TÜRKİYE’NİN DE SİBER FÜZYON MERKEZİ OLDU

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk Siber Füzyon Merkezi, törenle hizmete girdi. Siber füzyon merkezi ve teknolojisi Dünya’da sadece bir kaç ülkede var.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi ile Türkiye, siber güvenlik konusunda önemli bir güce kavuştu. Dünyada ülkelerin güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri, siber saldırılar. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik bir öneme sahip. Bugün bunun için büyük bir adım atıldı” değerlendirmesinde bulundu.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz da yeni nesil Siber Füzyon Merkezi ile siber güvenlikte klasik yöntemlerin çok ötesine geçtiklerini belirtti. Yılmaz, şunları ifade etti:

”Hem sayıları artan hem de tespit ve kullanılan yöntem anlamında boyut değiştiren siber tehditleri, klasik yöntemlerle tespit etmek imkansız hale geldi. Bu nedenle saldırı olmadan haberdar olmak ve buna göre otomatik olarak savunma kurgusunu oluşturmak, yani reaktif değil, proaktif bir yaklaşım göstermek gerekiyor. Bugün kullanıma açtığımız Siber Füzyon Merkezi, bu yeni nesil siber güvenlik anlayışının bir ürünü ve ülkemiz için her anlamda pek çok ilki bünyesinde barındırıyor. Çok farklı disiplinleri bir araya getiren ve tamamen bizim geliştirdiğimiz yapay zeka mekanizmalarıyla çalışan bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Saldırılara karşı tedbir alınabilecek

STM Siber Füzyon Merkezi sayesinde, sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılamamış ve gelişmiş karmaşık yöntemler kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek.

Siber füzyon ne demektir?

Siber füzyon, farklı kaynaklardan gelen bilgi ve verilerin birleştirilip, yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizmanın kullanıldığı yeni nesil yaklaşım olarak değerlendiriliyor.

Çok farklı disiplinlerin bir araya getirildiği bu yaklaşım tarzı, klasik siber güvenlik anlayışında olduğu gibi saldırıyı bloklamaya değil, ilgili tüm parametreler arasında bir ilişki kurarak saldırı modelini belirleyip, olayı çok önceden tespit etmeye, saldırı daha gerçekleşmeden hazırlıklı olmaya yönelik proaktif bir kavram ve yaklaşım olarak tanımlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir