IŞİD BAHANESİYLE SURİYE HALKINI BOMBALIYORLAR

Hızır İlyas / yukselentv.com ..

IŞİD bahanesiyle Suriye’ye bomba yağdıran Rusya, sivillerin yanı sıra ılımlı muhalif grupları da vuruyor. Gelen haberlere göre şu ana kadar binlerce masum sivil can kaybına, savaşla ilgisi olmayan kadın ve çocukların katiamının faili duruma geldi.

Putin mafya üyesi zalim ve insanlık dışı bir katil, bir gangster gibi gösteren Time dergisinin kapağı
Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermeden komşu devletin toprağı olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Ukrayna’nın doğusundaki bazı bölgeleri kendisini adeta 18. Yüzyılda zannederek işgal eden Putin tüm Dünya kamuoyunda istenmeyen adam durumuna geldi. Ukrayna skandalının ardından Suriye’deki müslüman halkı bombalayarak Suriye’de işgalci durumuna gelmesi ve sivil katliamlarında IŞİD terör örgütünü geçmesi ile birlikte kendisini mafya üyesi zalim ve insanlık dışı bir katil, bir gangster gibi gösteren Time dergisinin kapağı daha manidar hale geldi…

***

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, “DAEŞ’e bomba yağdırıyorum denilerek, Türkmenlerin bombalanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Uçaklar defalarca sınırı ihlal edip, Türkmenleri bombaladı. Oradaki ılımlı muhalif grupları bombaladı.”

Başbakan Davutoğlu sözlerine devamla,

“Neden Halep’i, İdlib’i, masum sivilleri bombalıyorsunuz? DEAŞ’e karşı mücadelede uluslararası koalisyonun parçasıyız. Ama ister Rusya olsun, isterse başka zalim bir devlet olsun, kim Suriye halkını bombalarsa onun da karşısındayız, karşısında olacağız. Suriye halkı dost ve kardeş halkımızdır, Suriye halkına zulmedenler bundan sonra da karşısında bizi bulacaktır. Rusya Sovyetik palavralardan vazgeçerek diğer halklara dostluk ve saygıyla yaklaşmak zorundadır. Suriye toprakları Rusya’nın emperyal emellerinin bir parçası değildir ve olmayacaktır. Bu tür katliamları dün Bosna’da görüyorduk. Bugünkü saldırıda ölen ve yaralananların hepsi sivil. Silahlı tek bir muhalif unsur da yoktu. Şam’da, Doğu Guta’da hayatını kaybeden insanların büyük bir kısmı da sivildi. Bu saldırılarda sivillerin gözetilmediği açıktır. İnatla alanda ılımlı muhalifleri hedef alıyorlar.”

Davutoğlu, Rusya’nın yaptığı bombardımanın yüzde 91’inin IŞİD’i hedef almadığını da belirterek, “Rusya, Suriye’ye DEAŞ’la mücadele kisvesi altında girdi. Rus uçakları 30 Eylül 2015’te Suriye’ye girdiği günden 22 Aralık 2015 ‘e kadar yaptığı bombardımanın yüzde 91’i DEAŞ’ı hedef almamıştır. Rus uçaklarının 22 Aralık’a kadar yaptığı 4198 sortiden sadece 391’i DEAŞ’a yönelikti. DEAŞ ile mücadele halindeki ılımlı muhalifler Rus uçaklarının hedefi oldu” dedi.

suriye devrimi, suriye soykırımı, esed vahşeti, suriye halkının dramı, birleşmiş milletler güvenlik konseyi, uluslarası hukuk skandalları

KADIN ÇOCUK AYIRMADAN SURİYE HALKINI BOMBALIYORLAR

Suriye’de yaklaşık 5 yıldan beri devam eden iç savaşta DEAŞ ve Şii milisler, PKK-PYD militanlarını da yanlarına alarak soykırımcı Beşşar Esed’in yanında bir terör örgütü veya terör devleti olarak masum halka karşı savaşıyorlar. Bu grupların yaptıkları kanun ve insaf tanımaz, akıl almaz terör eylemlerini bahane ederek bölgeye yanaşan emperyalist güçler, dünya kamuoyu ile dalga geçercesine her gün sivillere, Suriye halkına tonlarca bomba yağdırarak hem bu kirli savaş görünümlü soykırımdan nemalanıyor hem de ellerindeki yeni ürettikleri silahların denemesini yapıyorlar.

suriye rejimi kimyasal silah kullanıyor ve binlerce masum sivil, kadınlar, çocuklar öldürülüyor, Rusya ve İran Esed rejimine destek vererek bu terör ve insanlık suçuna ortak oluyor
Suriye rejimi kimyasal silah kullanıyor ve binlerce masum sivil, kadın, çocuk demeden öldürülüyor; Rusya ve İran Esed rejiminin uyguladığı bu devlet terörüne destek vererek bu terör ve insanlık suçuna, soykırıma ortak oluyor

***

Rusya ve İran Suriye’de katliam yapıyor!

Son zamanlarda Rusya’nın Suriye’ye girmesiyle sivil halka yönelik katliamda sayılar daha da arttı. Ruslar öldürmeye programlanmış birer robot gibi insanlık dışı katliamlarını sürdürüyor. Sivil, yaşlı, çocuk, kadın veya ibadethane, okul, hastane gibi savaşta dokunulmazlığı olması gereken her yeri ve her şeyi bombalıyorlar. Teröristlerden başka hiç bir devletin ve ordunun saldırmaması gereken , insani yardım konvoylarını bombalıyorlar. Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeleri Ruslar havadan Esed ve İran birlikleri de karadan bombardıman ve ablukaya almaya çalışıyor. Daha şimdiden yüzlerce masumu katlettiler. Evleri, barınakları yıkılan ve talan edilen halk hayvanlarını ve eşyasını alamadan canını kurtarmak için dağlara kaçmaya başladı.

Vatanı, dini, namusu için savaşan ve işgal güçlerine direnen Bayırbucak Türkmenlerine, canı, kanı pahasına Rusya ve İran başta olmak üzere kaç ülkeden toplanmış paralı asker görünümlü, işgalci çapulculara direnen yiğitlere emperyalist güçler utanmadan “terörist” veya “isyancı” diyor. Manüplatif Dünya medyası iş başında ve algı operesyonları yine devrede…

Şu ana kadar Esed güçlerine ve DEAŞ’e karşı direnen Türkmen yiğitlerinin yaşadığı Türkmen Dağı eteklerinde bugünlerde gerçek anlamda bir trajedi ve katliam yaşanıyor. Binlerce yıldan beri bu toprakların sahibi olan Türkmenlerin yurdu, malesef Dünya kamuoyunun gözleri önünde uçaklardan tonlarca bomba atılarak oraları işgal eden Rus, İran, Irak, Suriye, Lübnan (Hizbullah) ve onlarca devletten toplanan paralı milis çapulcular tarafından talan ediliyor. DAEŞ teröristleriyle, emperyalist ve işgalcilere karşı Cihad edenleri ve vatanlarını savunanları karıştırmamak gerekir. Vatanını savunmak her vatanseverin en başta gelen vazifesidir. Asıl teröristler ise bu toprakları işgale gelen emperyalist güçlerdir; hangi devletten olursa olsun. Suriye halkı, Arabıyla, Türkmeni, Kürdü, ezidi ve diğer halkları ile Rusya ve yerli taşeronu Esed rejimi başta olmak üzere İran ve Hizbullah gibi işgalcilere karşı bir “İstiklal ve Kurtuluş” savaşı veriyor şu günlerde; tek eksikleri ortak düşmanlarına karşı birlik olamayışları ve belki de bu birliği sağlayacak Atatürk benzeri karizmatik bir lidere henüz sahip olamayışları.

Kızıldağ, Cebel Ekrad ve Burç El-Kasab bölgeleri stratejik konuma sahip bölgeler olduğundan abluka altına alınmaya çalışılıyor. En çok bombalanan bu bölgelerden halkın geneline yakını Türkiye’ye sığınmacı olarak gelmeye başladı. Sözde dünya DEAŞ teröristlerinin peşinde ama kimse bütün Suriye sorunun baş müsebbibi katil Esed ve yandaşı terör örgütlerine dokunmuyor. Burada yapılan tek kelimeyle Suriye halkının katliamıdır.

Putin - Esed elele Suriye soykırımının aşamaları olan katliamlarına devam ediyorlar
Putin – Esed “bozacının şahidi şıracı misali” elele Suriye soykırımının aşamaları olan katliamlarına devam ediyorlar

Suriye Halkı özgürlük ve bağımsızlık için mücadele ediyor!

Türkmenlerin yaşadığı bu katliama başta Rusya, ABD ve BM göz yummaya devam ediyor. Dünyanın gözü önünde bir azınlık ve Bayırbucak Türkmen halkı imha edilmek suretiyle bir soykırım yapılırken dünya seyrediyor. Ayn El Arap’ta (Kobani)  PYD’li Kürt liderlere yapılan IŞİD operasyonunda neredeyse tüm dünya ayağa kalktı. Herkes barış havarisi kesildi. Şimdi ise o bölgenin yakınında her gün onlarca sivil katlediliyor. Kadın çocuk demeden insanlar katliam uygulanıyor. Bu defa katliamı yapanlar Rusya ve Esed çetesi. Kobani’deki barış çığırtkanların sesi soluğu çıkmıyor! Aslında onlar Kürtleri de değil sadece kendilerine köle yapabilecekleri dik duramayan, inançsız ve ilkesiz grupları seviyorlar.

Rusya ve İran Devlet terörü ve katliamlarına devam eden Esed ve terör ordusuna her tür ağır silah ve maddi yardımı sağlarken, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da dahil olduğ Batı bloğu muhalif gruplara ihtiyaç duydukları hava savunma sistemlerini ve füzeleri vermeyerek bu vahşeti seyretmekteler...
Rusya ve İran Devlet terörü ve katliamlarına devam eden Esed ve terör ordusuna her tür ağır silah ve maddi yardımı sağlarken, ABD, İngiltere ve Fransa’nın da dahil olduğ Batı bloğu muhalif gruplara ihtiyaç duydukları hava savunma sistemlerini ve füzeleri vermeyerek bu vahşeti seyretmekteler…

***

Her ne pahasına olursa olsun Emperyalist güçlerin saldırısına ve katliamlarına maruz bırakılan Türkmenlere ve PYD haricindeki Müslüman Kürt gruplara mutlaka hava savunması için füze gönderilmesi gerekir. Rusya, Deaş bahanesiyle bölgeye sızıp Türkmenleri ve ılımlı muhalif grupları bombalayıp bölgedeki taşeronu Esed güçlerine hava desteği sağlayıp alan açıyor. ABD, İngiltere, Fransa ve daha birkaç ülkeden oluşan koalisyon güçleri ise destekledikleri veya destekler gözüktükleri muhalif grupların, ellerindeki bir kaç basit silahla düşmanın ağır silahlarına karşı koyamadığından sahada  katledilmesini seyrediyor.

Ayrıca, IŞİD’e odaklanan uluslararası kamuoyunun BAAS rejiminin ardı arkası kesilmeyen insanlık dışı katliamlarına karşı gösterdiği duyarsızlık da gün geçtikçe büyüyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı tarafından yayınlanan rapora göre, Suriye rejimi tarafından Suriye’de gösterilerin başladığı dönemden bu yana katledilen sivillerin sayısı 124.752. Katledilen sivillerin 17.139’u çocuklardan, 15.278’i ise kadınlardan oluşuyor. Ayrıca 5.644 kişi de doğrudan Beşar Esed rejiminin hapishanelerinde zalimce yapılan işkenceler sonucu hayatını kaybetti.

Savaşın başından bu yana bölgede var olan IŞİD’in ise bugüne kadar 831 sivil öldürdüğü, öldürdüğü sivillerden 137’sinin çocuk ve 81’inin de kadın olduğu raporda belirtilirken 13 Suriyeli de IŞİD’in işkenceleri sonucu hayatını kaybetti.

IŞİD’in katlettiği çocuk sayısının tam 125 katını katleden Beşar Esed rejimini durdurmak için Birleşmiş Milletler’in omurgasını oluşturan devletlerin müzakereleri devam ederken IŞİD’in hakimiyetindeki bölge düzenli olarak ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından bombalanıyor.

Rapor, gözaltında kaybolanları ya da kendisinden uzun süredir haber alınamayan kayıpları içermezken isimsiz kayıplar da dahil edildiğinde sayının iki yüz bini aşacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye’de başlattığı  çoğunluğu ılımlı muhaliflere ve sivil halka yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu bugüne kadar bin 380 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı.

Gözlemevi, Rusya’nın Suriye’de hava saldırılarına başladığı 30 Eylül 2015 tarihinden bu yana toplam 3578 kişinin hayatını kaybettiğini bunların 1380’ninin sivil olduğunu ifade etti. Ölenlerin arasında siviller, ılımlı muhalifler, DAEŞ ve El Nusra mensupları da bulunuyor.

Rusya düzenlediği hava saldırıları sonucu sebep olduğu sivil can kayıpları bakımından IŞİD’i geride bırakırken, akıllara takılan soru: “Sivil can kayıplarına sebep olması IŞİD’i terörist yapıyorsa, hangisi daha zalim ve insanlık için daha riskli terörist; IŞİd’mi, elele katliamlarına devam eden Rusya -Esed Rejimi mi ?”

Açıklamaya göre, hayatını kaybeden 1380 sivilin içinde 332 kadın ve 195 çocuk bulunurken, bugüne kadar 965 DAEŞ mensubu ile aralarında Suriyeli olmayan savaşçılarla birlikte 1233 kişi hayatını kaybetti.

 

suriye de rejim ve ışid tarafından öldürülen sivil insan sayıları, karşılaştırma
suriye de rejim ve ışid tarafından öldürülen sivil insan sayıları, karşılaştırma

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir