Mısır’da siyasi cinayetlere tam teşebbüs

MISIR’dan Mursi için arka arkaya iki son dakika kararı çıktı. Mursi için verilen ilk kararda ‘ömür boyu hapis’ cezası çıkarken bir başka davadan ise ‘idam’ kararı geldi.

Mısır’daki idam kararlarına sert tepki gösteren Türk Dışişleri Bakanlığı, Mursi hakkındaki idam ve müebbet kararının geri çekilmesi gerektiğini açıkladı.

Mısır mahkemesi, Temmuz 2013’teki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi “casusluk” davasında müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mursi’nin “hapishaneler baskını” davasında aldığı idam cezası ise mahkeme tarafından onandı. Kararlara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

İDAM İSTENİYORDU MÜEBBET ÇIKTI
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Mısır mahkemesi, “casusluk” davası olarak bilinen davada, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii’nin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mısır’da müebbet cezası alan mahkumlar, 25 yıl hapis yatıyor.

MURSİ İÇİN İKİNCİ DAVADAN İDAM GELDİ
Mursi hakkında Mısır mahkemelerinden gelen bir diğer son dakika karar ise dünya kamuoyunu sarstı. Bir başka davada mahkeme Mursi’nin idam edilmesine karar verdi. Mahkeme idam kararını onadı.

CASUSLUK DAVASINDA 16 KİŞİYE İDAM

Mahkeme 36 kişinin yargılandığı “casusluk” davasında Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati’nin de aralarında bulunduğu 16 kişiye ise idam cezası verdi.

İdama çarptırılan sanıklardan Şatır’dan sonra İhvan’ın “ikinci beyni” olarak bilinen Mahmud İzzet’in de aralarında bulunduğu 13 kişi gıyaben yargılanıyordu.

Mahkeme, aynı davada Mursi dönemi, Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkanı Muhammed Rifaa et-Tahtavi ve yardımcısı Esad Şeyha’nın ise yedişer yıl ağır hapis cezasına hükmetti. Sanıklardan birinin de yargılama sürecinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Mısır’da “casusluk” ve “hapishaneler baskını” davalarının karar duruşması başkent Kahire’deki polis akademisinde görülüyordu.

TÜRKİYE’DEN MISIR’A SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlıklığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz” ifadesi yer aldı.

Mursi’nin Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve geldiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

KARARLARI GECİKMEDEN GERİ ALIN

“Sayın Mursi’nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır’ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır’ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir.”

MURSİ’NİN OĞLUNDAN ‘BEDEL’ YORUMU

Mursi’nin oğlu ve aynı zamanda avukatı olan Usame Mursi, A haber’e babası hakkında verilen idam kararını değerlendirdi. Oğul Mursi, ” Bu kararın arkasında kimler olduğunu biliyoruz ve onlara karşı mücadele ediyoruz” dedi. “Bu tümMısır halkının mücadelesidir diyen” Mursi, “Türk halkı askeri darbeler altında nasıl bir yaşam olduğunu bilir, bu darbeler islama karşı darbelerdir” dedi. “Ülkemiz için daha ağır bedeller ödemeye hazırız.” diye konuştu.

SEMBOL HALİNE GELEN “ESMA”NIN ABİSİNDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Mısır’da gösteriler sırasında şehit olan Esma Biltaci’nin abisi ve idam cezasına çarptırılan Muhammet Biltaci’nin oğlu Ammar Biltaci de katıldığı A Haber canlı yayınında “Bu askeri yönetimin bir emridir. Bağımsız olması gereken mahkeme askeri yönetimin emrini uyguladı. Bu şahıslara verilen karar değil tüm halka verilen bir karardır. Ve Mısır halkı dik durmalıdır” dedi.

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran kararların ardından birçok vilayette binlerce kişi, darbecilerin emrindeki hukuk dışı mahkemeye lanet yağdırarak hapistekilerin serbest bırakılmasını istedi. İstanbul’daki eylemde, Mısır Başkonsolosluğu’nun duvarına denizden Mursi resmi ve Rabia işareti yansıtıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde toplanan vatandaşlar, Üsküdar ve Eminönü’nden hareket eden teknelerle, Bebek’te bulunan Mısır Başkonsolosluğu açıklarına gelerek gösteri düzenledi. Teknelerden, Muhammed Mursi ve Esma Biltaci’nin fotoğrafları ile Rabia işaretleri, projektörlerle başkonsolosluk binasına yansıtıldı. Teknede bulunanlar, ellerinde Türkiye ve Mısır bayraklarıyla “Defol Sisi, seninleyiz Mursi”, “Mısır halkı yalnız değildir” sloganları attı.

BATI’NIN DEĞİŞME İHTİMALİ YOK
Yıldırım, Batı dünyasına da seslenerek “Koalisyon güçleri, sizin Sisi’yi bombalamanız gerekiyor, Esad’ı bombalamanız gerekiyor ama gittiniz Suriye halkını bombaladınız, direnişçileri bombaladınız, çocuklarını korumak isteyenleri bombaladınız, kadınları korumak isteyenleri bombaladınız. Amerika sen de iki yüzlüsün, Avrupa sen de iki yüzlüsün. Artık sizin değişme ihtimaliniz olmadığını bütün dünya görüyor” şeklinde konuştu.

ATEŞ MISIR’LA SINIRLI KALMAZ
Bir gazetecinin, “Siz Ortadoğu’yu en iyi bilen insanlardan birisiniz. İnfaz kararları uygulanırsa Mısır’ı ve Ortadoğu’yu ne bekliyor?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım, İhvan-ı Müslimin’in Sünni dünyanın en organize gücü olduğunu aktardı. Hareketin Ortadoğu’dan Uzak Asya’ya, Uzak Doğu’ya kadar çok güçlü olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Kendi mensupları 100 milyona yakın olmakla birlikte bu sadece Mısır’ı da kaplamaz, Suudi Arabistan’da da İhvan çok güçlüdür. O nedenle darbeye destek veren Suud rejimi, eski rejimi, şimdi Kral’ın daha farklı düşündüğünü umuyorum, bir an önce hatasından vazgeçip Sisi’yi ikna etmeli ve hapishanede olan herkesin serbest bırakılmasını sağlamalı” değerlendirmesinde bulundu.

İHH’nın denizde yaptığı eylem sırasında Mısır konsolosluğunun kapısı da hareketliydi. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları, Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği de Mısır’ın İstanbul Başkonsolosluğu kapısının önünde toplanarak gösteri düzenledi. Eylemci kalabalık grup, “Darbeci mahkemeleri tanımıyoruz”, “Dünya beşten büyüktür”, “Mısır halkı yalnız değildir” yazılı pankartlar taşıyarak uzun süre tekbir getirdi, slogan attı. Türk ve Mısır bayrakları ile Rabia flamaları taşıyan gruptakiler “Darbeci Sisi hesap verecek”, “İstanbul’dan Mısır’a direnişe bin selam”, “Kahrolsun Sisi seninleyiz Mursi” sloganları attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir