Seyahat özgürlüğümüz bile yoktu

tunus ulaştırma bakanı ulaştırma şurasında yaptığı konuşmada özgürlük çok değerli bir şeydir, bizim tunusta devrim öncesi seyahat özgürlüğümüz bile yoktu, dedi.

Hızır İlyas / yukselentv.com..

Bir bakan olarak 25 yıl seyahat hakkından mahrum bırakıldım. Tunus’ta, ancak temiz seçimler sonrasında özgür bir bakan olarak uluslar arası toplantılara katılabiliyorum. Özgürlük çok değerli bir şeydir. Özgürlük olursa insanlar seyahat edebilirler. Baskıcı bir yönetim altında bir şehirden ötekine gitmek için bile devletten izin almak gerekir, yurtdışına çıkmak ise çok daha zordur. İzin alınamazsa seyahat edilemez. Özgürlüğün kıymetini çok iyi bilmek gerek.

Tunus’un Türkiye’nin ve Dünya’nın Afrika’ya açılan kapısı olması için çalışıyoruz. Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu ziyarette kargo taşımacılığı konusunda anlaşmaya vardık. Ülkemizde şahsi araçlar önceden çok azdı, gerekli teşvik uygulamalarını yaptık ve şimdilerde %70 civarına çıktı. Çevreye zararları nedeniyle şimdi yeniden toplu taşımayı artırmaya çalışıyoruz.

Kuzey Afrika’nın tamamını birbirine bağlayan ve oradan Mısır’a, körfez ülkelerine ve hatta Türkiye’ye ulaşan bir demiryolu ağını arzuluyoruz. Hicaz demiryolu Osmanlı döneminde gündeme gelen önemli bir projeydi. Türkiye bu projeyi yeniden aktif ederse güzel bir çalışma ortaya çıkacaktır.

Tunus olarak 10 milyon nüfuslu küçük bir ülkeyiz. Büyük projelerimiz var. Ulaştırma ağımızı tamamlamak üzere yeni otoyol projelerimiz var. Havaalanlarımızı iyileştirmek istiyoruz. Artık yabancı yatırımcılar ülkemize gelip rahatlıkla yatırımlarını yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir