Askeri darbeye, halk darbesi

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin İstanbul ve Ankara’da başlattığı darbe girişiminde yurt genelinde 161 kişi şehit oldu, 1.440 kişi yaralandı.
Savcılık tarafından başlatılan soruşturmalarda, Türkiye genelinde 2839 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun gözaltına alındığı bildiriliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gözaltı sayısının artabileceğini, bazı yargı mensupları hakkında da gözaltı kararının bulunduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı, 5’i general 29’u albay 34 askerin görevden alındığını açıkladı.
AKOM’da bulunan aralarında rütbelilerin de yer aldığı askerlerin teslim olduğu bildirildi.

Gözaltına alınanlar subaylar arasında 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu da bulunuyor.
Polatlı’da 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve 118 rütbeli personel, gözaltına alındı.

BAŞBAKAN AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım, asker içindeki bazı kişilerin kalkışmada bulunduğunu ifade ederek, “Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecektir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları değerlendirdiği konuşmasında, “Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” diye konuştu. Bakan Yıldırım, “Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: “Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

BEKİR BOZDAĞ’IN AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Bir hukuk dışı kalkışma söz konusudur. Bu silahlı kuvvetlerinin emir komuta zinciri dışında yapılmıştır. Bu derin bir yapının fedaileri tarafından yapılmaktadır. Herkesin tavır koyması ve demokrasimize sahip çıkmak vaktidir. Ankara ve İstanbul Cumhuriyet savcıları soruşturma başlatmıştır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN : HALKI SOKAĞA DAVET EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cep telefonu ile bir TV kanalına yaptığı açıklamada: “Paralel yapılanmanın bir hareketidir. Halkımızı meydanlara davet ediyorum, halkımızla el ele bu kalkışmayı yapanlara gereken cevabı orada vereceğiz. İstanbul veya Ankara’da meydanlarda olacağım. Bu tanklar bunların tankları değildir, bu milletin tanklarıdır. Bu tankların önünde durmasını da biliriz. Silahlı kuvvetlerimizin onurlu generallerine sesleniyorum, dik durmalarını istiyorum. Bunlar gelip geçicidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris ilçesinde kaldığı otelden ayrılmasından kısa süre sonra darbe teşebbüsünde bulunan askerlerin 3 askeri helikopter ile bölgeye intikal ederek otele saldırmaları üzerine çıkan çatışmada şehit olan polisin Cumhurbaşkanlığı yakın koruması Mehmet Çetin olduğu öğrenildi.

Darbe girişimi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın ardından çok sayıda vatandaşlar meydanlara ve köprülere doğru yürüyüşe geçti. Darbe sırasında yaşanan olaylarda yurt genelinde 161 kişi şehit oldu, 1.440 kişi yaralandı.

Darbe girişimi sırasında ölen şehitlerin isimleri

Mustafa Direkli (20)
Yalçın Aran (36)
Kemal Tosun (53)
Varol Tosun (44)
Yasin Yılmaz (35)
Mehmet Şevki (31)
Ali Anar (35)
Ömer Takdemir (20)
Lokman Biçici (25)
Hasan Yılmaz (44)
Hüseyin Kısa (28)
Nedip Cengiz Eker (40)
Muhammet Ali Aksu (38)
Akif Kapaklı
Ozan Özen (22)
Ahmet Oruç Mehmet Oruç (25)
Ahmet Kara (24)
Muhammed Yalçın (22)
Ferhat Koç (29)
Mehmet Demir (32)
Ömer Can Açıkgöz (21)
Mehmet Çetin (39)
Mehmet Karacatilki (32)
Münür Alkan
Askeri Çoban
Hasan Gülhan (46)
Sedat Kaplan (31)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir