alındı.

 

Ortak bildiride yer alan diğer ifadeler şöyle:
*-“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunularak, derhal sorumluluklarını üstlenmesi, Kudüs-ü Şerif şehrinin yasal statüsünü teyit etmesi, Filistin Devleti topraklarındaki İsrail işgaline son vermesi, Filistin halkının uluslararası korunma altına alınmasını sağlaması, Filistin Davası’na ilişkin aldığı tüm kararları uygulaması ve bu kararlara uyması istenmiştir.
*-“BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçememesi halinde, İİT üyesi ülkelerin bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’nun 377A sayılı “Barış için Birleşme kararı çerçevesinde BM Genel Kurulu’na götürmeye hazır olduğu teyit edilmiştir.
*-“İslam Kalkınma Bankası’ndan Filistin projelerine öncelik vererek ve bu doğrultuda özel ve esnek mekanizmalar ve usuller geliştirerek “Kalkınma için İslami Dayanışma Fonu aracılığıyla Kudüs’ü Şerif ve diğer işgal altındaki topraklarda ekonomik ve sosyal kalkınma çabalarına destek olması talep edilmiştir.
*-“Katılımcılar, İslam Ümmeti için bu denli önemli bir konuda liderliği üstlenmesi ve Zirve’ye ev sahipliği yapması nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımıza minnetlerini ifade etmişlerdir.”
*-“İsrail bir işgal, terör devletidir”
Dışişleri bakanlarının toplantısıyla başlayan zirveye, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın yanı sıra 16’sı devlet lideri düzeyinde toplam 48 ülkeden temsilci katıldı.

Zirvede alınan karara, Avrupa medyası geniş yer verdi. Almanya’da yayınlanan Spiegel dergisi, “İslam Zirvesi, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıyor” başlığını kullanırken, haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu gibi, İslam ülkelerinin olağanüstü zirvede ABD’nin Kudüs inisiyatifine tepki gösterdiği ifade edildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberinde ise İslam ülkelerinin devlet ve hükümet başkanların katıldığı İstanbul’daki İİT’nin Olağanüstü Zirvesi’nde Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edildiğine vurgu yapılarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanımasından sonra Erdoğan’ın teşkilatı kriz toplantısına çağırdığı belirtildi.

Fransa’da yayınlanan Le Monde gazetesi, zirve ile alakalı yayınladığı haberinde, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın olağanüstü toplantısının Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine yapıldığına dikkati çekti.

Gazete, zirveden çıkan kararı da “Müslüman liderler, Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanıma çağrısı yaptı” başlığıyla okuyucusuna duyurdu.

Ülkenin en çok satan gazetesi Le Figaro da Erdoğan’ın çağrısına yer verdi. Gazete ayrıca, Müslüman liderlerin, Trump’ın kararının radikal hareketleri ve şiddeti beslediği görüşünde birleştiğini yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir