İstanbul’un yeni modern balık hali

Cihangir Yiğit / Pertev Ajans
***
İstanbul’un yeni balık hali nasıl bir mekan, diye merak edenler için söylenebilecek olan şey, “Bir görseniz iyi olur” cümlesidir. İstanbullu balık severlerin uğrak yeri olmaya başlayan, İstanbul Gürpınar Balık hali Avrupa Birliği standartlarında bir tesis olarak göz dolduruyor. Nakliyeden depolamaya, satıştan otopark alanlarına kadar modern yöntemlerin ve ekipmanların kullanıldığı tesislerde kendinizi bir balık halinden çok bir alışveriş merkezinde gibi hissedebilirsiniz. İstanbul’un yeni balık hali nasıl bir mekan? İstanbul’un yeni modern balık hali nasıl bir yer?

Tesisleri yakından tanımak için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yüksek teknoloji kullanarak inşa edilen ve işletilen modern tesislerin tek dezavantajı İstanbul şehir merkezine biraz uzak oluşu…

Kendi aracınızla değil de toplu taşıma ile gidecekseniz bir kaç noktadan ulaşım imkanı sunan İETT araçları ile tesislere gitmek mümkün. İşte tesislere ulaşım imkanı sunan İETT hatları ve başlangıç durakları. Gidiş rahat olsa da biraz zaman alabilir.

-Bayrampaşa’daki İstanbul Otogarı’ndan, toplu taşıma araçları ile İstanbul Gürpınar balık haline nasıl gidilir ve ne yolculuk kadar zaman alır?

-Büyük İstanbul Otogarı’ndan, istanbul gürpınar yeni balık haline Otobüs hatları – otobüs 83O, Metro – M1A, Otobüs – 34C, Otobüs – 76G ile gitmek 117 dk sürer.

-Taksim’den, istanbul gürpınar yeni balık hali’ne toplu taşıma araçları ile nasıl gidilebilir ve ne kadar zaman alır?

-Büyük İstanbul Otogarı, Bayrampaşa konumundan istanbul gürpınar yeni balık hali konumuna Otobüs hatları – Otobüs 145T, Otobüs – 76G ile gitmek 129 dk sürer.

Taze balık nasıl anlaşılır?

Uzmanların haftada en az iki kere tüketilmesini önerdiği, şifa deposu ve lezzetli balıkların faydalarından gerçekten yararlanabilmek için taze tüketilmesi gerekir. Her yaş döneminde vücudumuz için en önemli gıdaların başında gelen balığın tazeliğini anlamak için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

  1. Balığın taze olup olmadığını anlamanızı sağlayacak ilk dikkat edilmesi gereken konu:  balığın gözleridir! Balığın gözleri dışa doğru bombeli ve parlaksa balığı endişe etmeden alabilirsiniz, balık tazedir. Eğer balığın gözleri içe doğru göçmüş, mat ve donuk ise, balığın bayatlamış olduğu anlamına gelmektedir.
  2. İkinci dikkat edilmesi gereken özellik, balığın solungaçlarında bulunmaktadır. Taze balığın solungaçları kırmızı olur, Bayat balığın solungaçları ise kavuniçi ve gri renge dönük olur.
  3. Bir başka yöntem de, parmağınızı balığın üzerine hafifçe bastırıp çekmektir. Eğer parmağınızı geri çektiğinizde balıkta herhangi bir içe çökme olmazsa, bastırma izi kalmazsa, bu durum balığın taze olduğu anlamına gelir. Bayat balıkta ise elinizi çektiğinizde, balıkta parmağınızın bastırma izi kalır ve balık eski haline dönmez.

    4. Taze balığın bir özelliği de pullarının vücuduna yapışık olmasıdır. Bu sebepla, taze balık almak istediğiniz takdirde, elinizi balığın üzerinde gezdirmeniz gerekiyor. Eğer balığın pulları elinize geliyor ve fakat dökülmüyorsa balık tazedir.

    5. Balık satın alırken, taze balığı anlamak için dikkat edilmesi gereken konularadn bir tanesi de balığın kokusudur. Taze balık hafif bir deniz kokusundan başka neredeyse tamamen kokusuzdur. Oysa bayatlamaya başlayan balık asit kokusu yaymaya başlar; kokusu artar ve ağırlaşır.

 

******************

Konuyla ilgili aramalar : İstanbul balık hali nerde, balık hali nerede, Gürpınar balık hali, Toptan balık nereden alınır

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir