İSMEK “HARİKALAR DİYARI” AÇILDI

İsmek 17.sergi ve festivaline halk yoğun katılımda bulundu. Yer yer izdiham yaşandığı görüldü

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com ..

“İSMEK’in Ustaları” ve eserleri Genel Sergide izleyiciyle buluşuyor. İSMEK’in 17. Genel Sergi ve Festivali’nde, geleneksel Türk İslam sanatlarından resim ve fotoğrafa, giyimden nakışa pek çok sanat ve el sanatında ismek kursiyer öğrencilerinin çalışmalarından oluşan el emeği göz nuru eserler sergileniyor.

Kuruluşundan bugüne kadar 1 milyon 800 bini aşkın kursiyeri mezun eden ve 2013- 2014 eğitim döneminde 220 bini aşkın İstanbulluya eğitim hizmeti veren İSMEK, genel sergi ile kursiyerlerinin el emeği, göz nuru eserlerini sanatsever İstanbullularla buluşturarak görsel bir şölen yaşatıyor.

İSMEK, 17. Genel Sergi ve Festivali düzenlenen bir törenle açıldı. Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreni İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet, İstanbul milletvekilleri Hüseyin Bürge ve Tülay Kaynarca, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, İBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman, Bayrampaşa Belediye Başkanı Alattin Aydıner, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun eşi Gülser Babuşçu, KOSGEB Müdürü Selahattin Kaya, Sudan Başkonsolosu Asım Mukhtar İbrahim ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Özleyiş Topbaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Geçmişle geleceğin birbirine bağlanmasına ve kültürlerin devamına hizmet eden İSMEK’i kutluyorum.” şeklinde konuştu.

İSMEK MESLEK KAZANDIRIYOR, HAYATLARI DEĞİŞTİRİYOR

Konuşmaların ardından, çok sayıda İSMEK kursiyerinin başarı hikâyesinin anlatıldığı “İSMEK’le Değişen Hayatlar” kitabında yer alan 7 İSMEK kursiyeri sahneye davet edilerek başarı hikayeleri davetlilerle paylaşıldı. İSMEK eğitimleri ile meslek edinen ve kendi işinin sahibi olan başarılı kursiyerler, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalanan tebrik belgelerini protokol üyelerinin elinden aldı.

Sergiye gelen ziyaretçiler, düzenlenen pek çok etkinliğe de ücretsiz olarak katılma fırsatı bulabiliyor. Seminerler, canlı performanslar ve atölye çalışmaları ile merak ettikleri konularda bilgi sahibi olan ziyaretçiler müzik etkinlikleri ile hoşça vakit geçiriyor.

İSMEK 17. Genel Sergi ve Festivali, 22 Haziran tarihine kadar, 10:00 ile 19:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

İSMEK’in eğitim dönemi boyuca “İSMEK’in Ustaları” üst başlığı altında düzenlediği sergiler de 17. Genel Sergi ve Festivali’nde görülebiliyor. Minyatür, resim, çini, kaligrafi, kırkyama, tezhip, hat, çakıl taşlarıyla resim, bilimsel bitki çizimi ve ebru branşlarında sanatseverlerin beğenisini kazanan sergilerdeki eserleri İstanbullular, genel sergi vesilesi ile bir arada görme imkanı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir