IŞİD’in Türkiye sınırı ile bağlantısı kesildi

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon hava kuvvetlerince Halep vilayetinin kuzeyinde terör tehditlerine karşı 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor.

Azez-Cerablus hattının batısında Azez’in komşu ilçesi Çobanbeyli’ye Kilis şehrinin Elbeyli ilçesinden bir grup TSK zırhlı araçlarının girmesiyle hız kazanan askeri harekatın 12. gününde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yeni bazı köyleri kurtardı.

Suriyeli Muhalifler, Çobanbey bölgesinde Tuveyran, Haliliye, Bab Lemon, Hac Veli ve Öküzöldüren köylerini DAEŞ’ten aldı. Harekatın Cerablus ayağında da Türkiye sınırından güneye doğru 24 kilometre derinliğe doğru hareketlenen ÖSO, Fırat Nehri’nin batıya uzanan kolu Sucu Çayı’na ulaştı.

ÖSO, Cerablus’un batısında DAEŞ’ten Ganime ve Süveyda köylerini de aldı ve Çobanbey yönünden gelenlerle aynı anda, DEAŞ militanlarının Türkiye sınır hattında elinde kalan son köy olan Kadıköy’ü (El-Kadi) aldı.

Son duruma göre ÖSO güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle Çobanbey ve Cerablus arasındaki Suriye-Türkiye sınırında, DEAŞ militanlarında arındırılmış bir kuşak meydana getirdi. Harekat sonucu Cerablus – Azez hattı birleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir