Referandum seçim yasakları başlıyor, Propaganda serbest

Anayasa değişikliğine yönelik 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yarından itibaren başlayacak. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) hazırladığı seçim takvimi çerçevesinde propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki akşam saat 18.00’de sona erecek.

Siyasi partiler, radyo ve televizyon kanalları vasıtası ile yazılı, sözlü ve görsel basında yapacakları propagandalarda, Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek. Oy verme gününden önceki 24 saate kadar siyasi partiler radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj ve panel gibi programlara katılabilecek, siyasi görüşlerini açıklayabilecek.

Siyasi partiler açık veya kapalı mekan toplantılarına dair radyo ve televizyonlarda canlı yayın yapılabilecek. Halk oylaması sürecinde, daha önce yayınlanan özel tanıtıcı programlar (Ulusa Sesleniş, Millete Hizmet Yolunda ve benzeri konuşmalar) banttan veya canlı yayınlanamayacak. Siyasi partiler, propaganda süresinin sona ereceği zamana kadar, yazılı basında ilan ve reklam vasıtasıyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Seçmenlerin, elektronik posta adreslerine, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderilemeyecek. Bununla birlikte siyasi partiler kendi üyelerine sesli, görüntülü veya yazılı mesajları gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 günlük süre zarfında yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla vatandaşın oyunu etkileyebilecek şekilde yayınlar ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak.

Bu sürenin dışında kalan zamanlarda yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması, kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında ise araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, denek sayısı ve araştırmanın hangir kuruluş tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir