Tarihteki en büyük kasırga vurdu!

Hamdi Genç / Pertev Ajans
***
Amerika tarihteki en büyük kasırga olarak ifade edilen Irma kasırgası ile imtihan oldu. Günlerdir yaklaşan kasırgaya karşı Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri medya aracılığıyla vatandaşlarını uyarıyor ve yaklaşan büyük felakete karşı önlemler alıyordu. Amerika’nın Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası inanılmaz etkisini sürdürüyor. 4 milyon civarında evin elektriksiz kalmasına sebep olan kasırga milyonlarca kişinin felaket bölgesinde zorunlu olarak tahliye edilmesin ve yollarda arkası gelmez araç kuyruklarının oluşmasına da sebep oldu.

Irma’dan önce Harvey Kasırgası’nın vurduğu ABD’de, iki fırtınanın ortaya çıkardığı hasarın maddi boyutu 290 milyar dolar olarak açıklandı. Irma kasırgasının saatte 160 kilometre hızla Florida’nın kuzey batısında yer alan 3 milyon nüfuslu Tampa şehrine doğru ilerlediği belirtildi.

Tarihte kayıtlara geçen ve Atlas Okyanusu kaynaklı en büyük kasırga olan Irma, hız kesmeden yoluna devam ederek, Karayipler’de üzerinden geçtiği adaları yerle bir edip Küba’nın kuzeyine kadar ulaştı.

Cuma akşamı ve Cumartesi sabahı Küba’da büyük hasar veren Irma Kasırgası, ABD’nin Florida eyaletini kelimenin tam anlamıyla altını üstüne getirdi. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEDA), kasırganın vurduğu bölgelerde son derece yıkıcı olacağı uyarısında bulundu.

Küba’ya gelirken, yolu üzerindeki Karayip’teki ada ülkelerinde en az 20 kişinin ölümüne sebep olan Kasırganın iletişim altyapısına verdiği zarar nedeniyle bölgede haber alınamıyor. Bu durum nedeniyle önümüzdeki günlerde ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Karayipler’de vurduğu adalarda büyük hasara neden olan kasırgadan şu ana kadar 1 milyon 200 bin kişi etkilendi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida eyaleti sahillerine yaklaşacağı tahmin edilen Irma Kasırgası’nın büyük yıkıma yol açacağı uyarısı yapmıştı. Yetkililer, kasırganın etkileyeceği bölgelerde yaşayan vatandaşların tahliye edilmeleri gerektiğini ifade etmişlerdi. Şu ana kadar 6 milyon 300 bin kişinin kasırga bölgesini terk ettiği açıklandı.

Bölgede çok tuhaf gelişmeler de yaşanıyor. Bizde maçlardan sonra havaya ateş açan magandalar benzeri bazı kendini bilmez kişilerin kasırgaya ateş etmesinin ardından polis uyarıda bulundu: “Irma kasırgasına ateş etmeyin yan etkisi var!”

Kasırga 215 km hızla 4. kategori düzeyinde ABD’ye girdi. Karada bir süre ilerledikten sonra 193 kilometre hıza inerek 3. kategori düzeyine geriledi. Hardee County bölgesinde iki kişi hayatını kaybederken, Eyalette 1.7 milyon kişi elektriksiz kaldı. Daha sonraki saatlerde Irma Kasırgası’nın seviyesi ikinci kategoriye düşse de milyonlarca kişi endişeyle fırtınanın kendi bölgelerine geleceği dakikaları bekliyor.

Irma kasırgası sırasında, Havaalanı ve uçaklar deniz gibi biriken sular altında…
Kasırga sırasında bölgeden zorunlu olarak tahliye edilen 5,6 milyon insan otoyollarda bitmez kuyruklar oluşturdu.
Kasırganın şiddeti ile yüzlerce ton ağırlığındaki tren vagonları ağaç yaprakları sağa sola savrulmuş…

Bölgede Hırsızlığı ve yağmaları önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilse de işe yaramadı. Hatta fırsatçıların işini daha da kolaylaştırdığı söylenebilir. polis çok sayıda yağmacıları Miami kentinde gözaltına aldı. Yağmalama olaylarına karıştıkları için gözaltına alınanların sayısı 30’u geçti. Spor mağazalarının yanı sıra, bir silah dükkanı da yağmalanan yerler arasında. Florida Valisi halka evlerine dönmek için acele etmemeleri uyarısında bulundu. Kasırga sebebiyle 7 milyondan fazla ev ve işyerine halen elektrik verilemiyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, kasırganın şiddetinin azaldığı ancak hala tehlikeli bulunan Irma’nın saatte 160 kilometre hızla Florida’nın kuzey batısında yer alan 3 milyon nüfuslu Tampa’ya doğru ilerlediği belirtildi. Kasırganın yıkıcı etkilerinden kaçan timsahlar, güvenli bulduğu sokaklara indi. O anlarsa amatör kameralarca kaydedildi.

Ülkede büyük yıkıma yol açan ve ardarda gelen iki büyük kasırganın toplam maliyetinin 290 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam ABD’nin Gayri safi milli hasılasının yüzde 1,5’ine tekabül ediyor. Georgia eyaletine ulaşan ve şiddeti düşen Irma Kasırgası’nın şu ana kadar ABD’de 10 kişinin ölümüne sebep olduğu açıklandı.

Irma kasırgası, 30 Ağustos günü Afrika’nın batısındaki Cape Verde (Yeşil Burun) Adaları bölgesinde, Afrika’dan esen tropik rüzgarların meydana getirdiği bir anaforun büyümesiyle oluşmuş ve Atlantik Okyanusu üzerinde şiddeti artarak 5’inci kategori düzeyinde çok büyük bir kasırgaya dönüşmüştü.

KASIRGADAN KORKAN TİMSAHLAR SOKAKLARA İNDİ

ABD’nin Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası etkisini sürdürürken hayvanlar da fırtınadan etkilendi. 4 milyon evin elektriksiz kalmasına neden olan kasırga sırasında Kasırganın yıkıcı etkilerinden kaçmaya çalışan timsahlar, güvenli buldukları şehrin sokaklarına indi. O ilginç ve tehlikeli dakikalar amatör kameralarca kaydedildi.

Yetkililerin görüşlerine yer verilen açıklamada, AccuWeather Kurucusu ve Başkanı Dr. Joel N. Myers, kasırgaların hissedilen bölgelerde ulaşımı, altyapıyı ve iş yerlerini olumsuz etkilediğini ifade ederek, Teksas ve Florida eyaletlerinde işsizlik oranlarını da artıracağını dile getirdi.Evlerine dönenler ise, enkaz yığını ile karşılaştı. Bölgede akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşuyor, milyonlarca kişi elektriksiz. Afet bölgesinde hala yağmalama olayları yaşanıyor.

Myers, kasırgaların, konut, otomobil ve diğer kişisel mallara zarar verdiğinin altını çizerek, ülkede benzin ve kalorifer yakıtı fiyatlarının da arttığını hatırlattı. Irma kasırgasının Florida eyaletinin kuzeyine yöneldiği bilgisini paylaşan Myers, Irma’nın gelecek günlerde Georgia eyaletine ilerleyeceğini ancak etkisinin perşembe gününe kadar hissedileceğini sözlerine ekledi.

ABD’nin büyüme tahmini aşağı çekildi. ABD’li uluslararası yatırım bankacılığı Goldman Sachs da cumartesi günü yaptığı açıklamada, Harvey ve Irma kasırgalarından dolayı ülkenin üçüncü çeyrek büyüme tahminini aşağı yönlü revize ettiğini duyurmuştu.

Açıklamada, kasırgaların oluşturduğu yüksek maliyet ve iş gücü kaybı nedeniyle ABD’nin bu yılın üçüncü çeyreğine dair büyüme öngörüsü yüzde 2,8’den yüzde 2 oranına indirilmişti.

ABD’de İrma kasırgasında ölenlerin sayısı 13’ü Florida’da olmak üzere 18’e yükseldi. Pazar günkü İrma kasırgasının ardından Florida’ya dönenler, evlerini yerinde bulamadı. Kimi evler denize sürüklenmiş, yerle bir olmuş, kimi evlerinse çatıları uçmuştu.

Sel altında kalan evlerinde çok ilginç bir şekilde balık bulanlar da oldu, bahçesinde tekne bulan da oldu. Kasırga esnasında, En büyük hasar mercan kayalıkları ile ünlü Florida Keys’te yaşandı. Evlerin yüzde 90’ı ya yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Pazar gününden buyana 6 milyona yakın ev ve işyerine elektrik verilemiyor. Karanlık, yağmalama olaylarını da artırıyor.

Beyaz Saray, afet bölgesine yeniden elektrik verilmesinin, bir haftayı bulabileceğini bildirdi. Florida’da akaryakıt sıkıntısı da yaşanıyor. Benzin istasyonları önünde kuyruklar uzuyor.

Florida’da havaalanları yeniden açıldı fakat kasırganın havayolu şirketlerine maliyeti büyük oldu. 3 bin 500’den fazla uçuş seferi iptal edildi.

Uzmanlar, Harvey kasırgası ve ardından gelen İrma kasırgalarının Amerikan ekonomisine maliyetinin 290 milyar dolar olarak açıkladılar.

Kamoyunda Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin uyguladığı politikalarla, Dünyanın bir çok bölgesinde sıkıntılara, savaşlara, açlığa ve sefalete sebep olduğu vurgulanıyor. Amerikan yönetiminin, Gerçek adaletin, demokrasinin ve insan haklarının peşinde olmadığı ve Amerikan ulusal çıkarları için, Suriye ve Arakan başta olmak üzere Dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan savaşları, zulüm ve işkenceleri kısa sürede adil bir şekilde bitirme imkanları olduğu halde ulusal çıkarlar gözetilerek “stratejik sessizlik” politikası uygulamayı tercih ettiği ifade ediliyor. Aynı şekilde Kuzey Suriye benzeri bölgelerde, Hukukun üstünlüğüne bağlı Devletler yerine PYD gibi terörist örgütlerle işbirliğine girip terör destekçisi durumuna düştüğü dile getiriliyor. Yapılan yorumlarda, Amerikan dış politikasında Gerçek adalet yerine ulusal çıkarların tercih edilmesi ve stratejik sessizlik politikası sonucu Dünyanın pek çok yerindeki savaşlarda veya işgallerde hayatını kaybeden veya işkencelere uğrayan yüz binlerce insanın “Ah” ını alan ABD’nin ilahi adaletin terbiye maksatlı şefkat tokadını yediği konuşuluyor.

Başkan Donald Trump’ın yarın Florida’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir