Mehter marşının insanlar üzerindeki şaşırtıcı etkisi

Cihangir Yiğit / Pertev Ajans

Avrupalıların yüzyıllar boyu Osmanlı ordularının gelişini kilometrelerce uzaklıktan öğrenmesini ve belki de Mehter marşının ilginç ve inanılmaz etkilerini tecrübe ettiklerini kitaplardan okumuşuzdur. Kitaplarda anlatılanlara göre, Mehter marşını çok uzak mesafelerden duyan düşman orduları farklı duygu birikimleri yaşayabilmektedir.

Müziğin insanlar üzerindeki etkisi tartışılmazdır. Neşeli bir müzikle fıkır fıkır kanımız kaynarken, hüzünlü bir arabesk parça bizi durgunlaştırıp sanki bir anda üzüntülü bir şey yaşamışız gibi derin düşüncelere dalmamıza sebep olabilmektedir.

Osmanlı gibi büyük bir devletin ihtişamlı bir ordusu ve o ordunun öyle ihtişamlı marşları olmalı tabi ki… Bu marşı uzak mesafelerden duyan düşman ordularının tam olarak nasıl duygular yaşadıklarını anlamak için videodaki anlatımı izlemek lazım kanaatimizce…

Mehter Marşının insanlar üzerinde nasıl güçlü tesir oluşturduğunu yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.
***

Geçtiğimiz günlerde, Birlik Vakfı konferans salonunda Prof. Ruhi Ayangil tarafından Osmanlıda müzik eğitimi konulu bir konferans verildi. Konferans öncesinde bir konuşma yapan Vakıf yetkililerinden Muhittin Gemici, Mehter marşının insanlar üzerindeki müthiş etkisini daha önce Avrupa’da yaşadığı bir hatırayı bağlantı kurarak heyecanlı bir üslupla anlattı. Anlatım videosuna tıklayıp izleyebilirsiniz.

Hücum marşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir