Vücudun şifa kaynağı ayaktaki sihirli noktalar

Funda gerçeker / Pertev Ajans
***
Hastalıkları önlemek için, sağlık ve şifa özelliklerini kullanmak isterken, arayıpta bulamadığımız ne çok şey gizli “ayağımızın altında” aslında… Vücudumuzdaki farklı organlar üzerinde adeta sihirli ve şifalı tesirler oluşturan ve sağlığımızı koruyan; bu özel noktalara bir rahatsızlık hissettiğiniz zaman, şifaya ihtiyacınız olduğunda hafif hafif dokunarak masaj yapmalısınız. Vücudun şifa kaynağı ayaktaki sihirli noktalar nerede?

Bir ağrı veya sağlık problemi hissettiğiniz vücudunuzdaki herhangi bir organa; mesela mide, karaciğer, beyin veya kulak gibi pek çok organlarınıza etki eden özel ayak bölgesine rahatlamak ve bir nevi doğal tedavi uygulamak için hafif hafif dokunmalı, ovuşturmalı ve masaj yapmalısınız.

İlgili noktaya masaj yaptıkça; Refleksoloji masajının şifalı tesirlerini ayak altındaki nokta hangi organı temsil ediyorsa, o organda hissedebilirsiniz.

Mesela mideniz ağrıdığında, Refleksoloji kartında ayaktaki o bölgeyi temsil eden nokta üzerine hafifçe masaj yaptığınızda midenizde veya ağrının olduğu organlarınızda rahatlama iyileşmeleri hissedebilirsiniz.

Vücudun şifa kaynağı ayaktaki sihirli noktalar

Ayakta hangi noktanın vücudunuzda hangi bölgeye tesir ettiğini ve şifalı masaj etkisi oluşturduğunu, yukarıdaki Refleksoloji Kartından öğrenebilirsiniz.

Refleksoloji Masajı Nedir?

Ayak refleksolojisi masajı, plantar fasiit, ayak bileği yaralanmaları ya da gün içinde spor ya da ayakta iş yapmak durumunda olan kişiler için rahatlatıcı ve terapötik bir yöntemdir. Refleksoloji masajında terapisti, ayak, bilek ve bacağınıza masaj uygular. Bu sadece ayak parmağı ağrısı, ayak bileği ağrısı, plantar fasiit ve yaygın artrit formlarının hafifletilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda tüm vücuttaki stres ve kaygıları azaltabilir. Buna ek olarak, çeşitli esnetme hareketleri de faydalı olabilir.

Refleksoloji masajı uygulanmasında öncelikle ayaklara basınç uygulanarak hastanın verdiği tepkiler ölçülür. Bu sayede hastanın ayaklarındaki sorunlu bölgeler tespit edilir ve nasıl bir masaj uygulanması gerektiği belirlenir. Ayaklarda vücudun her bölgesine sinyal gönderen noktalar bulunmaktadır. Ayaklara uygulanan masaj ile vücudun çeşitli bölgelerine sinyaller göndererek hem ayakların hem de tüm vücudun rahatlaması sağlanır. Refleksoloji masajı ortalama 30 dakika sürer.

Refleksoloji noktaları ve alanları nelerdir?

  • Refleksoloji teorisinde ayakların, ellerin ve kulakların üzerindeki noktalar ve alanlar spesifik organlara, kemiklere ve vücut sistemlerine karşılık gelir. Uygulayıcılar, tüm vücuttaki organları ve sistemleri etkilemek için ayaklara ve ellere (alt, yan ve üst) ve kulağa (her ikisinin de parmağın ulaşabileceği ve dışarıya çıkabileceği şekilde) masaj uygular.
  • Vücut sistemlerinin birbirine nasıl karşılık geldiğini göstermek için refleksologlar refleksoloji “haritalar” kullanır. Bu haritaya göre her ayak vücudun dikey bir yarısını temsil eder:
  • Sol ayak; vücudun sol tarafına ve orada bulunan tüm organlara, kalbe vs. etki eder.
  • Sağ ayak; vücudun sağ tarafına ve orada bulunan tüm organlara karşılık gelir. Örneğin, karaciğer vücudun sağ tarafındadır ve bu nedenle karşılık gelen sinyal alanı sağ ayaktadır.
  • Refleksoloji uzmanı genel ya da bölgesel etkide yaratmak için ayaklar, eller veya kulaklardaki belirli noktalara odaklanabilir. Örneğin, zaman sınırlı olduğu ve kişinin gerçekten rahatlaması gerektiği durumlarda, refleksoloji uzmanı kulakları üzerinde çalışmayı seçebilir.
  • Spesifik tekniğe bakılmaksızın, refleksoloji teorisi uygulayıcının sinir sistemindeki tıkanıklığı veya stresi azaltmak ve vücudun enerjisini dengelemek için refleksoloji masajından faydalanılır.

 

***

Kaynak: romatem

***

Konuyla ilgili aramalar:

Ayaktaki masaj noktaları, ayak masaj noktaları, masaj noktaları, ayaktaki tedavi noktaları, ayakta akupunktur noktaları, ayakta refleksoloji masaj noktaları, reflexoloji noktaları, ayak masajı nasıl yapılır, şifa veren masaj noktaları, ayaktaki hangi nokta hangi organı etkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir