Toprak kayması tam bir felakete dönüştü - Yükselen TV

Toprak kayması tam bir felakete dönüştü

Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’nin başkenti Freetown şehrinde meydana gelen toprak kayması sebebiyle can kaybı artıyor. Fransız AFP haber ajansı afette en az 312 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Foh, “Felaket o kadar ciddi ki, kendimi yıkılmış hissediyorum” dedi.
Foh, bölgeden tahliye işlemleri devam ederken afetin meydana geldiği Regent bölgesinin kordon altına alındığını açıkladı.

Ölü sayısı ile ilgili olarak henüz resmi açıklama yapılmazken, İnsanların felakete uykuda yakalanmış olabileceği ifade ediliyor.

Pazartesi günü şiddetli sağanak yağış sebebiyle Regent bölgesindeki bir tepede meydana gelen heyelanın ardından Freetown’da çok sayıda kişinin toprak altında kalmış olmasından endişe ediliyor. Bölgede felaket sebebiyle çok sayıda ev çamur altında kalırken, olay yerinde bulunan BBC muhabiri Umaru Fofana insanların toprak kaymasına uykuda yakalanmış olabileceğini ifade ediyor.

Basına açıklama yapan Sierra Leone acil durum yetkilisi Candy Rogers, 2 binden fazla insanın evsiz kaldığını ve felaketin ardından kurtarma çalışmaları için çok büyük insan gücü gerektiğini vurguladı.

Sierra Leone Telegraph gazetesi, toprak kaymasının bir tepenin çökmesi sonucu meydana geldiğini, ilk yardım ekiplerinin süratle insanları kurtarmaya çalıştığını bildirdi. Sosyal medyadaki paylaşımlarda ise Freetown çevresinde su seviyesinin bazı bölgelerde insanların göbek seviyesini aştığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir