Kadir Gecesi’nde en çok sevap kazandıran ibadet ve dualar

Mübarek Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlediğimiz, “en çok sevap kazandıran dua ve ibadetler” sayfası; umarız herkes için faydalı olur. Kadir Gecesi’nde en çok sevap kazandıran ibadet ve dualar yapabilmek herkesin öğrenmek istediği konu şu günlerde…

Öncelikle Kadir Gecenizi tebrik ediyor; Herkesin en güzel ve makbul ibadet ve duaları yaparak bu feyiz dolu geceden en iyi şekilde istifade etmesini diliyoruz. Ayrıca bu mübarek gecenin tüm Ümmeti Muhammed’e hayırlar, bereketler, manevi fetihler, günahlardan ve musibetlerden kurtuluş getirmesini Allah’tan niyaz ediyoruz.

“Bir saat tefekkür etmek (İlim ve ayetler ışığında Derin düşünmek), 60 yıllık nafile ibadet (tüm Sünnet ibadetler) sevabı kazandırır”; buyuran Peygamberimizin (A.S) tavsiyesi üzerine; umarız düşünmeye, tefekküre ve güzel işler yapılmasına vesile olur, sayfamızdaki bilgiler…

Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi neden önemlidir?

Sözlük anlamı olarak kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. İslamî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak ifade edilir. Aynı adı taşıyan 97. sûre (Kadr Suresi) bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Kadr Sûresinde Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Bir hadiste inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihyâ edenlerin  (Çokça ibadet ve dua edenlerin) geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmiştir (Kaynak : Buhârî, “Fażlu leyleti’l-Ḳadr”, 1; Müslim, “Ṣalâtü’l-müsâfirîn”, 175-176).

KADİR GECESİ’NDE, AYRICA CUMA GÜNLERİ VE DİĞER ZAMANLARDA YAPILMASI ÇOK SEVAP KAZANDIRAN İBADET VE DUALARDAN BAZILARI;
EBU EYYUB EL-ENSARİ’ DEN (r.a) RİVAYET EDİLDİ

Aişe (Radıyallahü anha), Peygamber Efendimize:
“- Ey Allah’ın Rasulü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam,
O gece nasıl dua edeyim? diye sormuş.
Fahri Kainat Efendimiz de:
diye dua et !” buyurmuştur.
(Tirmizi, Deavât bölümü,84;  İbn-i Mâce, Dua bölümü, 5)

Tabi ki gerçekleşmesini en çok istediğimiz şeyler için dua edip, onların olmasını istemek için de; en iyi zaman dilimidir Kadir Gecesi

—————————————————

Bir başka hadis-i şerifte:

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki:
Bir kimse on defa,

لاَ اِلَهَ اِلّاَ اللَهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ. لَهُ الْمُلْكُ ڢَ لَهُ الْحَمْدُ ڢَ هُڢَ عَلَي كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

derse, İsmail aleyhis-selam evladından dört zatı (kölelikten) hürriyete kavuşturmuş gibi sevaba nail olur.

(Yukarıdaki zikirin anlamı:
Bir Allah’tan başka ilah yoktur. Allah’ın şeriki yoktur, mülk O’nundur. Hamd O’na mahsustur. O her şeye kâdirdir)
(Yukarıdaki zikiri Arapça okuyamayanlar için Türkçe okunuşu : La ilahe illallahu vahdehu La şerike lehu. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadîr.)

Kaynak : Sahihi Buhari kitabı, Ezan Bölümü 155

———————————————–

Yine bir başka hadisi şerifte:

EBU EYYUB’DEN (r.a) RİVAYET EDİLDİ

Bir adam Peygamber aleyhis-selama gelerek:
Bana bir amel (ibadet) söyle ki, Cennet’e girmeme sebep olsun” dedi. Resul-i Ekrem efendimiz:
Allah’a ibadet eder ve O’na hiç bir şeyi ortak katmazsın, namazı kılar, zekatı verirsin ve akrabanı gözetirsin.” buyurdu.

Kaynak: Sahihi Buhari ve Sahihi Müslim (Riyazüssalihin- C.2 Hadis No: 1216)


..

Bir başka hadisi şerifte:

EBU MUSA EL EŞARİ’DEN (r.a) RİVAYETE GÖRE,

Peygamberimiz aleyhis-selam efendimiz şöyle dua ederlerdi.
“Ya Rabb, benim hatalarımı, bilmeden yaptıklarımı, işimde aşırı gitmemi ve senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle (affet), Allah’ım benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasten yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle”

Kaynak: Sahihi Buhari, Deavat bölümü- 60 / Sahihi Müslim – 70)

————————————————————-

Bir başka hadisi şerifte:

HZ. AİŞE’DEN (r.a) RİVAYET EDİLDİĞİNE GÖRE,

Resul-i Ekrem aleyhis-selam,
“Ey Ebû Bekir’in kızı! Sana diğer duaları da içinde toplayan duaları söyleyeyim mi? Şöyle dua et: “
“Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın hem çabuk, hem geç olanını istiyorum. Ey Rabbim Resulünün senden istediklerini istiyorum, Resulünün sana sığındığı şeylerden ben de sana sığınıyorum. Allah’ım benim için kaza ettiğin (gerçekleştirdiğin) şeyin akıbetini doğru yola ulaştır.”

Kaynak: Süneni İbni Mace kitabı – (Duâ bölümü- 4. hadis)

————————————————-

Bir başka hadisi şerifte:

EBU UMARE VE BERA BİN AZİB’DEN (r.a) RİVAYET EDİLDİ

Resul-i Ekrem aleyhis-selam,
Bize yedi şeyi; hastayı ziyaret etmeyi, cenazeyi teşyî etmeyi (Cenazeye katılmayı), aksırana hayır dilemeyi, zayıfa yardım etmeyi, -zulüm ortadan kalkıncaya kadar- mazlumu desteklemeyi, herkese selam vermeyi ve başkalarının yemininin yerine gelmesini temin etmeyi emretti.“

Kaynak: Sahihi Buhari ve Sahihi Müslim kitapları (Riyazüssalihin- C.2 Hadis No: 850)

İnsan vücudundaki 100 bin Mil uzunluğundaki damar ağı (1 Mil = 1609 metre)… Allah’ın sanatını görebilen ve aklını kullanıp düşünebilen, tefekkür edebilenlere… (Hadiste belirtilen şekliyle: bir saat tefekkür etmek, derin düşünmek 60 yıllık (nafile ibadet) tüm sünnet ibadetleri yapmak gibi sevap kazandırıyorsa; her insanın vücudunda bulunan şu muhteşem ilahi sanat eseri damar ağını izleyerek; 5 dakikalık tefekkür etmek de, 5 yıllık sünnet ibadet sevabı kazandırabilir.)

 

——————————————————

Kadir Gecesi’nde ve her zaman yapılabilecek en makbul ve sevabı en fazla ibadetlerden biri de:

Kuran-Kerim okumak ve Türkçesinden anlamını okuyup; ayetlerin manaları üzerinde tefekkür etmektir. (derin düşünmek)

Ayetlerin manalarını daha detaylı şekilde öğrenmek isteyenler ise: Elmalılı Hamdi Yazır, Hasan Basri Çantay, Seyyid Kutup gibi din bilginlerinin yazdığı tefsir kitaplarından ayetlerin özel yorumlarını okuyabilirler.

——————————————————-

Kadir Gecesi’nde yapılabilecek az maliyetli ve çok kazançlı bir ibadet şekli:

Korona virüs sebebiyle, camilere, iftar davetlerine, dostlarımızla sohbet ve muhabbetlere hasret kaldığımız şu günlerde; Ramazan ayının ve Kadir Gecesi’nin bereketinden de istifade etmemizi sağlayacak, teknoloji içerikli bir ibadet şekli de şöyle olabilir:

1- Telefonunuza söz gelimi 100 TL kontur yüklenir. (faturalı hatlarda yükleme yapmaya gerek yoktur)

2- Ramazan’ın son on günü her gece, 2868 (Kızılay bağış hattı) numarasına RAMAZAN yazarak bir mesaj atılır. Böylece Korona virüs sebebiyle sofralarımızda misafire, iftar davetlerine hasret kaldığımız şu günlerde bir yoksula, bir iftar yemeği ikram edilir.

3- Ramazan’ın son on günü her gece, bu şekilde bir mesaj atılır. (1 mesaj bedeli: 10 TL dir.) Böylece hem Ramazan gecelerinde; hem de Ramazan’ın son on günü içinde aranması gereken Kadir gecesi’nde bir fakirin karnı doyurulmuş; bir iftar yemeği verilmiş olur. Kadir Gecesi’nde bir iftar yemeği kadar sadaka verip, infak etmenin hesaba sığmaz büyük sevabı kazanılmış olur. Bu teknoloji bağlantılı ibadetin bedeli de, sadece 100 TL olur. Daha fazlasını verebilecek olanların sevabı da elbetteki kat kat olacaktır…

——————————————————-

GÜZEL BİR İLAHİ DEMETİ

Gönlünüzü coşturacak ilahileri yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Kaynak : balkayatv.com

 

———————————————–

Konu ile ilgili yapılan aramalar:

Kadir Gecesinin önemi, Kadir Gecesinin fazileti, en etkili dualar, sevabı çok ibadetler, en çok sevap kazandıran ibadetler, en makbul dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir