Corona Virüsü Çin’i Alt Üst Etti

Çin’in Vuhan şehrinde bilinmeyen yeni bir tür virüs ortaya çıktı. Virüs bulaşan kişilerde akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülüyor. Son birkaç hafta içerisinde Çin’de hızla yayılan bu yeni virüse, Çin dışındaki bazı ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Virüs sebebiyle ölenlerin sayısı da hızla artıyor. Corona Virüsü Çin’i Alt Üst Etti.

İlk defa Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak isim verilen virüs, “koronavirüs” veya “corona virüsü” ismiyle biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs kaynaklı bu yeni hastalığa “Covid-19” adını verdiklerini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, “Bu hastalığın artık bir adı var” dedi ve “Covid-19” adının ‘korona’nın co’su, virüs’ün vi’si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi ‘disease’ sözcüğünün d’sinden türetildiğini söyledi.

Virüs sebebiyle ölenlerin sayısı da 11 Şubat tarihi itibariyle 1000’i geçmiş durumda. Vaka sayısının da 10 bine yaklaştığı belirtiliyor.

Öte yandan, sosyal medyada dolaşan bir ses kaydında Çin’de yaşadığını açıklayan bir kişi ülkede koronavirüs yüzünden ölenlerin sayısının resmi makamlar tarafından açıklanandan çok daha fazla olduğunu; bu sebeple sokakların bomboş olduğunu ifade ediyor. Üniversite eğitimi için Çin’de bulunduğunu söyleyen o kişi, durumun dünyaya yansıtılandan çok daha kötü olduğunu; virüsün su yılanından insanlara bulaştığını ve artık ülkedeki doktorların bu virüse çare olamadığını anlatıyor.

Dünyayı tedirgin eden koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Bilindiği üzere 12 Aralık tarihinde Wuhan’da ortaya çıkan virüs, kısa sürede 30 binin üzerinde insana bulaştı. Toplamda 638 insanın ölümüne neden olan salgın ile ilgili Dünya Salgın Örgütü acil durum ilan etti.

Starbucks, Çin’deki şubelerinin büyük bir kısmını kapatırken, birçok devlet Çin’e gidiş ve gelişleri yasakladı. SARS virüsü ile gösterdiği benzerlik corona virüsünü korkutucu yapan etkenler arasında yer alıyor.

Avrupa’ya da yayılan virüs ile ilgili ortaya atılan iddialar kan dondurmaya devam ediyor. Eski bir hastalık uzmanı Yang Gonghuan yaptığı açıklama ile bunu bir savaşa benzettiğini belirtti ve korkunç iddialarda bulundu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

ÇİN’DEN GELEN HABER KAN DONDURDU! 11 MİLYON İNSANI FEDA ETTİLER

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Eski Genel Müdür Yardımcısı Yang Gonghuan, korkunç iddialarda bulundu.

Çin’in komünist ülke olması ve haber kaynaklarının sınırlı olması, bir çok vak’anın gizlenme ihtimali sebebiyle gerçek rakamların çok daha yüksek olabileceği yorumları yapılıyor… Çin tarafından Wuhan şehrinde yaşayan 11 milyon insanın feda edilerek gözden çıkarıldığı şeklinde kan donduran bilgiler ortaya çıkıyor.

Geçmiş yıllarda topluma korku salan SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Çin’deki corona virüsü salgınında hem ölü sayısı hem yeni vaka sayısı her geçen gün artıyor. 250’den fazla kişinin öldüğü ve bir günde yaşanan en fazla ölüm olarak kayıtlara geçen günün ardından bugün, ölü ve vaka sayısında azalma görüldü. Virüs nedeniyle ölenlerin toplam sayısı ise bin 500’e yaklaştı. Vaka sayısı 65 bine yaklaşmış durumda.

Çin’deki virüs salgınında hem ölü sayısı hem yeni vaka sayısı her geçen gün artıyor.

250’den fazla kişinin öldüğü ve bir günde yaşanan en fazla ölüm olarak kayıtlara geçen günün ardından bugün, ölü ve vaka sayısında azalma görüldü. 121 kişi hayatını kaybetti. 5 bin 90 yeni vaka tespit edildi.

Corona virüs nedeniyle ölenlerin toplam sayısı ise bin 500’e yaklaştı. Vaka sayısı 65 binin üzerinde.

Hubey’de vaka sayısının hızla artmasının nedeninin Covid-19’u teşhiste kullanılan
yöntemlerin değişmesi olarak açıklandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kovid-19 salgınının ekonomiye verdiği zararı yönetmek amacıyla işletmelere vergi indirimi dahil yardımda bulunma sözü verdi. Çin’in Guangcou ve Şıncın şehirlerindeki yerel meclisler, Kovid-19 salgınıyla mücadelede şahısları, şirketleri ve yönetimleri seferber etme hazırlığını öngören tasarıları kabul etti.

Dünya’da ayrıca, Çin tarafından Doğu Türkistan halkına uygulanan ve dünyayı dehşete düşüren soykırım ve Asimilasyon politikalarının sonucunda bu yeni virüsün bir ilahi uyarı olduğu yorumları yapılıyor. Yorum yapanlar, “Titanik gemisini Tanrı bile batıramaz” sözünün ardından ilk seferinde batması gibi; Çin devlet başkanının Doğu Türkistan soykırımı uyarılarına karşılık “Çin’i durduracak hiç bir güç yok” ifadesini kullanmasının ardından Corona virüsü felaketinin ortaya çıkmasına dikkat çekiyorlar.

Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir