ŞİFRESİZ Wİ-Fİ BAĞLANTILAR TEHLİKE SAÇIYOR

Akıllı telefonu ve dizüstü bilgisayarı olanların fırsat bulduğunda kullandıkları şifresiz ağlar üzerinden kullanıcıların İnternet’teki hareketlerinin ve işlemlerinin takip edilebildiği, banka ve sosyal medya hesaplarının bilgileri ile şifrelerinin ele geçirilebileceği belirtiliyor.
Konunun uzmanları tarafından, Belediyelerin ve bazı diğer kurumların halka ücretsiz hizmet sunmak amacıyla uygulamaya soktukları ücretsiz ve şifresiz wi-fi hizmetlerinin sanıldığı kadar masum ve zararsız olmadığı, ifade ediliyor.
Akıllı telefonu ve dizüstü bilgisayarı olanların buldukları her fırsatta kullandıkları şifresiz ağlar üzerinden kullanıcıların İnternet’teki hareketlerinin ve işlemlerinin takip edilebildiği, banka ve sosyal medya hesaplarının, profil bilgileri ile şifrelerinin ele geçirilebileceği belirtiliyor.Uzmanlar, kullanıcıları buldukları her ücretsiz, şifresiz veya güvenli olmayan Wi-Fi’a bağlanmamaları konusunda uyarıyor. Şifresiz veya özel programlarla şifresini kırarak girdikleri ağlarda kullanıcıların İnternet’teki hareketlerini takip edebilen kötü niyetli kişiler, kötü amaçlarını gerçekleştirebilmek için belediyelerin ismini kullanarak şifresiz ve ücretsiz ağ bile oluşturabiliyor.

Kullanıcıların genellikle dışarıdayken farklı mekanlardan bilinmeyen İnternet ağı gördüğünde sorgulamadan bağlandığını dile getiren uzmanlar:

Şifresiz İnternet ağını sağlayan yöneticinin, kullanıcıların hareketlerini, işlemlerini kolay bir şekilde görebildiğini, bu noktada kötü niyetli kişilerin devreye girebileceğini ifade ediyorlar.

“Kötü niyetli kişiler bizzat ücretsiz ağ oluşturup taklit sitelere yönlendirebiliyorlar”
Hackerların bazen işi abartıp bizzat kendilerinin ücretsiz ağ oluşturduğunu belirten uzmanların açıklamalarına göre kötü niyetli kişilerin yöntemleri şöyle işliyor:

“Bir hacker kendisine kablosuz network adaptörü alıyor ve herhangi bir belediyenin veya kurumun adını kullanarak ‘A Belediyesi ücretsiz Wi-Fi hizmeti’ isimli ağ oluşturuyor. Sanki o belediye ücretsiz İnternet hizmeti sağlıyormuş gibi sahte SSID kablosuz ağ yapıyor. Vatandaşlar da “o belediyenin adıyla” ücretsiz İnternet’i görünce tereddüt etmeden bağlanıyor. Ancak arka planda dataları toplayan Kötü niyetli insanlar, hackerlar var. Bu noktadan itibaren her tür bilginizin önüne serildiği siber saldırgan, sizin elektronik posta, sosyal medya ve banka hesap bilgilerinizi işlem yaptığınız takdirde ele geçirebiliyor. Mesela, siz herhangi bir bankanın sitesine girdiniz; saldırgan sizi banka ismini ve görüntüsünü taşıyan kendi kurduğu taklit siteye yönlendiriyor. Siz de bankanın sitesi sanarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi o sayfaya yazıyorsunuz; Ama aslında o site kötü niyetli hackerların kurduğu taklit sitedir. Bu şekilde binlerce kişinin kullanıcı adı ve şifre bilgileri kötü niyetli siber saldırganların eline geçiyor.”

“Girdiğiniz İnternet adresi mutlaka ‘HTTPS’ ile başlamalı”

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Sekreteri ve Bilişim Komisyonu Üyesi Kerem Ateş de internette işlem yaparken dikkat edilmesi gereken şeylere dikkati çekerek, şu uyarılarda bulundu:

“İlk dikkat edilmesi gereken konu, İnternet sayfalarında dolaşırken oturum açılması gereken yerlerde adres çubuğunda girilen adresin ‘HTTPS’ ile başlaması. HTTPS güvenli İnternet alanı olduğu anlamına geldiği için de İnternet tarayıcı ayarlarında ‘Her zaman HTTPS kullan’ seçeneği etkinleştirilmelidir. Bir diğer husus ise Özel Sanal Ağ dediğimiz VPN kullanımıdır; VPN programları iletişime özel bir şifreleme oluşturduğu için bilgisayar korsanları verilerinizi ele geçirse de şifrelenmiş olacağından çözmekle uğraşmayacaktır. VPN bağlantısı bu nedenle İnternet güvenliği için önemlidir.

Ayrıca kullanıcılar ücretsiz, şifresiz, halka açık veya güvenli olmayan ağlardan İnternet’e bağlandıklarında ‘Ağ Dosya Paylaşım’ özelliğini mutlaka kapalı tutmalılar. Bu sayede dosya paylaşımı yoluyla bilgisayara virüs bulaştırılması engellenir. Daha önceden girilen ‘güvenilir ağlar’ ve diğer ağlar listeden silinmelidir. Halka açık alanlarda İnternet kullanımını gerektirecek işler bittiği anda Wi-Fi bağlantısı kapatılmalı.”

Kaynak : AA ( Anadolu Ajansı )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir