Türk Ordusu Cerablus’ta operasyona devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri, Suriye’nin Cerablus bölgesinin IŞİD’den örgütünden temizlenmesi maksadıyla askeri harekât başlattı. TSK tarafından ‘Fırat Kalkanı’ adı verilen operasyon gereği Türk ordusuna ait tanklar Suriye topraklarına girdi. Harekât çerçevesinde 81 hedefe 294 top atışı yapıldı.

Harekât 04.00 sularında başlarken Anadolu Ajansı harekâtı, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekât başlatıldı” ifadesiyle abonelerine duyurdu.

Bilgi veren askeri kaynaklar “Şu an için muharip amaçlı Suriye tarafına geçen Türk askeri yok, özel kuvvetler Suriye’ye girmedi” şeklinde açıklama yaptılar. Askeri kaynaklar, “Suriye’nin kuzeyindeki harekât kapsamında geçit açma faaliyetlerinin devam ettiğini” söylediler.

Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına karşı yoğun top atışları yapılıyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde, “Harekâtla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor” denildi. IŞİD’le mücadele eden TSK’nın operasyonlarının, koalisyon güçlerinin yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağladığı açıklandı. Harekât sonucu yeni göç dalgalarının önlenmesinin, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılmasının ve bölgenin IŞİD’den arındırılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Aslında Türkiye’nin çok önce yapmayı planladığı ancak Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle bu zamana kadar ertelendiği ifade edilen operasyon, Türkiye’nin sınır güvenliği açısından çok önemli olarak görülüyor. Operasyonu önemli kılan bir başka husus ise Türkiye’nin güneyde bulunan körfez ülkeleri ve hatta Afrika’ya kadar uzanan karasal bağlantının kesilmesi riski olarak ifade ediliyor. Bölgede son dönemde İran tarafından oluşturulduğu iddia edilen “Şii ekseni” kullanılarak Türkiye’nin güney ile karasal bağlantısının kesilmeye çalışıldığı ifade ediliyordu. Son dönemde bundan daha kritik bir gelişme olarak Türkiye’nin önünü kesecek şekilde oluşturulmaya çalışılan “PKK-PYD” kantonlarından oluşan suni blok olarak görülüyordu.

TSK, harekata katılan askeri birimleri de açıkladı.

Verilen bilgilere göre,

Piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil),
Tank ve Topçu Birlikleri (Çok Namlulu Roketatar – ÇNRA) ,
Geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri,
Muharebe birlikleri,
Lojistik destek unsurları,
Lojistik destek unsurları,
Hava Kuvvetleri’nin hava ve yer destek unsurları (İHA’lar dahil)
Açıklamada, “Topçu, ÇNRA, HAVAN tüm ateş destek vasıtalarımızla açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edilmiştir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir