Yaşanabilir Evler Kurmak İçin Uyulması Gereken Altın Kurallar

Evinizi düzenlerken, eşyaları yerleştirirken doğru renk seçimi ve bazı küçük ayrıntıları uygulayarak yaşadığınız mekanlarda, eğlendirici, sofistike, ferah ve dinlendirici etkiler oluşturabilirsiniz. Dekorasyonda seçeceğiniz renkler, odanızın atmosferini doğrudan etkileyecektir. Yaşanabilir Evler Kurmak İçin Uyulması Gereken Altın Kurallar vardır. Mekan tasarımında uyulması gereken, evinizi daha yaşanabilir ev moduna taşıyacak bu kurallar nelerdir?

Hollerin karanlık ve soluk renklerin hakim olduğu mekanlar olması pek çok ışığı sızdırmayan masif kapılarınızı kaldırıp, camlı kapılarla holünüzü daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

ev dekorasyonu

Mobilyalarınızı duvarlarınıza uyguladığınız rengin açık tonlarında seçerseniz, mobilyanızın odadaki baskınlığını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yemek masanızın üzerine asacağınız krom aydınlatma ünitelerini tercih edin. Böylece hem gündüz gözünüze ilişmeyecektir, hem geceleri maksimum aydınlatma sağlayacaktır.

Keten, pamuk gibi sade kumaşlar mekanlara doğallık ve ferahlık duygusu katar. Perde, dokuma ve ev tekstilinde bu tür kumaşları tercih edebilirsiniz. Açık raflar ve cam kapaklar, kapalı ünitelere göre daha havadar ve ferah bir his verir.

Duvarlarınızı mavi gibi rahatlık hissi veren bir renge boyamanız, odanızı geniş ve ferah göstermenize yardımcı olur.

Evinizdeki Işık Tasarımdan Daha Önemlidir

Evinizdeki ışık, bir çok düzenlemeden ve tasarımdan daha önemlidir. Evinizin güney cephesi olması çok büyük bir avantaj. Cama yakın alanlara ayna koyarak ışığın odanın içinde yansımasını sağlayabilirsiniz. Mum ışığını yansıtmak ve mekanı daha büyük göstermek için aynalı objeler kullanabilirsiniz.

Kapı girişleri evinize geldiğinizde veya bir misafiri karşılarken davetkar olması çok önemlidir. Güzel bir tablo, çiçekler, aydınlık ve güzel kokular evinizi çok fazla davetkar yapacaktır.

Evinizde mobilyalarınız veya evinizin planında geometrik ürünler seçmeye özen gösterin. Çok fazla girintili çıkıntılı ürünler ve evler rahatsız edicidir. Akıllıca düzenlenmiş masaüstü, odanızı veya mutfağınızı çok daha geniş gösterebilir… Aynı sırada dizilmiş büyük cam vazolar gibi objeler, mekanın daha büyük görünmesini sağlarlar.

Evinizin konumu biraz eğimli ve arkası korunmuş şekilde olması evinizdeki enerjiyi yükseltecektir.

Bahar temizliğine önem verin. Yılda bir kez bahar temizliği yapmak evinizdeki enerjiyi de arttıracaktır ve size rahatlamış hissi verecektir. Camlar temiz olduğunda içeriye daha fazla ışık girdiğini biliyor muydunuz? Camlarınızı mümkün olduğunca temiz tutun.

Evinizde kullanılmayan boş alanlar bırakmayın. Mümkün olduğunca evin her köşesini kullanmaya çalışın.

Kendinize ait köşeler oluşturun. Mesela okuma köşesi, spor köşesi, şark köşesi gibi bölümler oluşturabilirsiniz… Evinizde size ait, sizi yansıtan aksesuarlar bulundurduğunuz takdirde bu sizi yansıtan bir ev olmasını sağlayacaktır.

Evinizde sürekli bir gelişim ve değişim süreci yaşansın. Ancak bundan kastımız tabi ki evi sürekli değiştirmek evdeki eşyaları kendinizi ve sağlığınızı zora sokacak şekilde o yana bu ya taşımanız değil. Ufak tefek değişiklikler evinizin enerjisini artırıp ferahlık hissi sağlayacaktır.

Müzikle evinizde farklı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Kuracağınız kaliteli bir müzik sistemi evinizin havasını değiştirecektir. Müzik evinizde zaman zaman farklı boyutlara geçmenizi sağlayabilir.

Evinize önem verdiğiniz ve evinizde güzel değişiklikler yaptığınız takdirde, bunun hayatınızda hayret edeceğiniz büyük ve harika değişiklikleri getireceğini göreceksiniz.

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir