Amerika’da sürpriz: Sandıktan Trump çıktı

ABD’de yapılan başkanlık seçimleri öncesinde çoğunluğu Demokrat Parti’den başkanlık adayı Hillary Clinton’ı doğrudan desteklediğini açıklayan ABD ana akım medyası, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’ın başkanlığını “sürpriz” olarak değerlendirdi.

Adeta şoke olan Amerikan ana akım medyasından New York Times haberi şöyle verdi:

“Sonuçlar sadece Hillary Clinton’ın inkarı anlamına gelmiyor, sonuçlar aynı zamanda siyasi mirası bir anda tehlikeye giren Başkan Barack Obama’yı da etkiliyor. Trump’ın zaferi, küreselleşme ve çok kültürlülük sayesinde varlığı fark edilmeyen beyaz ve işçi sınıfın kurduğu koalisyonun gösterisi oldu.”

Daha önce, Başkanlık yarışında Demokrat Parti adayını desteklediğini açıklayan New York Times, yarışı Trump’ın kazanmasını “Var olan düzeni reddeden Trump ABD Başkanı seçildi” başlığını kullandı.

Trump’ın kampanyası boyunca, ayrımcı ve kışkırtıcı bir söylemle ABD demokrasisini ve kurumlarını hedef aldığını belirten New York Times gazetesi, “Sürpriz bir sonuç oldu” ifadesini kullandı.

Washington Post gazetesi de Trump’ın ABD’nin yeni başkanı olarak seçilmesini “Trump, Clinton’ı destansı bir yenilgiye uğratarak ABD’nin yeni başkanı seçildi” başlığı ile sundu.

Ayrıca, “Amerikalılar sekiz yıllık ekonomik durgunluktan ve Washington’la aralarında ilişki sorunundan duydukları rahatsızlıkla Trump’ı Beyaz Saray’a yolladılar.” “Trump’ın zaferi ülkenin geri kalanını unutan Washington’a verilen bir mesajdı ve Başkan Obama’ya verilmiş iyi bir ders oldu.” ifadelerine yer verildi.

Wall Street Journal ise Trump’ın haberinde anket şirketlerini ve ülkedeki yorumcuları hedef tahtasına koydu. “ABD’deki kurumları hedef alan Trump, anket şirketlerini ve yorumcuları solladı” ifadelerine yer veren Wall Street Journal, “Trump’ın yürüttüğü mültecileri ve uluslarası ticareti hedef alan ırkçı kampanya kendisini Beyaz Saray’a taşıdı.” yorumunu yaptı.

Gazete ayrıca, Trump’ın seçim sonrası yaptığı konuşmada Amerika’daki bütün vatandaşları kucaklayan açıklamalarından övgüyle bahsetti.

ABD’nin ünlü televizyon kanalı CNN, internet sitelerinde seçim sonuçlarına dair verdiği haberde “Zafer Trump’ın” başlığını kullandı.

CNN, “Medya yıldızı Trump, ara eyaletlerde mükemmel bir başarı sağlayarak ABD’nin yeni başkanı olmaya hak kazandı.” değerlendirmesini yaptı. Trump’ın zafer konuşmasında yarışı kaybeden Clinton’dan övgüyle bahsetmesine dikkati çeken CNN, seçim öncesi haberlerine göre daha iyimser bir tablo çizdi.

Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Fox televizyon kanalı ise internet sitesinde yayınladığı haberde, “ABD’de sessiz çoğunluk kazandı” ifadelerine yer verdi. Fox, Trump’ın daha önceki seçimlerde Demokrat partiyi desteklemiş birçok seçmenin oyunu da aldığını kaydetti.

Clinton’ın seçim sonuçlarının ardından konuşma yapmamasını da eleştiren Fox, Clinton’ın dünkü çıkışıyla halkına sahip çıkacak bir başkan olamayacağını “kanıtladığını” söyledi. AA

Seçmenin yüzde 31’i oy verdiği adaydan şüphe duyuyor. Yüzde 52 terör örgütü DEAŞ’la mücadeleyi yetersiz buluyor.

Seçmenin yüzde 54’ü Barack Obama’nın başkanlık tarzını onaylarken yüzde 46 ise Obama’yı başarısız buluyor. Yeni başkanın Obama’nın politikalarını devam ettirmesini isteyenlerin oranı yüzde 29’da kalırken, yüzde 18 daha liberal, yüzde 46 ise daha muhafazakar bir başkan istiyor.

Los Angeles Times gazetesi, “Trump’ın şaşırtan başarısı” manşetiyle yayımladığı haberde, Cumhuriyetçi adayın seçim öncesi yapılan anketlerin aksine, kilit eyaletleri yanına çekmeyi başardığını yazdı.

Dünya basınında Trump’ın zaferi: Tamamen bilinmeyen bir dünyaya uyandık

Donald Trump’ın Washington’da oturmuş siyasi sistemi şoka uğrattığına dikkat çeken gazete, “Trump sadece Hillary Clinton’a değil, kendi partisinin hiyerarşisine karşı da zafer kazanarak Amerikan siyasi tarihindeki en büyük çalkantılardan birini gerçekleştirdi ve ülkenin 45’inci başkanı seçildi” dedi.

Gazete, “Trump’ın seçimden önceki pek çok anketi yanıltan ve ülkenin dış politika, ekonomi ve kültür çevrelerindeki elit grubunun görüşlerini yenilgiye uğratan zaferi, ülke çapındaki kırsal kesim ve küçük kasabalardan oluk oluk akan oylarla geldi ve Demokratların büyük kentlerdeki egemenliklerinin kendilerine zafer kazandıracağına ilişkin hesaplarını alt üst etti” ifadesini kullandı.

Amerikan basını ve Dünya basını Trump’un başkan seçilmesini sürpriz olarak görüp, şok başlıklarla sunarken, siyasi çevrelerde Amerikan derin devletinin siyasette ciddi bir tecrübesi ve geçmişi bulunan Hillary Clinton’u safdışı ederek siyaseten tecrübesiz ve siyasi karizmadan yoksun Trump’u işbaşına getirdiği iddia ediliyor. Trump’un tecrübesiz ve liderlik karizmasından yoksun haliyle Başkanlığa gelmesinde kuraldışı faktörleri kullandığı iddia edilen derin devlet içersindeki gruplara karşı daha imtiyazlı davranacağı ve onların sözünden çıkamayacağı yorumları yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir